Právě si prohlížíte Jak se minimalisticky nabalit?

Jak se minimalisticky nabalit?

4.8/5 - (6 votes)

Co přesně je minimalistická turistika? Minimalistická turistika je jistou turistickou filozofií založenou na myšlence, že méně je více. Hlavní pointa tedy spočívá především v ulehčení váhy batohu a v celkové redukci mnohdy zbytečných věcí ve vaší výbavě. V praxi to znamená, že příznivci minimalistické turistiky při volbě svého outdoorového vybavení řeší po stránce váhy každý gram a snaží se vybírat co nejlehčí výbavu, která je na trhu dostupná. Důležité rovněž je, efektivně se rozhodnout, bez jakých věcí se na svých cestách obejdete a které naopak budou klíčové pro vaše bezpečí, zdraví a pohodlí.

Pokud se rozhodnete minimalistickou turistiku vyzkoušet, zde je pár tipů, jak začít:

  • Zvažte svou outdoorovou výbavu – pomocí kuchyňské váhy nebo váhy na zavazadla si zvažte každou věc z vaší současné výbavy, včetně batohu, a poznačte si svou „základní hmotnost“ (hmotnost batohu a všech věcí, které v něm nesete nesete. Do základní váhy se však nepočítá hmotnost spotřebitelných věcí – tedy vašeho jídla, pití a paliva).
  • Staré vybavení nahraďte novým – při výběru nových věcí se zaměřte především na váhu každé položky a snažte se, aby celková výše základní hmotnosti nepřesahovala více jak 5 kg.
  • Dělejte postupné změny – pořízení nových věcí může být z finančního hlediska dost náročné. U ultra-lehkých outdoorových věcí to mnohdy platí dvojnásobně. Nemusíte však vyměnit všechny staré věci za nové najednou. Lepší řešení je s výměnou začít postupně, nejprve od největších a nejtěžších věcí.
  • Promyslete alternativy – pokud máte talent v navrhování věcí a umíte si poradit s jehlou a nití v ruce, můžete zvážit výrobu svého vlastního batohu. Je to skvělý způsob jak ušetřit jednak po finanční stránce, ale i na gramech při váze samotného batohu. Nutné je však vzít na vědomí, že ultra-lehké materiály nejsou vždy tak pohodlné a odolné, jako je tomu u běžného vybavení.

Velká ČTYŘKA minimalistické výbavy

Nejrychlejším způsobem jak snížit váhu vaší outdoorové výbavy, je výměna klasických a mnohdy těžkých věcí za věci ultra-lehké. Klíčová je především výměna čtyř největších věcí, které ponesete – batoh, přístřešek, spacák a karimatka.

Batoh

Běžní turisté si pro své cesty zvolí většinou batoh 60 – 80 litrů, v rozmezí váhy 1,5 – 2 kg. Oproti tomu zastánci minimalistické turistiky v mnoha případech sáhnou po minimálně vyztuženém batohu bez pevné konstrukce, o objemu 45-55 litrů (i menším), který většinou nepřesáhne hmotnost jednoho kilogramu.

Jak vybrat batoh?

Přístřešek

  • Stan – pokud dáváte přednost pohodlí, můžete zvolit ultra-lehký stan pro jednoho, který pro svou podporu využívá trekových holí. Díky absenci stanových tyček ušetříte na celkové váze a hmotnost vašeho stanu tak v mnoha případech nepřekročí váhu 1 kg. Jak vybrat stan?
  • Celta – další variantou přístřešku může být ultra-lehká celta, se kterou jde vytvořit solidní úkryt před deštěm. Pozor však dejte na místo, kde se chystáte utábořit, jelikož správné využití celty může vyžadovat její zavěšení za stromy nebo podporu trekových holí.
  • Ultra-lehká závěsná síť – v posledních letech stále více a více oblíbenou variantou. Součástí může být i ochranná vrstva proti dešti i hmyzu.
  • Bivakovací vak – z hlediska váhy se většinou pohybují v rozmezí 0,5 – 1 kg.

Spací pytel

Zvolte péřový spací pytel – je lehčí a dá se stlačit do menších rozměrů než spací pytle se syntetickou vycpávkou. Péřové spacáky jsou v mnoha případech voděodolné a při správném výběru můžete najít ultra-lehké typy vážící okolo 0,5 – 1 kg.

  • Vyberte spacák podle teploty, do které je určen (čím vyšší teplota, tím těžší spacák)
  • Vyberte si spacák ve tvaru mumie bez kapuce (pokud vám bude zima, oblečte si teplou čepici nebo kuklu)
  • Místo spacáku zvažte prošívanou péřovou přikrývku, která zabírá méně místa

Jak vybrat spacák?

Karimatka

Nejlehčí variantou pro minimalistickou turistiku jsou nafukovací typy karimatek. V ultra-lehkém provedení byste neměli mít problém pořídit půl-kilovou karimatku v délce celého těla, která poskytne dostatečnou tlumící vrstvu a dokonce i izolaci. V případě, že se chystáte na dlouhý pochod z hlediska vzdálenosti i času, můžete zvolit klasickou pěnovou karimatku, která vám nabídne delší odolnost a celkovou životnost. Pokud si přejete ušetřit na váze ještě více, zvolte nafukovací karimatku pouze v délce vašeho trupu, nebo pěnovou karimatku, kterou můžete sami doma ustřihnout nůžkami, a zkrátit podle potřeb. Při použití zkrácené karimatky sice dojde k určitému snížení pohodlí, můžete však improvizovat a na chybějících místech použít místo karimatky například batoh nebo jinou část vaší výbavy.

Jak vybrat karimatku?

Voda, palivo a jídlo

Po batohu, spacáku, přístřešku a karimatce, jsou toto nejtěžší předměty, které ponesete. Vždy proto neste pouze tolik vody, jídla a paliva, kolik je nezbytně nutné.

Voda

Nepotřebujete sebou nést všechnu vodu, kterou budete během dne potřebovat. Ujistěte se ještě před výpravou, kde se nacházejí řeky, jezera a další zdroje vody podél vaší plánované cesty, a vodu si jednoduše doplňujte na předem určených místech.

  • Pijte jako velbloud – snažte se vypít adekvátní množství vody, ještě než vyrazíte. To samé opakujte pokaždé, když narazíte na zdroj vody. Tímto zajistíte patřičný příjem tekutin během dne a nebude třeba nést příliš mnoho vody.
  • Neste jenom 1 litr – pokud je to proveditelné a na vaší trase se vyskytuje dostatečné množství vodních zdrojů.
  • Používejte vodní filtr nebo vodní čističe – Jak vybrat voní filtry a čističe?

Palivo, vařič a náčiní na vaření

Množství paliva zvolte podle délky vašeho pobytu a počtu plánovaných jídel. Co se týká náčiní na vaření, pokuste se vybírat víceúčelové předměty (například titanový hrnek, který lze použít i jako hrnec na vaření, nebo tzv. Spork – hybrid lžičky a vidličky; anglicky spoon+fork = lžíce+vidlička).

Jídlo

Různé typy výprav budou vyžadovat i odlišné množství jídla. Věnujte tedy pozornost tomu, kolik kilometrů máte naplánováno ujít, jakou rychlostí a s jakým převýšením terénu se setkáte. U většiny pochodů počítejte s příjmem okolo 3000 – 4000 kalorií za den, což můžete odhadem přirovnat k jednomu kilu jídla.

  • Instantní jídla – dobrý nápad na snídani jsou například instantní vločky a instantní káva. Nejenom že budete mít rychlou snídani, vločky vám navíc dodají energii, nasytí vás a budete mít pocit energie celé dopoledne.
  • Kalorie – na cesty si zabalte jídla s vysokým obsahem tuku a kalorií, například proteinové tyčinky, oříšky, semínka, čokoládu, sušené ovoce, tvrdý sýr a salám.
  • Dehydrované jídlo – díky němu ušetříte peníze a máte možnost si předem vytvořit svá vlastní jídla, která jsou jednoduchá uvařit. Každé dehydrované jídlo si uschovejte v uzavíratelném sáčku, které můžete později jen zalít horkou vodou a máte navařeno.

Další tipy minimalistického cestování

  • Nepodceňujte bezpečnost – ať už cestujete v dosud neprobádaných krajinách nebo ve známém prostředí, vždy byste sebou měli mít nepostradatelné věci výbavy. V minimalistické turistice je sice důležité ušetřit co nejvíce na váze, stejně důležitá je však i vaše bezpečnost.
  • Navigační systém – podle vaší preference si zvolte mapu, kompas nebo GPS.
  • Bezpečnostní píšťala – v plastovém provedení neváží téměř nic a v případě naléhavé události vám může pomoct ve stavu nouze. Tři po sobě jdoucí písknutí je mezinárodní signál pro volání o pomoc.
  • Ochrana před sluncem – podle počasí zvolte adekvátní ochranu před sluncem – sluneční brýle, klobouk, opalovací krém v malé lahvičce, balzám na rty s SPF ochranou, tričko s dlouhým rukávem.
  • Osvětlení – snažte se najít lehké verze čelovky nebo svítilny do ruky. Jak vybrat čelovku?
  • Izolace a oblečení – na své expedice si sebou vždy zabalte lehkou péřovou nebo syntetickou bundu. V případě cesty během studenějšího období se ujistěte, že máte dostatečnou spodní vrstvu oblečení a tričko s dlouhým rukávem. Rovněž si sbalte alespoň 2-3 páry spodního prádla a ponožek z ovčí vlny nebo syntetického materiálu.
  • Ochrana před deštěm – podle počasí zvažte zabalení pláštěnky, kalhot do deště, čepice, rukavic a ochranného krytu batohu. Tyto věci skladujte v horní části vašeho batohu, která je snadno a rychle dostupná v případě potřeby.
  • Šátek – z hlediska použití je víceúčelový a pro cestovatele mnohdy nepostradatelný. Můžete ho nosit jako čelenku, čepici, šálu, lze ho použít jako utěrku na nádobí, ručník nebo v případech nouze i k ošetření rány.
  • Boty – většina příznivců minimalistické turistiky si na své cesty vybírá ultra-lehké běžecké boty, které nejsou voděodolné, ale zato rychleschnoucí. Jak vybrat trekové boty?
  • Mini lékárnička a souprava na opravy – jak už bylo několikrát zmíněno, co nejmenší hmotnost je klíčová, do své výbavy tedy zabalte jen to nejnutnější: náplasti, prášky proti bolesti, desinfekci, obvaz. Pro opravy si sebou vezměte kvalitní a pevnou lepicí pásku, jehlu a nit.
    Hygiena – je důležitá při udržování vašeho zdraví, proto si na své cesty zabalte alespoň desinfekční prostředek na ruce, kartáček na zuby (zkraťte délky o polovinu), zubní pastu (zvolte tubu v cestovní velikosti), vlhčené ubrousky, toaletní papír.
    Trekové hole – zvolte hole z co nejlehčího materiálu, především z hliníkového vlákna. Trekové hole zvýší vaši stabilitu na cestách, poskytnou vám oporu a umožní rychlejší chůzi s menší námahou. Jak vybrat trekové hole?
    Věci navíc – své putování si můžete zpříjemnit i některou věcí, kterou na svých cestách doslova nepotřebujete. Pokud rádi fotíte, přineste si fotoaparát. Jestli si rádi zaznamenáváte zážitky, vezměte si poznámkový blok. Jestli vám jde především o pohodlí, sbalte si sebou nafukovací polštář.

Jak se balíte vy? Uvažujete o minimalistické turistice?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..