Právě si prohlížíte Přežijte v zimě ve sněhovém přístřešku

Přežijte v zimě ve sněhovém přístřešku

Rate this post

Pokud se někdy ocitnete v přírodě bez stanu nebo jiné formy přístřešku, budete si muset postavit svůj vlastní. V některých případech můžete přespat přímo na zemi nebo se vám podaří najít přírodní přístřešek. Jestli ale nenajdete adekvátní útočiště, kde budete ochráněni před nepříznivými podmínkami, vaše bezpečí může být ohrožené. To platí především v zimě, kdy je tělo vystavené nízkým teplotám, velkému mrazu a někdy i úpornému větru. Právě v takové situaci je absolutně nezbytné naučit se alespoň základy jak si postavit vlastní úkryt a být tak připravení na přežití v zasněžených oblastech nebo během neočekávané vánice.

Jak postavit zimní přístřešek

Stavění zimního přístřešku je fyzicky docela namáhavé, a proto počítejte, že při hrabání ve sněhu spotřebujete hodně energie. Jestli nemáte lopatu, využijte cokoliv jiného, abyste se vyhnuli hrabání sněhu vlastníma rukama. Začněte výběrem vhodné kruhové plochy o průměru asi 2,5 metru. Na toto místo naházejte sníh tak, ať vytvoříte asi 1,8 metru vysokou kopu sněhu. Ujistěte se, že používáte sníh z různých vrstev – různé vrstvy totiž mají odlišnou teplotu a pomůžou vám vybudovat pevnější přístřešek.

Až hromada sněhu dostatečně zpevní (asi za 1-2 hodiny), začněte od jedné strany směrem do středu vyhrabávat jeskyni. Vyhrabávejte sníh tak dlouho, dokud nevytvoříte dostatek prostoru, kde si můžete lehnout a ještě vám zbude trochu místa navíc.

Nezapomeňte si v přístřešku udělat větrací otvory, aby se vám dovnitř dostalo dostatečné množství čerstvého vzduchu. Po dokončení si místo označte klacky, lyžařskými holemi nebo čímkoliv, co váš přístřešek víc zviditelní. Jestli totiž odejdete od neoznačeného přístřešku a mezitím napadne hodně sněhu, můžete mít problém ho později najít.

Už jste zažili situaci, kdy bylo potřeba nouzově přežít v mrazivé noci?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..