Právě si prohlížíte Jak vybrat spacák?

Jak vybrat spacák?

4.8/5 - (6 votes)

Vydatný spánek v pohodlí a teple je jistě tím nejlepším způsobem, jak završit dlouhý nebo náročný den na cestách. Pokud se zrovna chystáte na turistickou výpravu a rozhodnete se vyměnit pohodlí své postele za kempování v přírodě, docílení kvalitního spánku může představovat problém. Abyste se vyspali pěkně dorůžova a vyhnuli se probdělým nocím, je důležité, abyste si zvolili správný typ spacáku, který bude vyhovovat jak vašim požadavkům a prioritám, tak i podmínkám plánované cesty.

Výběr správného spacáku někdy může být pořádně komplikovaný, zvláště když v outdoorových obchodech existuje spousta spacáků, lišících se od sebe tvarem, použitým materiálem, váhou nebo určením vhodné doby jejich použití. Ať už s turistikou a kempováním teprve začínáte, nebo jen přemýšlíte nad koupí nového spacáku a nevíte si s výběrem rady, následující článek vás seznámí, s jakými spacáky se na trhu můžete setkat, a které klíčové prvky je třeba při výběru zvážit.

Typy spacích pytlů podle tvaru

Mumie

Mumie je pro svou praktičnost a skvělé provedení jedním z nejběžnějších a nejoblíbenějších typů spacáků. Zúžený tvar spacáku sice nenabízí příliš prostoru k převalování, zato však příjemně kopíruje tvar těla, efektivně vás udržuje v teple a ve sbalené formě je poměrně kompaktní. Výhodou je taky kapuce spacáku, která přes noc chrání hlavu a poskytuje extra pohodlí.

Dekový spacák

Pokud se v noci často převalujete a máte rádi větší prostor při spaní, dekový spacák pro vás může být dobrou volbou. Díky svému provedení poskytují dostatek místa na pohyb a dají se rozepnout tak, že je můžete používat k přikrytí jako deku. Kvůli většímu prostoru a celkové velikosti však nemají tak účinné izolační schopnosti jako spacáky typu mumie, a jsou proto vhodnější pro použití v létě.

Oválný spacák

Je kombinací obou předhozích. Ideální je tedy pro ty, kteří nechtějí být během noci příliš stísnění a záleží jim na udržení tepla během spánku.

Dvojitý spacák

Jak už název napovídá, tento typ spacáků je určený pro dva lidi a je tedy ideální pokud cestujete v páru nebo s dětmi. Podobně jako dekové spacáky, i tyto nabízejí dostatek prostoru k pohybu, ovšem za cenu horších izolačních schopností – v noci vás ale může zahřát tělesné teplo partnera. Dvojité spacáky jsou poměrně těžké a objemné, a proto nejsou příliš vhodnou volbou, pokud se chystáte na cesty s batohem.

Mnoho výrobců také nabízí vytvořit dvojitý spacák pomocí dvou spacáků pro jednoho. Aby to bylo možné, musí mít každý spacák zip na jiné straně – jeden na levé a druhý na pravé.

Spacáky pro děti

Dětské spacáky můžete pořídit v menších velikostech a jsou dobrou volbou, pokud plánujete přespávání vevnitř nebo rodinnou dovolenou v teplém počasí. Pokud se ale chystáte na kempování v přírodě, je lepší zvolit spacák pro dospělé, který si lépe poradí v horších podmínkách, a navíc nemusíte kupovat nový, až vaše dítě povyroste.

Teplotní určení

Na každém spacáku najdete uvedených několik teplot. Co ale znamenají?

  • Komfortní teplota – udává stupeň optimální teploty, během které pocítíte pohodlí a teplo, když ve spacáku budete spát. Jestli použijete spacák v nižších teplotách než je jeho uvedená komfortní teplota, pocítíte větší chlad a výraznou ztrátu pohodlí.
  • Extrémní teplota – určuje teplotu, během které budete schopni ve spacáku přežít. Spacáky, které poskytují údaje o jejich extrémní teplotě, jsou určené hlavně do drsných tepelných podmínek a jsou určené k prevenci proti omrzlinám, zápalu plic a dalším nemocen spojeným s extrémně nízkou teplotou.

Tyto teploty jsou určené především pro muže. Ženy chladnější teploty snášejí o něco hůře a je pro ně lepší zvolit vždy o něco teplejší spací pytel.

Použití během ročních období

Při výběru spacáku budete muset zvážit, kde a kdy se chystáte vyrazit na cesty. Různé klima totiž bude vyžadovat použití jiného spacáku, a proto je třeba vědět, s jakou teplotou budete muset počítat. Čím více spacák izoluje, tím je větší, a naopak čím méně místa zabírá v zabaleném stavu tím míně tepla poskytne. Spacáky dělíme podle sezóny použití, která většinou i odráží jeho rozměry.

  • Letní – jsou určené hlavně do teplejších podmínek. Ideální jsou pro použití hlavně během léta, kdy teplota v noci neklesá moc nízko a nehrozí, že během noci ve spacáku dojde k přehřátí ani pokud spíte ve stanu. Díky použitým materiálům, které nekladou tolik důrazu na izolaci, jsou tyto spacáky poměrně lehké a skladné, ideální pokud spacák nesete v batohu.
    Zvláštní variantou letního spacáku jsou cyklo-spacáky, které se dají snadno zabalit do nejmenších rozměrů. Využijete na kole nebo při minimalistické turistice.
  • Tří-sezonní spacáky – nejuniverzálnější typ spacáků vás udrží v teple, jak název napovídá, během jara, léta i podzimu a díky své všestrannosti jsou oblíbenou volbou při kempování. Při teplejších večerech sice můžete pociťovat větší horko, když ale teplota spadne pod nulu, tří-sezonní spacáky vám poskytnou dostatečnou ochranu před zimou a zajistí pohodlný spánek.
  • Čtyř-sezonní (zimní) spacáky – pokud se chystáte kempovat během zimy nebo chladného podzimního večera, budete potřebovat čtyř-sezonní spacák. Tyto spacáky jsou vyrobeny z dobře izolujících materiálů, které vaše tělo udrží v teple i během velmi nízkých venkovních teplot. Název těchto typů spacáků sice udává „čtyř-sezonní“ použití, v realitě jsou ale vhodné na přespání tehdy, kdy se teplota pohybuje pod -5°C. Během teplých letních nocí byste mohli ve čtyř-sezonním spacáku pociťovat nepříjemný pocit horka a přehřátí.
    Pokud hodláte vyrazit do velehor, pak je pro vás ještě teplejší varianta – expediční spacáky.

Použitý materiál a izolace

  • Peří – nejčastěji používají husí nebo kachní peří a jsou skvělé díky své výborné izolační schopnosti a lehkosti. Peří ve spacáku vytváří teplo, pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje chladu v proniknutí do spacáku. Ideální jsou pro použití v nízkých teplotách, kdy budete potřebovat zůstat v teple po celou dobu spánku. Nevýhodou péřových spacáků je jejich složitější údržba a náchylnost na vlhkost, proto nejsou příliš vhodnou volbou do deštivého počasí a vlhka.
  • Syntetika – syntetické náplně jsou ve spacácích běžnější než náplně péřové. Výhodou je především menší pořizovací cena, snadnější údržba a čištění nebo jejich schopnost dobře si poradit s vlhkostí. To znamená, že i když váš spacák přijde do kontaktu s vodou, nemusíte se bát, že přijdete o pohodlí. Umělé vlákno totiž rychle schne a zároveň vám poskytne dostatečnou izolaci při nižších teplotách. Na druhou stranu nevýhodu může představovat větší objem ve složené formě a celkově menší životnost spacáku.

Co ještě zvážit?

Pozorně prozkoumejte různé části a detaily spacího pytle – především použitý materiál, vlastnosti navíc mohou zvýhodnit některé spacáky nad jinýma.

  • Vnější materiál – může být ze speciálního voděodolného polyesteru nebo nylon polyesteru. Podle použitého materiálu se bude odvíjet i stupeň vzdušnosti, odolnosti a životnosti spacáku.
  • Vnitřní vložka – může být vyrobena z mixu polyesteru a bavlny, mikrovlákna nebo extra teplého dutého vlákna u spacáků do extrémních teplot.
  • Vložka na nohy – pro ještě větší teplo v oblasti chodidel. Využijí hlavně dámy.
  • Zapínání spacáku – existují spacáky, které mají zip na levé i na pravé straně. Při výběru se doporučuje zvolit si zip na opačné straně vaší dominantní ruky. To znamená, že pokud jste praváci, zvolte si zip na levé straně, a naopak.
  • Dvoustranný zip – je dobrou volbou, pokud si chcete během spánku zajistit dostatečnou ventilaci ve spacáku.
  • Kryt zipu – se nachází na některých typech spacáků a poskytuje ochranu po celé délce zipu, která zabraňuje jeho odepnutí během spánku.
  • Vnitřní léga – další pruh, který zabraňuje úniku tepla ven kolem krku i skrze zip.
  • Vnitřní kapsy – jsou většinou umístěné ve vrchní části spacáku a jsou ideální pro úschovu cenností, jako je peněženka, klíče nebo telefon.
  • Ochranné vaky a kompresní pruhy – spacáky ve tvaru mumie a spacáky oválné se kvůli svému tvaru nedají pořádně složit a proto je třeba je nacpat do speciálních vaků. Tyhle vaky mají navíc kompresní popruhy, díky kterým můžete spacáky zmenšit do ještě menší velikosti.
  • Kapuce – jsou skvělým bonusem mnoha spacáků. Díky kapuci získáte extra izolaci a zabráníte zbytečnému úniku tepla. Pokud spíte v nízkých teplotách, můžete si kapuci stáhnout, jak těsně chcete a chránit tak svůj obličej před nepříjemným mrazem.
  • O tom kde je jeho místo v batohu se dozvíte v tomto článku

Další příslušenství

Až si vyberete spací pytel, vhodný pro vaše potřeby, můžete se zaměřit na další outdoorové doplňky, které vám zajistí ještě větší pohodlí během spánku.

  • Karimatka nebo matrace – přijde vhod zvlášť tehdy, když spíte na nerovném a chladném povrchu. Vybrat si můžete z několika tipů karimatek – pěnové, nafukovací nebo samo-nafukovací. Při výběru se zaměřte hlavně na její izolační schopnosti, tloušťku, použitý materiál a rozměry a váhu ve složené formě.
    Více o výběru karimatky v tomto článku.
  • Cestovní polštář – pohodlí navíc, obzvlášť jestli jste běžně zvyklí na dostatečnou podporu hlavy během spánku, vám zaručeně dodá cestovní polštář. Můžete zvolit malý vycpaný polštář nebo jeho kompaktnější nafukovací verzi. V případě, že si na své cesty nechcete brát zbytečné věci navíc, můžete si udělat provizorní polštář z vašeho oblečení, nebo čehokoliv měkkého po ruce, co nacpete do obalu spacáku.

Údržba spacího pytle

Pokaždé, když je během tůry čas nebo když se po ní vrátíte domů, nechte spacák důkladně vyvětrat. Hlavně u péřových spacáků je to důležitá podmínka pro jejich další použití. Snažte se také spacák udržovat čistý a preventivně se vyhýbat větší špíně. Důležité je také skladování spacáku. V žádném případě jej neskladujte v obalu. Pokaždé když spacák vyjmete, by zabíral menší a menší objem a jeho izolační vlastnosti by se časem zhoršovaly. Téměř každý spacák je vybaven dvěma poutky, proto je ideální jej skladovat zavěšený na ramínku. Poslední věc je jeho balení – nikdy jej neskládejte ani nerolujte – izolační materiál by se tak časem posouval na některá místa více než na jiná a v místech ohybu pronikal chlad. Vždy jej napěchujte do obalu „hlava nehlava“, aby došlo k rovnoměrnému rozprostření materiálu.

Těm kteří se nemohou rozhodnout, jaký spacák vybrat přejeme, aby vybrali správně 🙂 Pokud budete chtít radu, neváhejte napsat do komentářů. A vy ostatní se můžete pochlubit, jaký spacák máte a jak s ním jste spokojení.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..