Právě si prohlížíte Praní na cestách – perte chytře a používejte vlnu

Praní na cestách – perte chytře a používejte vlnu

4/5 - (1 vote)

Jestli se chystáte na dlouhý výlet nebo na několikadenní výpravu do odlehlé oblasti, dřív nebo později budete nejspíš potřebovat oprat své oblečení. Pokud se tedy ocitnete v situaci, kdy už nebudete mít žádné čisté oblečení, zbývají vám tři možnosti – můžete pokračovat dál v tom, co máte na sobě, vzít si sebou víc oblečení, nebo si cestou pravidelně prát.

Perte chytře

V přírodě mějte vždy na paměti, že oblečení nesmíte prát poblíž vodních zdrojů nebo přímo v nich. Nejenom že byste tím vodu znečistili pro vás samotné a ostatní turisty, ohrozili byste také zdejší vodní život a všechna zvířata, která vodu pijí. Pokud ale prát musíte, vyberte si takové místo, které je alespoň 60 metrů od všech vodních zdrojů.

Při výběru pracího prostředku si zvolte pokud možno neparfémovanou verzi. Ujistěte se také, že při praní nikdy nepoužíváte mýdla obsahující nitrát – tyto prací prostředky s vysokým obsahem fosfátů totiž hubí přirozeně se vyskytující a užitečné bakterie půdy a způsobují přebytky vodních řas. Když se pak tyto řasy rozkládají, ubírají vodnímu životu kyslík potřebný pro přežití.

Při výběru spodního prádla, ale i ostatního oblečení, se ujistěte, že zvolíte takové, které si dobře poradí s odvodem potu od vaší pokožky, je prodyšné a rychle schne. Když si sebou zabalíte rychleschnoucí oblečení, váš pobyt v přírodě bude daleko příjemnější, protože se vyhnete nepříjemnému cestování v promočeném oblečení a mokrých ponožkách.

Zaměřte se především na prádlo a oblečení vyrobené z Merino vlny, která skvěle reguluje vlhkost a zahřívá daleko lépe, než jiné materiály. Navíc, díky své přirozené antimikrobiální textuře může být oblečení z Merino vlny nošené bez oprání i několik týdnů, aniž by nepříjemně zapáchalo. Levnější možností jsou syntetické materiály, jako je nylon nebo polyester. Ty poskytují podobné výhody, oproti Merino vlně ale nejsou tak odolné proti zápachu.

Metody praní

Naplánujte si dopředu, který den chcete prát a snažte se začít co nejdřív – musíte totiž počítat s určitou dobou nejen na praní, ale také na sušení (ideální je prádlo sušit v dobu, kdy slunce nejvíc hřeje).

  • Praní v kyblíku
    Zabalte si na cesty skládací kyblík ze syntetické látky. Je lehký, snadný na sbalení a výborný na přenášení vody v kempu. Pokud v kyblíku přenášíte například i vodu na vaření, může se stát, že ve svém jídle ucítíte chuť mýdla, proto je tedy lepší kyblík používat jenom pro účel praní.
    Ruční praní v kyblíku je stejné, jako praní ve dřezu. Jednoduše naplníte kyblík vodou s pár kapkami mýdla, přidáte vaše špinavé oblečení a perete, dokud není prádlo čisté. Když máte dopráno, naplňte kyblík čistou vodou a oblečení pořádně opláchněte.
    Tip: použijte co nejméně mýdla, aby bylo vyplachování oblečení co nejjednodušší.
  • Praní v sáčku
    Další lehkou a účinnou metodou je praní v sáčku uzavíratelném na zip. Vyberte si takový sáček, který je dostatečně velký a silný, naplňte ho vodou, oblečením a přidejte trochu mýdla. Jakmile bude naplněný, snažte se ze sáčku vymáčknout veškerý vzduch, pořádně uzavřete zip a pak se sáčkem pořádně třepejte, dokud nebude oblečení čisté.
    Když doperete, oprané oblečení vyždímejte a dejte do nového sáčku s čistou vodou. Na konec stačí oblečení ještě jednou pořádně vyždímat a usušit.

U všech třech metod praní můžete použít stejnou mýdlovou vodu znovu a znovu k praní dalšího oblečení. Když budete mít dopráno, ujistěte se, že špinavou vodu vyléváte v oblasti kempu určené pro sprchování a mytí nádobí, abyste zabránili mýdlu v prosáknutí do půdy a poškození kořenů rostlin.

Sušení prádla

Stejně jako u praní, i u sušení prádla máte několik možností – prádlo přehoďte přes balvan, usušte ho u ohně nebo ho pověste na šňůru od stanu přivázanou ke stromu. Jestli vám prádlo neuschne během noci, nebo nemáte čas na zastavování a čekání na schnutí, můžete mokré oblečení sušit za chůze tak, že ho jednoduše připevníte ke svému batohu.

Proces schnutí můžete urychlit tak, že oprané oblečení zabalíte do ručníku a ještě víc vykroutíte, abyste se zbavili přebytečné vody. To opakujte do té doby, než ručník přestane absorbovat vodu z opraného oblečení. K tomu ideálně používejte rychleschnoucí outdoorové ručníky.

Máte také nějaký zaručený tip, jak v přírodě prát?

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..