Právě si prohlížíte Jak se v přírodě dobře vyspat?

Jak se v přírodě dobře vyspat?

4.8/5 - (5 votes)

Po dlouhém dni chůze je nejlepší odměnou pro vaše unavené tělo pořádný a kvalitní odpočinek. Když ze sebe vydáte poslední energii při stavění stanu, určitě už se nemůžete dočkat, až si vlezete do pohodlného spacáku a vyspíte se pěkně dorůžova.

K tomu, abyste se přes noc dobře vyspali, nepotřebujete za drahou outdoorovou výbavu utratit veškeré své úspory a pořizovat si značkové karimatky a spacáky. Důležité jsou především tři věci:

  • Vědět, co vyhovuje vašim potřebám a podmínkám terénu, kde budete kempovat
  • Naučit se pár drobných triků, které vám pomůžou při pobytu v přírodě
  • Přizpůsobení a improvizace

Základy dobrého spánku

Nafukovací nebo pěnová karimatka?

Výběr správné karimatky je jedním z prvních rozhodnutí, které ovlivní, jak dobře se vyspíte. Největší pohodlí budete mít, pokud se rozhodnete pro velkou nafukovací matraci. Taková volba je ale možná jenom v případech, že plánujete cestovat autem nebo se pohybujete jinými dopravními prostředky, protože nafukovací matrace jsou těžké, zabírají hodně místa a jsou náchylné k propíchnutí.

Pro běžnou turistiku je daleko praktičtější vybrat si karimatku pěnovou nebo nafukovací. Pěnová je cenově dostupná a nemusíte se bát, že se výrazně poškodí. Nafukovací nebo samo-nafukovací karimatka má sice větší sklony k propíchnutí, poskytne vám však pohodlí i patřičnou izolaci. Pokud chcete maximum pohodlí, vezměte si oba typy karimatek – nejprve položte na zem pěnovou karimatku a na ni ještě karimatku nafukovací. Zabráníte tím v poškození nafukovací karimatky a vytvoříte si měkký základ, který je výborně izolovaný od chladu země.

Používejte péřový spacák

Mezi turisty panují dlouhodobé debaty, zdali je lepší si vybrat spacák péřový nebo syntetický. Péřový váží málo a má výborné schopnosti udržet vás v teple a pohodlí. Pokud však přijde do styku s vodou, ztrácí své schopnosti a spánek v mokrém péřovém spacáku bude velmi nepříjemný.

Měli byste se tedy vyhnout péřovým spacákům? Rozhodně ne. Jestli nečekáte špatné počasí a nevadí vám vzít váhu navíc, samozřejmě můžete zvolit syntetický spacák. Pokud ale potřebujete zůstat v teple ve velmi chladném počasí, sáhněte po péřovém spacáku a jen se ujistěte, že ho udržíte po dobu vašeho cestování pěkně v suchu (více o údržbě spacáku).

Jaký je nejlepší způsob, jak udržet spacák v suchu? Není pravdou, že pláštěnky na batohy jsou nejúčinnější při ochraně proti dešti. Většina cestovatelů a ostřílených turistů nedá dopustit na jednoduchý pytel na odpadky. Ten téměř nic nestojí, seženete ho všude bez potíží, je nepromokavý a daleko víc efektivní než pláštěnka na batoh.

10 tipů jak se dobře vyspat v přírodě

  1. Spánek v suchu = spánek v teple
    Předtím než vlezete do spacáku, se ujistěte, že nejste mokří. Mokré oblečení totiž vytváří vlhkost ve spacáku, což může spánek pěkně znepříjemnit. Jestli tedy na sobě máte mokré kalhoty nebo zpocené tričko po dni náročné chůze, převlečte se – pokud možno do suchého oblečení vyhrazeného pouze na spaní.
  2. Udržujte spacák vzdušný
    Pro efektivní izolaci spacáku je důležitý vzduch zachycený ve vnitřním vláknu nebo peří. Když je spacák během dne nacpaný na dně batohu pod tíhou vašeho vybavení, ztrácí své izolační schopnosti. Proto se ujistěte, že první věc, kterou uděláte co nejdříve po příchodu do tábořiště, je vytáhnutí a rozložení spacáku. Toto umožní provětrání spacáku a navrátí mu jeho vzdušnost.
  3. Přizpůsobte spacák a oblečení venkovní teplotě
    Pokud to s izolačními vrstvami přeženete, vaše tělo se vám odmění nadměrným pocením, naopak málo vrstev znamená probděnou noc kvůli mrazu. Zvolte si proto správný spacák podle ročního období a k němu adekvátní oblečení, abyste zabránili oběma těmto extrémům.
  4. Pijte teplé nápoje, ne horké
    Před spaním je dobré napít se něčeho teplého a uklidňujícího, jako je například mix horkého kakaa s máslem. Vyhněte se ale hodně horkým nápojům, které můžou být příčinou nadměrného pocení během spánku.
  5. Nepijte alkohol před spaním
    I když je večerní popíjení u táboráků běžný a oblíbený rituál mnoha turistů, pít alkohol před spaní není úplně nejlepší nápad. Alkohol vám sice dodá pocit tepla asi na 10 minut, nicméně později bude narušovat běžnou regulaci vašeho tělesného tepla po zbytek noci. Pitím alkoholu dosáhnete toho, že se tělesné teplo zbytečně přesouvá do periferií a tím se tělo rychleji ochlazuje.
  6. Dejte si vydatnou večeři
    Vaše tělo je zdroj tepla. Váš spacák a karimatka jsou pouze nástroje, které vám umožní udržet teplo a izolovat od nepříjemného chladu země. Když bude vaše poslední jídlo, které před spaním sníte, velké a tučné, vaše tělo bude produkovat více tepla. Tučné jídlo v sobě má také nejvíc kalorií, což vám dodá potřebnou energii a posílí vás do dalšího dne.
  7. Zkuste neusnout hned, jak vlezete do spacáku
    Jak si lehnete do spacáku, zkuste zůstat ještě alespoň 10 minut vzhůru. I když vy jste připravení ke spánku, vaše krev není – stále proudí vašimi žílami a udržuje vás v teple. Po pár minutách teprve ucítíte, zda vám je teplo, nebo jestli bude potřebovat ještě vrstvu oblečení navíc.
  8. Přísun čerstvého vzduchu
    Pokud spíte pod širákem, nemusíte toto řešit. Ale ve stanu se vždy ujistěte, že nemáte větrací otvory úplně uzavřené. Jednak se vám bude lépe dýchat a za druhé se ze stanu bude účinněji odvádět vzdušná vlhkost. Není nic horšího než se probudit ve vlhkém stanu s ucpaným nosem.
  9. Chraňte se před hmyzem
    Všichni známe ten nepříjemný bzučivý zvuk komárů, který se zničehonic ozve hned, jak zavřeme oči. Zde je pár tipů, jak udržet otravný hmyz co nejdál od vás:

    • Když si vybíráte tábořiště, hledejte vysoké a suché místo. Vyhněte se kempování poblíž močálů, potoků a rybníků.
    • Používejte kosmetiku bez vůně, protože jakýkoliv parfém, deodorant nebo krém v kombinaci s vůní vašeho těla je magnet pro komáry.
    • Hmyz nesnáší vůni šalvěje, proto si sebou na cesty sbalte pár větviček do batohu, jednu hoďte přímo do ohně v tábořišti a užívejte si ticho bez komárů.
  10. Buďte kreativní a naučte se přizpůsobit
    Asi by to nebyla žádná sranda, chodit jen po známých místech a pořád zůstávat uvnitř vaší komfortní zóny. Ne vždy na cestách budete mít všechno, co potřebujete, a proto je důležité, naučit se myslet jako správný turista, a poradit si, jak nejlépe využít toho, co si sebou nesete. Zde je pár příkladů:

    • Jestli je vaše nafukovací karimatka a nafukovací polštář ze syntetického materiálu, je možné, že na sobě budou trochu klouzat. Abyste tomu zabránili, navlečete na polštář tričko a další tričko položte na karimatku.
    • Pokud je vám během noci teplo, ale vaše nohy jsou chladné, použijte tričko nebo mikinu jako další vrstvu na nohy. Takto je nejenom zahřejete, ale ráno, když se budete oblékat, budete mít už nachystané teplé oblečení.

A co vy? Jaké jsou vaše tipy na pohodlný spánek?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..