Právě si prohlížíte 11 způsobů jak najdete sever, když se ztratíte v přírodě

11 způsobů jak najdete sever, když se ztratíte v přírodě

4.2/5 - (9 votes)

Nikdy nevíte, kde se během cestování můžete zatoulat. Jestli se ale někdy ocitnete v situaci, kdy se ztratíte v přírodě, pro orientaci a navigaci je určitě dobré vědět, kterým směrem se nachází jednotlivé světové strany. Jako malí jste se možná učili najít sever podle toho, kterým směrem obrůstá mech kůru stromů, a později jste zjistili, že při správných podmínkách může mech růst vlastně všude. Když ale v přírodě nevidíte žádný mech, nebo vás mech směřuje špatným směrem, existují další způsoby, jak určit světové strany. Některé metody sice nefungují zrovna nejlépe v hustém porostu, v každém počasí nebo ve všech částech zeměkoule, nicméně ve většině situací si určitě poradíte alespoň s jednou metodou. Všechny následující metody se týkají orientace na severní polokouli.

 1. Kompas
  Nejjednodušší, nejrychlejší a nejpřesnější způsob jak najít sever. O něco pokročilejší je buzola ve spojení s použitím mapy.
 2. Přírodní kompas
  Jestli jste si sebou na cesty kompas nevzali, můžete si ho sami vyrobit. Potřebujete jen zmagnetizovanou jehlu (nebo narovnanou kancelářskou sponu), kterou položíte na list nebo stéblo trávy a pak opatrně umístíte do misky s vodou nebo na hladinu kaluže. Špička jehly se otočí směrem k severu.
 3. GPS přijímač
  Můžete použít buďto samostatný GPS přijímač, nebo ten, který je nejspíš na vašem chytrém telefonu či hodinkách. I když nebudete mít uprostřed přírody žádný signál, většina GPS přístrojů v sobě má elektronický kompas, díky kterému lehce určíte světové strany.
 4. Ručičkové hodinky
  Tato metoda je rychlá a jednoduchá – jenom se musíte ujistit, že vám jdou hodinky přesně. Vezměte si ručičkové hodinky do ruky tak, aby byly v horizontální poloze. Malou (hodinovou) ručičku nasměrujte přímo k slunci. Přesně v půlce mezi malou ručičkou a 12 hodinou je pomyslná osa směřující na jih – opačným směrem je sever. Pozor na letní čas, kdy se místo 12 hodiny bere 1 hodina.
 5. Mech
  Mech zpravidla roste na stranách stromů nebo kamenů směřujících na sever, tedy na stranách, kde svítí nejmíň světla.
 6. Pavučiny
  Pavučiny najdete většinou na jižních stranách stromů.
 7. Mraveniště
  Když se díváte na mraveniště uprostřed lesa, severní strana bude strmější, zatímco jižní (teplejší) bude pozvolně klesat.
 8. Klacek v zemi
  Zapíchněte klacek svisle do země a zaznačte si na půdě, kde se nachází konec stínu. Potom chvilku počkejte, než se stín posune a opět zaznačte konec stínu. Pokud si stoupnete před vaše označené body a zároveň budete zády ke klacku, linie mezi těmito dvěma body bude směřovat od východu (po vaší pravici) na západ (po vaší levici) a sever bude přímo před vámi.
 9. Pohyb slunce
  Pozorujte, kde slunce vychází (východ) a kde zachází (západ), a podle toho určete, kterým směrem se nachází sever. Tento způsob určování severu ale není příliš přesný, protože poloha slunce se během různých ročních období liší.
 10. Polárka
  Pokud je v noci jasná obloha, většinou spatříte severní hvězdu Polárku. Znát ji můžete také pod jménem Severka, a jak už její název napovídá, pokud tuto hvězdu vidíte, díváte se na sever.
 11. Pohyb mraků
  Podívejte se, kterým směrem se pohybují nejvyšší mraky – zpravidla je to směrem od západu k východu. Podle tohoto směru pak můžete určit, kde se nachází sever a jih. (Tohle určení světových stran je ale spíš jen přibližný odhad, a je třeba mít na paměti, že ne vždy přesný.)

Samozřejmě platí, že pokud se ztratíte v lese, nejspíš nebudete mít dostupné připojení na internet, abyste si vyhledali, jak sever najít. Jestli se tedy chystáte strávit nějaký čas v odlehlých oblastech, měli byste si pro případ předem procvičit, jak sever najít (stejně jako se naučit jak rozdělat oheň, očistit vodu a vyhnout se nebezpečným zvířatům ve volné přírodě).

Znáte i jiné metody, jak najít světové strany?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..