Právě si prohlížíte Péřové bundy – v čem převálcují syntetiku?

Péřové bundy – v čem převálcují syntetiku?

Rate this post

Při výběru péřové bundy musíte porovnat několik aspektů – zahřátí, hmotnost, odolnost vůči vodě, stlačitelnost, jak dobře vám bunda padne, a k čemu ji budete používat. Tento článek vám proto poskytne bližší informace o péřových bundách a poradí vám, jak si nejlépe vybrat tu, která bude splňovat všechny vaše požadavky.

Co je peří?

Péřová izolace je většinou z husího a kachního opeření – jedná se o načechrané, hebké, prachové peříčka, bílé nebo šedé barvy. Na pohled vypadají jednotlivá pírka jako kuličky malých vláken. Ve větším množství vytváří miliony načechraných vzduchových kapes, které pak působí jako excelentní izolátor. Čím více vzduchu je zachyceno mezi vaším tělem a vnějškem bundy, tím lépe vás izolace zahřeje.

Peří je nejdokonalejší, přírodní, izolační materiál. Je neuvěřitelně lehké, prodyšné a stlačitelné. Obrovskou výhodou je i jeho odolnost při stlačení – péřové bundy můžete opakovaně stlačit a zabalit, aniž byste tím poškodili pírka a jejich izolační schopnost.

Peří vs. syntetická izolace

Když si kupujete novou bundu, jako první byste se měli rozhodnout, jestli chcete mít izolaci z peří nebo syntetických vláken. Peří je daleko teplejší a stlačitelnější, nicméně pokud přijde do styku s vlhkem, ztratí svou načechranost a schopnost zahřát. Bundy se syntetickou izolací jsou o něco těžší a nedají se tak dobře stlačit jako péřové. Jejich obrovská výhoda je ale udržení načechranosti a izolačních schopností, a to i přesto, když se namočí.

Peří má tendenci vydržet déle a poskytne větší prodyšnost než syntetická izolace. Zatímco běžná bunda se syntetickou izolací vydrží průměrně 5-7 let (záleží na frekvenci nošení), péřová vám se stejným zacházením může posloužit 10-20 let.

Syntetické bundy však vydrží déle, když se jedná o oděrky a trhlinky na jejím povrchu. Jestli v noci šplháte po horách a nechtěně si protrhnete bundu, nemusíte zoufat. Pokud se vám ale roztrhne péřová bunda, peří vám z bundy bude unikat, jako když sněží. Co se týká ceny, peří je zpravidla daleko dražší než syntetika.

Peří

Výhody:

  • Lehké
  • Delší životnost, větší odolnost
  • Vysoce stlačitelné
  • Velmi teplé

Nevýhody:

  • Dražší než syntetická izolace
  • Když navlhne, ztrácí načechranost a izolační schopnosti
  • I při malém roztržení dochází k úniku peří
  • Zvířecí produkt

Syntetická izolace

Výhody:

  • Levnější než peří
  • Když navlhne, zachovává si načechranost a tedy i izolační schopnosti
  • Když má bunda trhlinku, izolace zůstane nedotknutá
  • Kvůli její výrobě nemusí uhynout zvířata
  • Prodyšnost

Nevýhody:

  • Těžší než peří
  • Vlákna se poškodí rychleji než peří – menší odolnost
  • Nejde tak dobře stlačit
  • Horší poměr hmotnosti a poskytnutí tepla

Hydrofobní peří

Hydrofobní peří je peří, které je ošetřené voděodolným repelentem. Toto ošetření umožňuje, že je peří schopné odpuzovat vodu a tím odstraňuje hlavní nevýhodu klasického peří – jeho neschopnost udržet si načechranost a zahřát, když se namočí.

Kvalita peří

Jak hodně je peří kvalitní a účinné, můžete určit podle stupně jeho „plnivosti“, tedy podle toho, jak hodně peří jde nacpat do určitého prostoru. Škála plnivosti se zpravidla pohybuje v rozmezí od 450 do 900. Čím vyšší je číslo, tím je peří kvalitnější, načechranější, teplejší, lehčí a dražší.

Pokud tedy chcete co nejlehčí a nejteplejší bundu, je důležité vybrat si peří s co nejvyšší plnivostí. Musíte ale počítat s tím, že za takovou bundu docela dost zaplatíte. Pokud naopak chcete ušetřit peníze, kupte si bundu s nižším číslem plnivosti peří. V takovém případě ale bude bunda potřebovat více peří, aby vás zahřála – bude proto také těžší.

Materiál bundy

Hlavní látka použitá na výrobu vnějšího ochranného pláště bude nejvíce ovlivňovat efektivnost bundy, především po stránce odolnosti, hmotnosti, poskytnutí tepla a voděodolnosti.

Různé látky mají logicky i různý stupeň odolnosti. Lehčí a tenčí materiály jsou obvykle více náchylné k proděravění a roztržení. Pokud si tedy chcete pořídit bundu, která vám vydrží mnoho let, musíte si vybrat takovou, jejíž vnější ochranný plášť je z dostatečně kvalitního materiálu. Vnější plášť také ovlivní, jak dobře vás bunda zahřeje. Snažte se vybrat prodyšný materiál, který umožní odpaření potu, jinak peří navlhne a ztratí svou načechranost.

Vnější látka bundy vás navíc ochraňuje před špatným počasím, chladem a větrem, je proto dobré pořídit si bundu s těsně tkanou látkou, která je zpravidla více voděodolná. Pamatujte ale, že i když je vnější látka ošetřena voděodolným repelentem, po určitém čase používání postupně ztratí schopnost odpuzovat vodu.

Stlačení a zabalení péřové bundy

Díky své úžasné stlačitelnosti jdou péřové bundy velmi lehko a kompaktně sbalit – buďto do obalu nebo do své vlastní kapsy. Výhodou bund, které se dají zabalit do sebe je fakt, že sebou nikdy nemusíte nosit samostatný obal a bát se, že ho někde zapomenete nebo ztratíte.

Konstrukce bundy

Při výběru bundy se zaměřte na její konstrukci a především na to, co všechno vám může nabídnout. Některé typy bund se mohou snažit co nejvíc ušetřit na hmotnosti, a neposkytnou vám tolik možností a pohodlí, jako ostatní typy s kapsami, stahovacími popruhy nebo kapucí.

Kapuce

Kapuce vás lépe udrží v teple, především pokud venku fouká silný vítr. Pokud nosíte péřovou bundu spíše jako střední izolační vrstvu, je lepší si pořídit bundu bez kapuce, aby dobře pasovala pod vaší ochrannou vnější vrstvou, která už kapuci s největší pravděpodobností má. Ne každá kapuce je stejně navržená – některé jsou větší a kompatibilní s horolezeckou helmou, jiné jsou zase ušité tak, aby byly těsně přiléhavé a zabránily ve vniknutí větru a sněhu dovnitř kapuce.

Kapsy

  • Kapsy na ruce – jedná se o dvě přední kapsy, v kterých si můžete zahřát ruce nebo si v nich schovat svačinu na cestu. Jestli si v kapsách schováváte cennost, je lepší si vybrat takové, které jsou uzavíratelné na zip. Důležité je se také zaměřit, aby byl vnitřní materiál příjemný na dotek, a aby byly kapsy ve vhodné výšce tak, ať k nim máte přístup, i když zrovna máte zapnutý bederní pás.
  • Hrudní kapsy – některé bundy je mají, jiné zase ne. Hrudní kapsy jsou snadno přístupné a jsou ideální pro schování telefonu, slunečních brýlí nebo balzámu na rty.
  • Vnitřní kapsy – do vnitřních kapes si můžete schovat vaše rukavice, čepici, malou lahev s pitím nebo dokonce i horolezecké boty. Protože jsou blíž k vašemu tělu, udrží dané věci pěkně v teple.

Stahovací popruhy

Stahovací popruhy vám dají možnost utáhnout nebo povolit jednotlivé části bundy přesně podle vašich představ. Většinou na bundě můžete najít stahovací a elastické popruhy nebo pásky na suchý zip na kapuci, kolem pásu, na spodním lemu bundy a také okolo zápěstí.

Výběr péřové bundy pro konkrétní účel

Jestli víte, k jakým aktivitám budete péřovou bundu využívat, výběr konkrétní bundy by neměl být až tak složitý.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..