Právě si prohlížíte Minimalistická turistika – otázky a odpovědi

Minimalistická turistika – otázky a odpovědi

4.8/5 - (5 votes)

Otravuje vás tíha vašeho batohu během cestování? Chcete snížit váhu vaší turistické výbavy na minimum a bez problémů chodit rychleji i delší vzdálenosti? Pokud ano, minimalistická turistika pro vás může být tou správnou volbou a úžasnou změnou pro pohodlnější cestování v budoucnosti.

O co se tedy jedná, a jak začít, pokud zvolíte tento způsob cestování? To vám pomohou zodpovědět následující příklady nejčastějších dotazů, které definují klíčové aspekty minimalistické turistiky, její výhody a užitečné informace o ultra-lehkém vybavení.

Obecné otázky

 • 1) Co je minimalistická turistika?
  Raději než napsat přesnou definici, je lepší uvést, že minimalistická turistika je spíše jakousi turistickou filozofií založenou na myšlence, že méně je více. Hlavní pointa minimalistické turistiky tedy spočívá především v ulehčení váhy batohu a v celkové redukci mnohdy zbytečných věcí ve vaší výbavě. V praxi to znamená, že se jedná o takovou outdoorovou výbavu, jejichž základní váha i s batohem nepřekračuje hranici 5 kg.
 • 2) Co je základní váha batohu?
  Základní váha batohu je váha batohu plus všech věcí, které jsou buďto uvnitř nebo jsou zavěšeny na vnější straně batohu. Do základní váhy se však nepočítá hmotnost spotřebovatelných věcí – tedy vašeho jídla, pití a paliva. Všechno ostatní jako je spací pytel, stan, vodní filtr, vařič, oblečení nebo elektronika spadá do základní váhy.
 • 3) Jaký je smysl minimalistické turistiky?
  Rozhodnutí vydat se na cesty s méně věcmi, nám může určitým způsobem jistě dodat více svobody. Argumentů pro zvolení minimalistické turistiky je však více. Pro začátek je to třeba fakt, že tento styl cestování výrazně snižuje únavu a zatížení našeho těla při chůzi. Odlehčení nákladu přijde vhod, zvláště pokud plánujete náročný a dlouhý výšlap nebo vás trápí zdravotní problémy s nohama či zády. Méně váhy vám rovněž umožní rychlejší chůzi, našlapání větší vzdálenosti a při dosažení vašeho cíle ke konci dne také méně času stráveného při utáboření.
 • 4) Je minimalistická turistika bezpečná?
  Vše závisí na vás. Pokud si vše naplánujete, seznámíte se s prostředím, kde míříte a víte, jak vaše outdoorová výbava funguje, neměli byste mít problém.
 • 5) Je minimalistická turistika pohodlná?
  Pohodlí záleží na vaší volbě. Minimalistická turistika úzce souvisí se schopností dělat kompromisy a účinné rozhodnutí při volbě výbavy. Základní strategií je výměna pohodlí během táboření za větší pohodlí při chůzi. V mnoha případech tedy nebudete mít tak prostorný stan, nebo tolik kusů oblečení, kolik byste si přáli, ale zato budete mít příjemnější čas při cestování s pocitem větší svobody a menší únavy.

Výbava

 • 6) Budu potřebovat novou outdoorovou výbavu?
  Pravděpodobně. Na trhu v dnešní době existuje mnoho lehkých a ultra-lehkých variant všech komponentů výbavy. Pravidlem také bývá, že rok od roku je jednotlivé outdoorové vybavení na trhu lehčí a lehčí, a více konkuruje tradiční, poměrně těžké výbavě. Pokud při volbě svého turistického vybavení řešíte každý gram (což příznivci minimalistické turistiky dělají), budete chtít co nejlehčí výbavu, kterou lze najít. Nemusíte však vyměnit vše staré za nové najednou. Lepší řešení je s výměnou začít postupně, nejprve od největších a nejtěžších věcí, jako je například stan nebo spací pytel.

 • 7) Jaké jsou nezbytné věci výbavy?
  Batoh, určitá forma přístřešku, spací pytel a karimatka. Pokud používáte houpací síť, nebudete potřebovat karimatku. Pokud používáte nepromokavou celtu, nebudete potřebovat stan. Pokud používáte bivakovací vak, nebudete potřebovat ani stan ani celtu. Důležitý je rovněž výběr samotného batohu. Ultra-lehké minimalistické batohy mají většinou objem okolo 45-55 litrů a neváží více než 1 kg. Co se týká jednotlivých součástí výbavy, pokuste se docílit, aby váha každé věci nepřesahovala hmotnosti 1,5 kg.
 • 8) Kolik by měl vážit batoh?
  U minimalistické turistiky je důležité klást důraz na přesnou váhu každé věci, kterou v batohu nesete. Celková váha batohu bude reflektovat jednak počet dnů vaší výpravy, místem, kde se chystáte, ale také ročním obdobím, během kterého plánujete vycestovat. Základní váha výbavy se dá udržet relativně stejná. Pro třídenní turistický výlet během jara, léta nebo na podzim, je snadné udržet základní váhu do 5 kg. Pokud však vezmete na vědomí celkovou váhu batohu, tedy i s jídlem, pitím a palivem, můžete dosáhnout až trojnásobku hmotnosti základní váhy. To se stane například v odlehlých oblastech, kde ponesete jídlo na několik dní, nebo v oblastech bez zdrojů vody. Každý litr vody totiž znamená kilo navíc, proto je důležité dbát na to, kolik váhy jste schopni unést.

Je čas vyrazit

 • 9) Jaké je nejlepší roční období pro minimalistickou turistiku?
  To závisí především na tom, kde se chystáte. Zpravidla však platí, že pro minimalistickou turistiku je nejideálnější zvolit jaro, léto nebo začátek podzimu. Plánování je klíčové – pokud nechcete zvýšit váhu a počet věcí ve vaší výbavě, vyhněte se deštivému a chladnému počasí, které vyžadují extra oblečení a ochranu před deštěm.
 • 10) Které regiony jsou pro minimalistickou turistiku nejlepší?
  Znalost místa, kde se chystáte vycestovat je jedním z nejdůležitějších aspektů, pokud jste minimalistický turista. Pokud znáte prostředí, kde se na své výpravě budete pohybovat, jste seznámení se zdejší florou, faunou a počasím, s největší pravděpodobností se obejdete bez komplikací. Pokud s kempováním a turistikou teprve začínáte, je dobré pro prvních pár výletů zvolit místo, které dobře znáte, kde můžete bez problému najít vodní zdroj a pohodlně rozložit své tábořiště. Pokud používáte houpací síť, ujistěte se, že vyrážíte do zalesněné oblasti.
 • 11) Kde se můžete dozvědět více informací o minimalistické turistice?
  Zaměřte se na blogy a webové stránky pojednávající přímo o ultra-lehké minimalistické turistice, návody na YouTube nebo internetové diskuze. Přínosné informace vám jistě poskytnou i pracovníci outdoorových prodejen nebo samotní příznivci minimalistické turistiky.

Máte nějaký dotaz ohledně minimalistické turistiky? Napište do komentářů a rádi vám pomůžeme.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..