Právě si prohlížíte Jak se obléct na turistiku?

Jak se obléct na turistiku?

4.7/5 - (4 votes)

Turistika i jiné outdoorové aktivity mnohdy vyžadují vhodné oblečení, ve kterém se na svých cestách budete cítit pohodně během jakéhokoliv počasí. Spousta začínajících turistů ale i zkušených cestovatelů často přemýšlí, jaké oblečení si vybrat, a jak ho správně a efektivně navrstvit. Tento článek vám proto přiblíží koncept vrstvení a také vám poskytne informace o jednotlivých vrstvách oblečení a možnosti, jak je nejlépe využít.

Systém vrstvení oblečení

Pokud se chystáte do přírody (kde nemůžete kontrolovat počasí a teplotu), je důležité navrstvit oblečení tak, abyste si mohli jednotlivé části oblečení vyvléct nebo obléct, podle toho jaké je počasí, nebo podle stupně fyzické námahy a míry pocení. Klasický systém třech vrstev pro horní část těla se skládá ze základní vrstvy, střední izolační vrstvy a vnější vrstvy. Zatímco základní vrstva je vždy součástí oblečení, střední a vnější vrstvy se nosí jenom tehdy, pokud to podmínky vaší cesty vyžadují.

Oblečení pro spodní část těla se také vrství a běžně zahrnuje spodní prádlo a kalhoty nebo šortky. Ve velmi dešivém počasí může být nezbytné i použití nepromokavých/prodyšných kalhot a při velmi nízkých teplotách i termo-podvlíkaček nebo punčocháčů. Mnoho cestovatelů a turistů se ale podvlíkačkám a punčocháčům vyhýbá, protože je celkem obtížné je sundat, když se oteplí – musíte si první vyzout boty, pak vyvléct kalhoty a teprve pak vyvléct podvlíkačky. Právě proto je izolace spodní části těla zajišťována především turistickými kalhotami, které se dají pořídit z mnoha materiálů, určených pro různé aktivity a počasí. Je důležité zmínit, že izolace spodní části těla je klíčová pro efektivní izolace horní části těla – jednoduše proto, že lidské tělo ztrácí mnohem méně tepla ve spodní části, než v části vrchní.

Oblečení pro horní část těla

Základní vrstva

Oblečení: dotýká se kůže
Kdy: vždy
Základní funkce: odvádí z pokožky vlhkost a pot
Běžné materiály: polyester, Merino vlna

Základní vrstva je oblečení, které se přímo dotýká vaší pokožky. Oblečení základní vrstvy může být běžné tričko, tričko s dlouhým rukávem nebo tílko. Hlavní funkce tohoto oblečení je odvod potu z vaší pokožky, tak abyste vždy zůstali v suchu. Ve studeném počasí je obzvlášť důležité zůstat v suchu, protože mokrá a zpocená kůže a oblečení způsobují rychlou ztrátu tepla. K tomu dochází, protože tepelná vodivost vody je 25x vyšší než tepelná vodivost vzduchu, což znamená, že teplo se přenáší mnohem rychleji.

Kromě odvádění potu funguje základní vrstva také jako ochrana vaší pokožky před UV zářením nebo odíráním vaší kůže například o ramenní popruhy batohu. Protože se základní vrstva přímo dotýká kůže, měla by být z měkkého materiálu, který je příjemný na dotek a také odolný proti zápachu.

Základní vrstvy se od sebe liší délkou rukávů, střihem a použitým materiálem.

Materiály základních vrstev

Nejběžněji používané materiály pro výrobu základních vrstev jsou polyester a Merino vlna. Nicméně, základní vrstva může být vyrobena také z nylonu, hedvábí nebo bavlny. Je však nutné podotknout, že bavlněné základní vrstvy nejsou vhodné pro fyzicky náročné aktivity, u kterých se hodně zpotíte, protože mají tendenci absorbovat příliš mnoho potu, což vede ke ztrátě tepla a snížení pohodlí při nošení.

  • Polyester
    Je nejvíce používaný materiál pro výrobu základních vrstev. Je velmi lehký, absorbuje málo vlhkosti, rychle schne a účinně odvádí pot od vaší pokožky. Nevýhodou polyesteru je jeho neschopnost účinně si poradit se zápachem, špatná prodyšnost a syntetická struktura při dotyku.
  • Merino vlna
    Popularita Merino vlny v poslední době stále stoupá víc a víc. Je tomu především proto, že je velmi měkká, příjemná na dotek, velmi efektivně si dokáže poradit se zápachem (díky svým antibakteriálním vlastnostem), je prodyšná a oproti jiným materiálům dokáže zahřát, i když je nasátá vlhkem. Je důležité zmínit, že Merino vlna se nepoužívá pouze pro výrobu oblečení určeného do zimního a chladného počasí, ale běžně je všívána i do tenkých látek určených na výrobu letního oblečení.
    Více informací o srovnání poleysteru a merina najdeto v tomto článku.

Izolační vrstva

Oblečení: přes základní vrstvu
Kdy: při mírném, chladném a velmi chladném počasí
Základní funkce: termální izolace
Běžné materiály: polyesterový flauš, Merino vlna, peří, syntetická náplň

Oblečení střední vrstvy je nošené přímo nad základní vrstvou v případech, kdy základní vrstva neposkytuje dostatek tepla. Pokud to teploty vyžadují, můžete mít na sobě více než jednu střední vrstvu. Do této kategorie oblečení lze zahrnout flaušové mikiny, flaušové svetry, péřové bundy, vlněné svetry, bundy se syntetickou náplní a další. Hlavní funkcí střední vrstvy je udržení tělesného tepla a zabránění jeho úniku. Je velmi důležité, aby vás střední vrstva dostatečně zahřála a zároveň byla lehká a kompaktní. Důležitá je rovněž rychlost schnutí a schopnost dobře odvádět pot.

Oblečení střední vrstvy se od sebe liší použitým materiálem a designem (zipy, kapuce, pulovr, a další).

Materiály středních vrstev

Střední vrstvy určené pro použití na turistiku jsou většinou vyrobeny z polyesterového flauše, Merino vlny, husího peří nebo syntetická náplně (používané jako izolační vrstva v bundách).

  • Polyesterová flauš
    Je nejlepší syntetický materiál pro výrobu oblečení na střední vrstvu. Hlavní výhodou je nízká cena, malá absorpce vlhkosti, rychlost schnutí a efektivní přenos potu ze základní vrstvy do vrstvy vnější. Nevýhodou polyesterové flauši je její malá kompatibilita a ne tak dobrý poměr poskytnutí teploty a váhy jako u syntetické náplně.
  • Merino vlna
    Je jen vzácně používaná pro výrobu středních vrstev určených pro turistiku, protože nemá tak účinné izolační schopnosti a je daleko dražší než polyesterová flauš. Trvá také déle, než uschne, má menší životnost a absorbuje hodně vlhkosti.
  • Peří
    Husí peří je jedním z nejlepších izolačních materiálů, protože dokáže zachytit hodně tělesného tepla díky své načechrané struktuře. Husí peří nabízí vynikající poměr poskytnutí tepla a lehkosti a je více kompresní, než jakýkoliv jiný izolační materiál používaný pro výrobu oblečení. Nevýhodou husího peří je fakt, že po nějaké době používání má tendenci ztratit svou načechranost a také neschopnost poskytnout teplo, pokud je peří vystaveno vlhkosti/vodě. Z tohoto důvodu je oblečení, které využívá pro svou izolaci husího peří, vhodné pro nošení pouze v suchých podmínkách.
  • Syntetická náplň
    Obvykle nabízí lepší poměr tepla a váhy než polyesterová flauš, ale ne tak dobrý jako u husího peří. Výhodou je nízká cena a schopnost poskytnout přijatelné míry tepla i při kontaktu s vlhkem a vodou. Nevýhodou je naopak menší kompatibilita a nižší míra poskytnutí tepla a izolace.

Design středních vrstev

Při výběru oblečení určených pro střední vrstvu se můžete setkat s mnoha odlišnými designy. Bundy na zip jsou nejvíce účelové a umožní vám lehce regulovat tělesnou teplotu – pokud vám je horko, můžete jednoduše rozepnout bundu a naopak. Střední vrstvy ale existují i ve verzi pulovru, který má obecně delší životnost než bundy na zip, u kterých je větší tendence pokažení zipu při dlouhodobém používání. Pokud se rozhodujete, zda si pořídit střední vrstvu s kapucí nebo bez kapuce, zvažte, jak často byste kapuci ve skutečnosti použili.

Ochranná vrstva

Oblečení: přes střední vrstvu nebo přímo přes základní vrstvu (při teplém počasí)
Kdy: pouze během větrného a/nebo deštivého počasí
Základní funkce: ochrana před deštěm a větrem
Běžné materiály: Gore-Tex, eVent, NeoShell, Pertex Shield, Gore Windsopper, Polartec Windblock

Oblečení v kategorii vnější vrstvy je běžně nošeno přes základní vrstu, pokud je mírné počasí, nebo přes střední vrstvu v případech, kdy je hodně studené a větrné počasí. Jako vnější vrstvu můžete použít bundy do deště, softshellové bundy a izolované bundy (voděodolné nebo nepromokavé). Vnější vrstvy jsou běžně používané pouze při deštivém a větrném počasí. Všeobecně platí, že čím více je oblečení voděodolné, tím méně je prodyšné. Nicméně, při použití moderních materiálů si dokážou některé vnější vrstvy dobře poradit jak s prodyšností, tak i s ochranou proti dešti. Mějte však na paměti, že žádné prodyšné látky nejsou úplně voděodolné.

Oblečení určené pro vnější vrstvu můžeme rozdělit do nepromokavých/prodyšných bund, vodotěsných bund a izolovaných bund.

  • Nepromokavé bundy a pláštěnky
    Jsou určené jako bundy nebo pláštěnky do deště, jež poskytují nejlepší ochranu před vodou a větrem. Jsou velmi lehké, rychleschnoucí a kompaktní. Nejsou však tak pohodlné na nošení a prodyšné, jako voděodolné bundy, kvůli svému poměrně tuhému materiálu. Svou vodotěsnost si bundy zajišťují díky aplikovaným membránám nebo ochranným voděodolným vrstvám.
  • Voděodolné bundy
    Voděodolné bundy (softshellové bundy) sice nabízejí menší ochranu před deštěm a větrem než bundy nepromokavé, jsou ale daleko příjemnější na nošení a mnohem více prodyšné. Softshellové bundy obvykle kombinují izolaci a ochranu proti špatnému počasí, a proto se skládají ze dvou komponentů: polyesterové flauše uvnitř a těsně pletené látky s odolným vodním repelentem na zevnějšku.
  • Izolované bundy
    Jedná se o nepromokavé nebo vodotěsné bundy, které pro svou izolaci používají syntetickou náplň. Tyto bundy se zpravidla používají při aktivitách, které vyžadují excelentní izolaci, stejně tak jako dobrou ochranu proti špatnému počasí.

Oblečení pro spodní část těla

Spodní prádlo

Základní funkce: odvod vlhka od kůže
Běžné materiály: polyester, Merino vlna

Spodní prádlo by mělo mít stejné schopnosti jako základní vrstva vrchní části těla. Mělo by si dobře poradit s odvodem potu, rychle schnout, být prodyšné, odolné proti zápachu a být příjemné na dotek. Spodní prádlo určené pro turistiku je běžně vyráběno z polyesteru nebo Merino vlny. Bavlněné spodní prádlo není vhodné pro fyzicky namáhavější aktivity, jelikož absorbuje příliš mnoho vlhka, což způsobuje ztrátu tělesného tepla a nepříjemné tření o pokožku. Dlouhé spodní prádlo (navlékačky nebo i punčocháče) je vhodné pro použití během velmi nízkých teplot, je však problém ho během cestování sundat pokud se oteplí (musíte nejprve sundat boty a kalhoty), a proto ho turisté spíše používají jako oblečení až po utáboření. Pokud potřebujete co nejlepší zahřátí, zvolte si dlouhé spodní prádlo z polyesterové flauše. Mnoho turistů si vybírá spodní prádlo v délce po kolena, aby co nejvíce snížili tření vnitřní části stehen.

Kalhoty

Základní funkce: ochrana před trávou, křovím, stromy, kameny
Běžné materiály: polyester, nylon

Kalhoty vám především poskytnou ochranu před překážkami na vaší cestě a před špatným počasím. Pokud je pěkné počasí a půjdete po dobře dostupné stezce, můžete zvolit místo kalhot kraťasy. Pamatujte, že ne každý typ kalhot je vhodný do každého počasí, a proto si vybírejte kalhoty podle požadované izolace a odolnosti. Trekové kalhoty jsou běžně vyráběny z nylonu nebo polyesterových látek, lišících se od sebe stupněm pružnosti. Nylon je nejvíce používaným materiálem pro trekové kalhoty, díky své skvělé odolnosti proti protržení. Polyester je sice méně odolný, nabízí však lepší prodyšnost a schopnost efektivně odvádět pot. Části kalhot, které jsou více náchylné k odření nebo protržení (například kolena), mohou být navíc ochráněny extra vrstvou odolné látky.

V chladném a větrném počasí sáhněte po tlustějších kalhotách vyrobených z těsně tkaného nylonu, jež zajistí lepší izolaci a ochranu před větrem. Pokud čekáte silné deště, je dobré si obléct přes vaše kraťasy nebo trekové kalhoty ještě nepromokavé kalhoty do deště.

Další oblečení

Ponožky

Základní funkce: odvod potu z pokožky
Běžné materiály: nylon, polyester, Merino vlna

Hlavní funkcí ponožek je odvedení vlhkosti z vašich nohou do podšívky a vložek bot. Je klíčové vybrat si správné ponožky, které vás před vlhkostí ochrání, protože vlhkost způsobuje vznik puchýřů a pocit chladu. Vybírejte proto takové ponožky, které si dokážou poradit s vlhkostí, jsou rychleschnoucí, prodyšné a poskytují dostatečnou izolaci a polstrování pro lepší pohodlí vašich chodidel.
Jak vybrat ponožky se dozvíte zde.

Materiály ponožek

Trekové ponožky jsou jen zřídkakdy vyrobené pouze z jednoho materiálu. Ve většině případů je použito více tkanin, které poskytnou dobrou rovnováhu v pohodlí, teple, odolnosti a rychlému schnutí. Nejběžnější textilie používané pro výrobu trekových ponožek jsou:

  • Merino vlna – ponožky z Merino vlny jsou u turistů nejoblíbenější a nejvíce doporučované. Dokážou skvěle regulovat teplotu, odvádět vlhkost a dodávají vašim chodidlům dobrou podporu a pohodlí. Další velkou výhodou je jejich schopnost pohlcovat pach. Většina ponožek z ovčí vlny obsahuje i syntetické materiály, které přispívají k jejich větší životnosti a rychlému schnutí.
  • Polyester – je rychleschnoucí syntetický materiál, který ponožkám dodá potřebné izolační vlastnosti a pomáhá efektivně pohlcovat vlhkost. Někdy obsahují polyesterové ponožky také směs ovčí vlny a/nebo nylonu pro vytvoření skvělé kombinace tepla, pohodlí a delší životnosti.
  • Nylon – je další možností z výběru syntetického materiálu. Nylon zpravidla zlepšuje rychlost schnutí ponožek a zvyšuje jejich životnost.
  • Hedvábí – je přírodní izolační materiál. Hedvábí působí na chodidle pohodlně a lehce, ale není tak odolné jako ostatní materiály. V některých případech se hedvábí používá na výrobu vložek do ponožek.
  • Spandex – mnoho trekových ponožek obsahuje malé procento spandexu. Tento elastický materiál napomáhá ponožkám udržet si svůj tvar a snižují jejich krčení a řasení na minimum.

Čepice

Základní funkce: termální izolace
Běžné materiály: polyesterová flauš, Merino vlna

Čepice přijde vhod zejména během studeného počasí. Poskytne vám izolaci a výrazně sníží ztrátu tělesného tepla. Čepice určené pro turistiku jsou běžně vyráběny z Merino vlny nebo polyesterové flauši. Čepice z polyesterové flauši lépe zahřejí, a proto jsou vhodné pro použití do studeného a velmi studeného počasí, zatímco čepice z Merino vlny jsou vhodné při lepším počasí (ne však do tepla).

Během léta můžete použít jako ochranu proti slunci například kšiltovku, šátek nebo klobouk.

Rukavice

Základní funkce: termální izolace
Běžné materiály: polyesterová flauš, Merino vlna, syntetická náplň, nepromokavé materiály

Prsty jsou při cestování během velmi chladného počasí nejvíce náchylné ke vzniku omrzlin, a proto je velmi důležité je ochránit proti mrazu. Při výběru rukavic určených pro turistiku si můžete vybrat ze dvou možností – odolné tlusté rukavice nebo navrstvení více párů rukavic.

Tlusté a odolné rukavice vám poskytnou izolaci a dobrou ochranu před deštěm a větrem. Nicméně tento typ rukavic nabízí velmi limitovanou funkčnost, jelikož nejsou schopné udržet vaše ruce v přijatelné teplotě, pokud dojde k náhlé změně počasí.

Z tohoto důvodu dává řada turistů raději přednost metodě vrstvení tenčích rukavic, kdy každý pár rukavic poskytuje specifickou funkci. Vrstvení rukavic je podobné vrstvení oblečení určeného pro vrchní část těla. První vrstva (vložky rukavic) přesune vlhkost na povrch, druhá vrstva (flaušové rukavice nebo rukavice se syntetickou náplní) poskytne izolaci a třetí vrstva (nepromokavé palčáky) je vnější ochrana před větrem a deštěm. Tento systém zajišťuje pocit pohodlí pro vaše ruky, i když dojde ke změně počasí nebo vaší aktivity – pokud je potřeba, jednoduše přidáte nebo odeberete vrstvu. Nevýhodou však jsou vyšší finanční náklady, protože potřebujete více párů rukavic s odlišnými funkcemi.

A jak se na turistiku oblékáte vy?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..