Právě si prohlížíte Letní cestování

Letní cestování

4.7/5 - (4 votes)

Putování v přírodě nebo na horách přináší turistům mnoho radosti a potěšení. Před tím, než ale vyrazíte na cesty během horkého letního období, je třeba vzít na vědomí pár preventivních opatření. Je dost pravděpodobné, že se setkáte s vysokými teplotami, což povede k rapidní ztrátě tekutin. Proto je důležité, abyste měli pravidelný příjem tekutin a vzali si sebou na cestu dostatečné množství vody. Měli byste také ochránit vaší pokožku a oči před sluncem a vzít na vědomí, že počasí se může změnit z minuty na minutu – není totiž žádná legrace, když jste oblečení pro teplé počasí a najednou přijde studený déšť.

V tomto článku se dozvíte několik tipů pro letní cestování, které jistě zpříjemní vaše putování během horkých dnů. Pokud ale s turistikou teprve začínáte, výlet během velmi horkého a slunečného dne nemusí být kvůli nadměrné zátěži pro vaše tělo zrovna tím nejlepším nápadem.

Tipy pro letní cestování

  • Vemte si dostatek vody
  • Vyjděte brzy ráno
  • Zkontrolujte předpověď počasí
  • Oblečete si správné oblečení a obuv
  • Chraňte se před sluncem

Dostatek tekutin

Při vysokých teplotách se více potíme a naše tělo tak ztrácí více tekutin. Z tohoto důvodu je velmi důležité, abyste si s sebou vždy nesli dostatek vody a pravidelně pili během průběhu dne, abyste zabránili dehydrataci. Vědecké výzkumy potvrzují, že pokud ztratíte 5% vaší tělesné váhy v tekutinách, váš výkon při fyzických aktivitách klesne až o 30% – potom, co je vaše tělo dehydrované, trvá nějakou dobu, než své síly naberete zpět.

Hydratační vak je skvělý outdoorový doplněk pro turistiku během léta, protože vám umožní pít kdykoliv během chůze, bez toho aniž byste museli zastavit a vytahovat lahev s pitím z batohu. Pokud pijete z lahve, zapamatujte si, že byste se měli napít alespoň jednou za hodinu, podle toho, jaké je počasí a v jak obtížném terénu jdete. Protože je voda poměrně těžká pro přenášení, vždy si zjistěte ještě před vaší cestou, kde se nacházejí zdroje vody podél plánované stezky. Pamatujte však, že ne každý přírodní zdroj vody je bezpečný k pití. Proto je lepší vodu ošetřit a zbavit ji škodlivých bakterií tak, že ji převaříte nebo použijete vodní filtr a čističe vody.

Ranní ptáče dál doskáče

V létě je docela běžné, že někteří turisté vyrážejí na cesty už v 5 hodin ráno. Pokud se vydáte v brzkých ranních hodinách, budete mít výhodu v tom, že půjdete v menších teplotách a nebudete sebou muset nosit tolik vody, kolik byste potřebovali později během dne. Další výhodou je i fakt, že stezky nebudou tak přeplněné a vy si můžete v pohodlí zvolit své tempo. Brzký start je doporučený, především pokud šplháte v horách, protože výstup je fyzicky daleko náročnější než sestup. Dává tedy smysl, abyste těžší část své cesty zdolali v poměrně přijatelných teplotách v brzo ráno a potom si užívali sestup se sluncem vysoko nad hlavou. Dejte si ale pozor, pokud se chystáte jít po travnatém terénu – tráva bude ráno pravděpodobně pokrytá rosou, která může promočit vaši obuv. V takovém případě můžete zvážit ošetření vaší outdoorové obuvi pomocí impregnace.

Zkontrolujte předpověď počasí

Před tím, než vyrazíte na cesty, si vždy zkontrolujte plánovanou předpověď počasí. Když budete vědět, s jakým počasím můžete počítat, budete mít i snadné rozhodnutí při výběru vašeho oblečení. Je však důležité si zapamatovat, že letní počasí se může rychle změnit a z ničeho nic může přijít náhlá bouřka. Bouřky jsou pro turisty obzvlášť nebezpečné a proto, pokud víte, že předpověď hlásí možnost bouřky, je určitě lepší zůstat raději doma a výlet si naplánovat na jiný den. Pokud se chystáte do vyšších nadmořských výšek, počítejte s ochlazením teploty přibližně o 3°C při každých 300 metrů stoupání. Pokud předpověď počasí hlásí oblačno a zataženo, ve vyšší nadmořské výšce nejspíš budete mít špatný nebo žádný výhled na okolí. Jestli se navíc objeví i mlha, může se stát, že budete mít problém s navigací podél stezky.

Výběr správného oblečení a obuvi

Abyste byli v pohodlí po celou dobu vaší cesty, je důležité zvolit správné oblečení a obuv, které jsou vhodné pro letní turistiku. Pokud budou vysoké teploty, měla by být vaše základní vrstva oblečení tenká a rychleschnoucí, protože bude během pohybu s největší pravděpodobností dříve či později nasáklá potem. Vybírat byste si měli oblečení, které vaši pokožku ochrání před spálením. Na trhu můžete najít přímo oblečení ze syntetické tkaniny nebo vlny, jež chrání před proniknutím UV zářením k vaší pokožce. Nezapomeňte si vzít klobouk, kšiltovku nebo jinou ochranu na hlavu a krku. Jestli půjdete po dobře dostupné stezce, která není zarostlá nebo skalnatá, budou vám stačit v dobrém počasí na spodní část jen kraťasy. Delší kalhoty vás ale dobře ochrání před otravným hmyzem, pokud půjdete poblíž jezer, řek nebo bažin. Co se týká obuvi, měli byste se vyhnout příliš izolovaným trekovým botám nebo pohorkám a místo toho si raději vybrat lehké a prodyšné trekové boty.

Ochrana proti slunci

Kromě výše zmíněného oblečení s ochranou před ultrafialovými paprsky (UV), je třeba si sbalit ještě dvě další věci, které vás ochrání před slunečním zářením – sluneční brýle a dobrý krém na opalování. Krém na opalování byste si měli natírat i během oblačného počasí, protože až 50% slunečních paprsků dokáže proniknout přes mraky. Pamatujte, že ve vyšších nadmořských výškách je síla UV paprsků vyšší, a proto je důležité použít krém vždy, když se chystáte na hory. Jelikož se při chůzi v létě budete s největší pravděpodobností potit, snažte se aplikovat opalovací krém pravidelně každých 90 minut. Slunce nepůsobí škodlivě jen na vaší pokožce, ale i na vaše oči. Proto si při venkovních aktivitách během slunečného počasí vždy chraňte oči pomocí slunečních brýlí, které blokují slunce ze všech směrů, a poskytují dobrou UV ochranu. Tímto si také zajistíte, že se vaše očí během dne neunaví.

Líbil se vám článek? Jaké jsou vaše tipy na letní cestování?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..