Právě si prohlížíte Větrovka – chraňte se před nepřízní počasí

Větrovka – chraňte se před nepřízní počasí

Rate this post

Dobrou větrovku určitě ocení každý outdoorový nadšenec. Je totiž jedním z nejužitečnějších kusů oblečení, jaké si můžete pořídit. Její všestrannost vám přijde vhod hlavně při chladnějším počasí a větší fyzické námaze. I malý pokles teploty totiž může mít efekt na to, jak moc teplo nebo zima vám během sportovních aktivit bude.

Proč si pořídit větrovku

Ať už fouká lehký vánek nebo silný vichr, vaše tělo bude i při sebemenším pohybu vzduchu ztrácet teplo. Pokud navíc běháte, jedete na kole, chodíte po horách nebo jinak sportujete a potíte se, tělesné teplo budete ve větrném počasí ztrácet ještě rychleji. Takový problém ale můžete vyřešit s větrovkou – ta poskytne perfektní bariéru proti větru a zpomalí úbytek tělesného tepla.

Výhody větrovek:

  • Jsou velmi lehké.
  • Dají se skvěle zabalit a stlačit – lehce se vlezou i do kapsy.
  • Jsou relativně levné (ve srovnání s bundami do deště nebo hardshellovými bundami).
  • Dají se použít téměř při jakýchkoliv outdoorových aktivitách.
  • Vhodné na nošení na jaře, v létě i na podzim.

Větrovky vs. hardshellové bundy a bundy do deště

Větrovky

Větrovky jsou většinou vyrobeny z větruodolného a prodyšného nylonu nebo podobného lehkého materiálu. Jejich jednovrstvová konstrukce je přesně to, co je dělá levné, lehké a kompaktní. Navíc jsou také prodyšné a dokážou si účinně poradit s přenosem vzduchu a páry. Větrovky však nemají nepromokavou membránu – voděodolnost je obvykle zajištěná s odolným vodním repelentem (DWR).

Bundy do deště

Bundy do deště mají dvouvrstvou nebo dvou-a-půl-vrstvou konstrukci, což znamená, že jejich prodyšná nepromokavá membrána je zafixovaná ve vnější látce. Membrána v kombinaci s DWR ošetřením dělá tyto bundy daleko víc voděodolné než klasické větrovky. Na druhou stranu, bundy do deště jsou kvůli membránám míň prodyšné, těžší, objemnější a daleko dražší. Jestli víte, že během cestování bude stoprocentně pršet, bundy do deště vás udrží v suchu.

Hardshellové bundy

Tyto bundy jsou nejtěžší, nejobjemnější a skládají se ze tří vrstev – vnější odolná vrstva ze silné látky, uprostřed nepromokavá prodyšná membrána a vnitřní vrstva, která odvádí pot od těla a chrání membránu před roztržením. Díky své konstrukci jsou hardshellové bundy perfektní do nehostinných podmínek a špatného počasí. Jestli vyrážíte na náročnou expedici uprostřed zimy, budou pro vás určitě nejlepší volbou.

Typy větrovek

  • Jednovrstvé nylonové větrovky – jak už název napovídá, větrovka je vyrobena z jednovrstvé, tenké, nylonové látky. Tyto větrovky jsou zpravidla vhodné pro použití jako svrchní vrstva přes tričko. Většinou mají hladký povrch a jsou přiléhavé k tělu. Nylonové větrovky jsou ideální pro nošení během léta a horkých dnů. Hodí se pro fyzicky náročnější aktivity a sporty, jako je běh, cyklistika, horolezectví nebo turistika.
  • Izolované větrovky – udrží vás líp v teple. Mají speciální vystýlku, která je navržena tak, aby bunda zvládla větší nápor větru, byla prodyšná a ve stejnou dobu odváděla pot pryč od těla. Díky své izolaci jsou tyto bundy vhodné pro použití při nižších teplotách, například během chladnějších rán nebo na podzimní výlety.
  • Větrovka jako vnější vrstva – větrovky se dají použít i jako lehké vnější vrstvy. Nejsou ale dobrou volbou do špatného počasí, především proto, že nejsou voděodolné a neporadí si tak dobře s velmi intenzivním větrem.

Voděodolnost a DWR

Jak už bylo výše zmíněné, větrovky jsou vyrobeny jen z jedné vrstvy látky a neobsahují nepromokavou membránu. To znamená, že pokud máte oblečenou větrovku i ve slabém dešti, nasákne vodou. Výrobci větrovek tento problém řeší aplikací DWR odolného vodního repelentu na vnější povrch větrovky. DWR repelent je důležitý ze dvou důvodů – zaprvé, místo aby se dešťové kapky vpily do látky, umožňuje jim sklouznout po povrchu bundy dolů, a zadruhé, dodává látce prodyšnost tím, že ji udržuje v suchu. Jestli je ale látka promočená skrz naskrz, není prodyšná. Nevýhodou DWR repelentu je fakt, že po určitém čase vymizí. Jak rychle se to ale stane, závisí na kvalitě repelentu, jak dobře ho výrobce aplikoval, a také jak hodně je bunda zatěžována ve špatném a deštivém počasí.

Jestli předpověď počasí hlásí déšť, je určitě lepší raději sáhnout po bundě určené přímo do deště – větrovky vám totiž v takovém případě poskytnou nedostatečnou ochranu a neudrží vás v suchu moc dlouho.

Větruvzdornost a prodyšnost

Při výběru větrovek asi každý chce takovou, která je větruvzdorná a prodyšná. Tyto schopnosti větrovky závisí hlavně na použité látce a jejím stylu tkaní. Důležité je, jako hodně vzduchu se dokáže pohybovat skrze látku. Jestli vzduch skrze látku nemůže projít vůbec, větrovka bude hodně větruvzdorná. Pokud naopak vítr přes látku lehce profoukne, větrovka bude velmi prodyšná.

Cena

Větrovky jsou daleko levnější než bundy do deště nebo bundy hardshellové. I tak se vám možná některé budou zdát drahé, především když si představíte, kolik peněz dáváte za tak málo použitého materiálu. Při výběru větrovky se ale nezaměřujte tak moc na cenu, ale raději věnujte pozor na to, pro jakou sportovní aktivitu nebo činnost je daná větrovka nejlepší.

Na jaké aktivity jsou větrovky ideální?

Větrovky jsou neuvěřitelně všestranné a většinou vám budou vyhovovat, ať už plánujete jakoukoliv aktivitu. Rady navíc se ale vždy hodí, a proto je dobré si alespoň přečíst, na co se při výběru větrovky zaměřit, zvláště když ji potřebujete ke konkrétní činnosti:

  • Turistika – na procházkách se většinou nebudete pohybovat příliš rychle, nicméně je běžné, že se můžete dost zpotit – obzvlášť během horkých letních dnů nebo při intenzivní cestě do kopce. Na horách je běžné, že bude foukat vítr a bude větší zima. Větrovka je proto skvělou volbou. Hodí se na turistiku na jaře, v létě i na podzim, a její obrovskou výhodou je nízká hmotnost a kompresibilita.
  • Vandrování s batohem – pokud cestujete s batohem na zádech a přespáváte v kempech nebo ve volné přírodě, určitě budete chtít nést co nejlehčí batoh. Z tohoto důvodu si nejspíš ponesete jenom jednu bundu. Při výběru větrovky se zaměřte na její DWR repelent (protože v přírodě vás může překvapit jakékoliv počasí), její hmotnost, a také na to, jak dobře jde větrovka složit a stlačit do co nejmenší velikosti.
  • Šplhání po horách – jestli plánujete šplhat po skalách, bez dobré větrovky se určitě neobejdete. Vysoko na horách totiž musíte počítat se silným větrem, občasnými přeháňkami a výkyvem teplot. Při výběru se zaměřte na takové větrovky, které se dají složit a stlačit do vlastní kapsy, jsou větruvzdorné a mají sponu na připnutí k vašim popruhům nebo lanu.
  • Cyklistika – zkušení cyklisté si na cestách nejspíš poradí jen v cyklistickém dresu a bundě. Pokud ale popojíždíte na kole po městě, je lepší koupit si spíše všední větrovku, která je prodyšná, lehce se dá složit a poradí si i v nižších teplotách během chladnějšího období.
  • Běhání – větrovka je pro běh jako stvořená. Nejpohodlnější oblečení na běh jsou nejspíš jen kraťasy a lehké tričko, někdy ale můžete cítit, že potřebujete vrstvu navíc – zvlášť když se potíte a fouká vítr. Lepší ochrana je dobrá, když běháte brzo, večer nebo během chladnějších měsíců. Pokud máte navíc rádi běhání v lese, větrovka bude nezbytnou součástí vaší výbavy.

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..