Právě si prohlížíte Jak vybrat trekové hole?

Jak vybrat trekové hole?

4.9/5 - (7 votes)

Trekové hole patří mezi oblíbené outdoorové vybavení pro mnoho chodců, pěších turistů a cestovatelů. Důvod je jednoduchý – nejenom že hole zvyšují stabilitu a poskytují podporu ve všech typech terénu, ale znatelně také snižují zatížení vašich kolen a umožňují rychlejší chůzi s menší námahou. Při dlouhém výšlapu s těžkým batohem a v ne příliš ideálním terénu tak hole mohou představovat klíčové opěrné body, díky nimž se dostanete do svého cíle bez zbytečných úrazů a komplikací.

Pří výběru nových turistických holí třeba zvážit jak jejich délku, tak i jejich individuální rysy a vlastnosti, jež umožní co nejlepší přizpůsobení vašim potřebám.

Typy trekových holí

Na trhu existují dvě varianty holí, a to hole s nastavitelnou délkou a hole pevné.

Teleskopické hole
Díky své speciální teleskopické konstrukci, rozdělené většinou do dvou nebo tří sekcí, mají nastavitelnou délku a je tedy možné je upravovat dle osobních preferencí. Délka teleskopických holí se ve většině případů pohybuje v nastavitelné délce v rozmezí 60-140 centimetrů. Tím může být výhoda, že jedny hole může využívat více členů rodiny s odlišnou výškou postavy. Velké plus je rovněž skladnost teleskopických holí, které můžete složit do menších rozměrů a snadno připevnit například na váš turistický batoh. Nevýhodou při častém používání a zvláště zatěžování holí může být postupné oslabení jejich teleskopických spojů a zhoršení tlumivosti, čímž se zvyšuje riziko možného úrazu. Další variantou holí s nastavitelnou délkou mohou být hole skládací, u nichž se liší technika složení, která je spíše podobná technice skládání stanových hůlek.
Pevné hole
Na rozdíl od první varianty se délka pevných holí nedá upravovat. V praxi to tedy znamená, že výběr hole musí být přesně přizpůsobený vaší výšce a nemůžete tak hole půjčovat jiným osobám odlišné výšky. Kladná vlastnost těchto holí je jejich dlouhá životnost, kdy při dobré volbě a správnému zacházení mohou hole vydržet i celý život a v případě nutnosti lze jen opravovat a vyměňovat jednotlivé části. Díky své jednotné konstrukci jsou pevné hole lehčí než hole teleskopické, které se skládají z více součástek.

Výběr délky trekingových holí

K tomu, aby byla chůze s holemi co nejefektivnější a nejpohodlnější, je nutné zvolit jejich správnou délku. Výběr délky se odvíjí od výšky postavy – čím vyšší jste, tím delší hole budete potřebovat, a naopak. Nesprávně zvolená délka holí vám neumožní odlehčenou chůzi a navíc může vyvolat bolest ve vašich rukou, ramenech, zádech a krku.
Ideální délku holí poznáte jednoduše podle pravidla pravého úhlu. Znamená to, že pokud stojíte narovnaní a držíte v ruce hůl, jejíž špička je v blízkosti vašich chodidel, úhel v lokti by měl vytvořit pravý úhel.

Pokud se rozhodnete pro teleskopické hole s nastavitelnou délkou a měříte více než 180 cm, ujistěte se, že vaše hole měří při nejdelším nastavení alespoň 125 cm. Při menší výšce nebudete mít problém s nastavením délky tak, že hole jednoduše zkrátíte, přiměřeně k vaší výšce.

Při použití pevných holí s neměnitelnou délkou si musíte vybrat přímo z nabízených velikostí, jež jsou dostupné v prodejnách. Pro pomoc při výběru může posloužit následující tabulka s doporučením poměru výšky osoby a délky holí:

Výška postavyDélka hole
do 150 cm100 cm
165 cm110 cm
170 cm115 cm
175 cm120 cm
180 cm125 cm
185 cm130 cm
190 cm135 cm
195 cm140 cm

Přizpůsobování délky teleskopických holí podle obtížnosti terénu

Pro běžnou každodenní chůzi
Pro běžnou každodenní chůzi si nastavte délku holí podle již zmíněného pravidla pravého úhlu – tak, aby při držení hole vytvářela vaše ruka v lokti 90°. Takovéto nastavení délky vám bude vyhovovat pro většinu času používání holí.
Pro dlouhé výstupy
Pro dlouhé výstupy můžete zkrátit délku každé hole o přibližně 5-10 centimetrů od délky nastavené pro běžnou chůzi – čím strmější stoupání, tím více zkrátíte délku holí. Vaše trekkingové hole by vám měly znatelně pomoci v pohybu, bez toho aniž byste pociťovali nadměrnou výtěž a pocit únavy v ramenech. V případě, že byste cítili nepříjemný tlak nebo nepřirozený pocit v ramenech, je potřeba hole zkrátit ještě více.
Pro dlouhé sestupy
Pro dlouhé sestupy prodlužte délku každé hole o přibližně 5-10 centimetrů od délky nastavené pro běžnou chůzi. To vám umožní udržet své tělo ve více vzpřímené pozici a pomůže vyvažovat rovnováhu.

Materiál těla holí

  • Hliník – hliníkové hole jsou dobrou volbou pro nenáročné cestovatele, jímž hole slouží spíše jako opora při chůzi. Za poměrně nízkou cenu můžete získat odolné hole, které vydrží i pod silnou zátěží a je nepravděpodobné, že prasknou (mohou se však ohnout). Po hmotnostní stránce se průměrná váha páru hliníkových holí pohybuje okolo 510-620 gramů.
  • Kompozitní materiály – představují typy holí, jejíž hlavní tělo je z části nebo zcela úplně vyrobeno z karbonu. Díky použitému materiálu jsou daleko lehčí než hole hliníkové a průměrně váží pár karbonových holí okolo 340-500 gramů. Výborně zvládají otřesy, jsou tvrdé, ale pod velkou zátěží jsou oproti hliníkovým holím náchylnější ke zlomení nebo rozštěpení.

Rukojeť hole a její materiál

Rukojeti na jednotlivých trekkingových holích se v mnoha případech liší typ od typu. Některé hole disponují ergonomickou rukojetí, která dokáže udržet vaše zápěstí v pohodlné a neutrální pozici. Jiné zase mají rukojeť ve tvaru vycházkové hole, což nabízí skvělou podporu pro běžnou chůzi a snadné výšlapy.
Rukojeti rovněž existují v množství variací použitého materiálu, od kterého se odvíjí, jak rukojeť hole působí v ruce a do jaké míry ovlivňuje teplotu rukou a absorpci potu či vody.

  • Korková rukojeť – nejlépe se vypořádá vlhkosti z potících se rukou, snižuje vibrace nárazů hole při odrážení a díky příjemnému materiálu se nejlépe přizpůsobuje tvaru vaší ruky. Pokud se hodně potíte a plánujete chůzi a výlety v teplém počasí, korková rukojeť je nejlepší volba.
  • Pěnová rukojeť – účinně absorbuje vlhkost a je nejjemnější pro dotyk.
  • Gumová rukojeť – izoluje ruce od chladu a je ideální pro chůzi v chladném počasí. Je zde však větší pravděpodobnost vytvoření odřenin nebo puchýřků při zpocení, proto nejsou příliš vhodnou volbou do teplejšího počasí.
  • Plastová rukojeť – je nejlevnější variantou, při pocení rukou můžete mít problémy s klouzáním ruky.

Hole pro muže, ženy, děti a unisex hole

Některé trekové hole jsou z hlediska marketingu určeny speciálně pro muže, ženy nebo děti, nicméně většina holí na trhu jsou považovány za unisex. Hlavními faktory, odlišujícími hole pro muže, ženy a děti jsou délka, váha, velikost rukojeti a barva. Konečné rozhodnutí je však na vás, a proto se rozhodněte pro tu variantu, která vám pasuje nejlépe, a vyberte si barvu a jednotlivé prvky hole podle vašich individuálních preferencí.

Nordic Walking hole

Nordic Walking je styl sportovní dynamické chůze, pro kterou jsou potřebné lehké sportovní hole. Jsou vybaveny poutkem pro zápěstí, díky kterému je eliminovaná nutnost pevného uchopení rukojeti. Dalším znakem jsou snímatelné gumové koncové hroty, určené pro pohyb po tvrdém terénu a tvrdé koncové hroty pro použití při chůzi na trávě, v lese, ve sněhu či po pláži.

Ultralehké hole

Nabízejí výhodu ve své lehkosti ve švihu, což umožňuje snadnější a rychlejší pohyb. Ultra lehké hole jsou výbornou volbou především pro minimalistickou turistiku, dlouhé výšlapy, pro předcházení únavy a oslabení. Zásadní roli v hmotnosti holí hraje použitý materiál těla holí – za ultra-lehké se z hlediska váhy považují takové hole, kdy pár holí nepřesahuje hmotnost větší 450 gramů.

Používáte také trekové hole?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..