Právě si prohlížíte Polyester vs merino

Polyester vs merino

4.8/5 - (6 votes)

Polyester je nejvíce používaný materiál pro výrobu sportovního oblečení. Merino vlna se však díky svým nesčetným pozitivům stává stále více a více populární a zvyšuje se i její použití ve sportovním oblečení. Oblíbenost obou materiálů vede k debatám mezi outdoorovými nadšenci a sportovci o tom, zdali je lepší vybrat si oblečení z polyesteru nebo z Merino vlny. Je docela těžké říct, který materiál je lepší, protože oba mají své výhody a nevýhody. Například Merino vlna je lepší možnost pro oblečení určené jako základní vrstva při turistice, protože je přírodně antimikrobiální (což je velmi užitečné pro několikadenní výlety). Polyester je zase materiál skvělý pro základní vrstvu oblečení určeného na běh, jelikož může být velmi lehký.

Pro lepší rozhodnutí jakému materiálu dát přednost vám může pomoct tento článek, kde naleznete informace o výhodách a nevýhodách polyesteru a Merino vlny, a také rady při výběru oblečení pro různé aktivity.

Jaké oblečení se vyrábí z polyesteru a vlny Merino?

Polyester i Merino vlna jsou běžně používané pro výrobu letních i zimních základních vrstev. Mnoho lidí si myslí, že Merino vlna je vhodná pro výrobu spíše silných vrstev oblečení vhodného především do studeného počasí. Merino vlna se ale běžně všívá do docela tenkých látek, které jsou skvělé na výrobu oblečení pro letní aktivity.

Střední vrstvy jsou vyráběny z daleko tlustších vláken, než vrstvy základní. Střední vrstvy z polyesteru jsou obvykle vyrobeny z polyesterového flauše (chlupatá a měkká látka), který vám účinně poskytne teplo, i přesto, že je to velmi lehký materiál. Střední vrstvy z Merino vlny jsou zpravidla docela těžké (v mnoha případech váží více než 300g/m2) a nejsou tak efektivní z hlediska poskytnutí tepla.

Čepice a rukavice mohou být vyrobeny z obou materiálů. Merino vlna se typicky používá pro výrobu relativně tenkých čepic a rukavic (a vystýlek rukavic), zatímco polyester (obvykle polyesterový flauš) se používá pro výrobu teplejších rukavic a čepic. Ponožky se nikdy nevyrábí pouze z polyesterových vláken nebo jen z vláken Merino vlny – vždy jsou smíchány s dalšími vlákny, jako je nylon a elastin, které ponožkám dodávají vyšší životnost a pružnost. Pravidlem však bývá, že vlákna polyesteru nebo Merino vlny tvoří až 60% veškerých vláken ponožek.

Rozdíly mezi polyesterem a Merino vlnou

Pohodlí

Merino vlna je velmi měkká a většinou nezpůsobuje žádný nepříjemný pocit kousání. Jak moc bude Merino vlna příjemná na dotek, závisí na její jemnosti, která je hodnocena průměrem svých vláken v mikronech – čím jemnější je vlna, tím menší průměr mají její vlákna. Oblečení s velmi kvalitní Merino vlnou je vyráběno z vláken, které mají v průměru méně než 18,5 mikronů. Oproti tomu oblečení z polyesteru působí při dotyku více synteticky, protože polyester není přírodní materiál (je vyráběn z plastových vláken, někdy i z recyklovaných plastových lahví).

Prodyšnost

Většinou platí, že Merino vlna poskytne daleko větší prodyšnost, než polyester – zkuste například foukat vzduch skrze obě látky (stejné tloušťky) a uvidíte, že oblečení z polyesteru vzduchu vzdoruje daleko více. Existuje však jedna výjimka – střední vrstvy z velmi kvalitního polyesterového flauše většinou poskytnou lepší prodyšnost než těžké a tlusté oblečení střední vrstvy z Merino vlny.

Životnost

Pokud Merino vlna někde zaostává, pak je to po stránce její životnosti. Většinou se nedoporučuje pořizovat si oblečení z Merino vlny pro vysoko intenzivní aktivity jako je běh, při kterém je oblečení vystaveno tření a odírání v oblasti stehen/rozkroku u spodního prádla a v podpaží u triček, což dříve či později vede k trhlinám a oděrkám v těchto místech. Polyesterové oblečení vám vydrží v dobrém stavu daleko déle a můžete ho používat až několik let.

Hmotnost

Polyester může být všitý do daleko tenčího a lehčího oblečení než Merino vlna. Hustota Merino vlny obvykle není nižší než 130 g/m2, aby nedocházelo k roztržení látky – čím tenčí je totiž látka, tím menší má životnost.

Rychlost schnutí

Protože polyester absorbuje méně vlhkosti než Merino vlna (0,4% ve srovnání s 33%), při nasáknutí potem nebo deštěm schne daleko rychleji. Výhodou Merino vlny je fakt, že pokud oblečení navlhne, díky své unikátní struktuře vláken nepůsobí na pokožku lepkavě a vlhce jak je to u vlhkého oblečení z ostatních materiálů.

Odolnost proti zápachu

Merino vlna je přírodně antibakteriální a proto nabízí excelentní odolnost proti zápachu. U mnoha oblečení tedy platí, že i když ho nosíte několik dní po sobě, nebude cítit žádný zápach. To ale neplatí u polyesteru – pokud se zpotíte, oblečení z tohoto materiálu začne zapáchat velmi rychle. Některé oblečení z polyesteru mají proti-zápachová ošetření látky, které pomáhá pro udržení delší svěžesti. Tato ošetření látky ale nevydrží věčně, jelikož při používání a praní postupně mizí. Polyester proto není tou nejlepší volbou, pokud plánujete dlouhé turistické výlety nebo několikadenní výpravy a stanování.

Cena

Polyesterová trička stojí běžně okolo 400 Kč. Pokud ale chcete tričko z Merino vlny, musíte většinou zaplatit minimálně dvojnásobek, jelikož oblečení z Merino vlny je všeobecně daleko dražší než polyester. S vyšší kvalitou vláken Merino vlny navíc roste také cena produktu.

Konečný verdikt

Polyester má delší životnost, je levnější a schne rychleji než Merino vlna. Navíc je také lehčí než oblečení z Merino vlny. Nicméně, Merino vlna je daleko příjemnější na dotek a poskytne vám lepší prodyšnost a odolnost proti zápachu. Který materiál si vyberete, záleží na vašich preferencích a především při jakých aktivitách budete dané oblečení používat. Pro vícedenní aktivity (cestování, několikadenní výlety nebo dlouhé horolezecké výpravy) se doporučuje sáhnout po oblečení z Merino vlny, protože při delším nošení neucítíte zápach a budete se v oblečení cítit pohodlně. Pro ostatní krátké aktivity a sport je lepší polyesterové oblečení, jelikož je daleko levnější a vydrží vám delší dobu. Když se vrátíte domů z výletu nebo z posilovny, jednoduše můžete oblečení vyprat a proto ani nevadí, že oblečení z polyesteru není odolné proti zápachu.

A jaký materiál máte raději vy? Podělte se s námi v komentářích!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..