Právě si prohlížíte 5 způsobů jak v přírodě využít lano

5 způsobů jak v přírodě využít lano

Rate this post

Když se zeptáte jakéhokoliv outdoorového nadšence, co si sebou musíte vzít na každou výpravu do přírody, s největší pravděpodobností vám všichni řeknou LANO. Tato šikovná pomůcka může být použitá pro mnoho účelů – ulehčí vám pobyt v přírodě, během táboření a v kritických situacích vám může zachránit i život.

Podpora pro přístřešek

Když se ocitnete v situaci, kdy budete potřebovat postavit přístřešek, vystačíte si jen s lanem a celtou. S těmito věcmi je totiž nesmírně lehké postavit přístřešek ve tvaru áčka. Stačí přivázat lano ke dvěma pevným předmětům (například kmeny stromů) do takové výšky, která bude vyhovovat vámi upřednostňovanému sklonu střechy. Jak bude lano zavěšené, stačí přes něho přehodit celtu a ve spodní části ji k zemi připevnit těžkými kameny.

Záchranné lano

Rybáři a plavci by kromě záchranné vesty měli mít po ruce vždy i dlouhé lano. Pokud nastane situace, že někdo přepadne přes palubu lodi nebo ztratí kontrolu ve vodě, lano vám poslouží k zajištění a přitáhnutí osoby zpátky na člun nebo na pevninu.

Pomoc na cestách

Pokud se při svých cestách pohybujete na nebezpečném terénu nebo překračujete řeku se silným proudem, lano vám přijde určitě vhod. Nejprve nechte překročit nejlepšího lezce nebo plavce, kterého pořádně zajistěte lanem. Když se dostane na druhou stranu, následující osoby budou mít zajištěný lehčí a bezpečný přechod přes rizikové místo.

Šňůra na prádlo

Jestli plánujete zůstat v kempu několik dní, nejspíš si budete chtít alespoň jednou oprat špinavé prádlo. Pro jednodušší a rychlejší usušení vám pomůže lano. To přivažte oběma konci ke kmenům stromů, a pak na něj pověste všechno mokré oblečení nebo věci. Šňůra se bude hodit i všem rybářům, nebo pokud vyrážíte na vodu – nikdy totiž nevíte, kdy se namočíte a budete potřebovat usušit oblečení.

Odtažení věci

Máte nějakou těžkou věc, kterou potřebujete posunout? Několik lidí, kteří najednou táhnou za lano, mají daleko větší sílu, než kdyby se pokoušeli daný předmět zvednout rukama. Stačí zavázat pevný uzel okolo předmětu a táhnout tím směrem, kterým ho chcete posunout.

Kromě výše zmíněných možností, existuje ještě tisíc způsobů, jak můžete v přírodě využít lano. Pro některé moderní outdoorové fanoušky je snadné lano podcenit, nicméně je důvod, proč se v přírodě používá už po tisíce let – funguje!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..