Právě si prohlížíte Jak vybrat batoh?

Jak vybrat batoh?

4.8/5 - (6 votes)

Plánujete výlet do přírody? Potřebujete nový turistický batoh a nevíte si rady s výběrem? V tom případě jste na správném místě. V tomto článku najdete informace o různých typech batohů podle způsobu jejich využití, velikosti nebo nabízených vlastností.

Typy batohů podle délky výletu

Malé batohy na víkend (1-3 dny, 30-50 litrů)

Pokud vyrážíte na výlet přes víkend, vaše výbava by měla bez problému pasovat do některých batohů v kategorii 30-50 litrů. Základem je samozřejmě schopnost efektivně zabalit potřebné věci a zredukovat množství nákladu na minimum, což mnohdy vyžaduje špetku sebekázně a důkladného plánování. Pokud se vám to však podaří, odměnou pro vás bude pocit lehkosti při cestování a úleva pro vaše nohy i tělo.

Střední batohy pro vícedenní použití (3-5 dnů, 50-80 litrů)

Batohy v této kategorii patří k nejoblíbenějším a nejvíce prodávaným na outdoorovém trhu. Díky své velikosti jsou ideální volbou, pokud plánujete vícedenní výlet, ať už míříte na hory, do přírody nebo se chystáte na prodloužený víkend do dosud nenavštíveného města.

Velké batohy pro prodloužené výlety (více než 5 dnů, 70 litrů a více)

Pro výlety trvající déle jak pět dní je většinou nutné vybrat z větších batohů. Více dní na cestách automaticky vyžaduje, abychom byli schopni kromě základní výbavy bez problému zabalit také více oblečení, jídla a dalších nezbytných věcí, vyžadující si extra úložný prostor. To samé platí i pro výlety s plánovaným přenocováním během zimního období, kdy je v mnoha případech potřebný objemnější batoh, který dokáže pojmout teplejší spacák, extra oblečení nebo čtyř-sezonní stan.

Podle čeho vybírat

Typ konstrukce

Pohodlí a zpevněná záda při nošení batohu jsou jedny z hlavních požadavků při výběru nového batohu. Jak nám batoh sedne na zádech nebo jak si udržuje svůj tvar a těžiště, závisí na konstrukci batohu. Ve většině případů se při výběru setkáte se třemi typy konstrukcí – konstrukce vnitřní, vnější nebo batohy bez výztuhy.

Vnitřní konstrukce je u středních a velkých batohů nejčastěji vyskytovanou formou. Díky systému strategicky umístěných tvarovatelných výztuh, si můžete efektivně nastavit těžiště batohu a přenášet tíhu nákladu na boky. S vnější konstrukcí se setkáváme především u batohů větších rozměrů a klasických krosen, kde je vnější trubkový nosný rám jasně viditelný. Díky umístění rámu získáte nejen o něco lepší možnosti při organizování vaší výbavy uvnitř batohu, ale také solidní ventilaci v oblasti zad a beder. Batohy s vnější konstrukcí jsou skvělou volbou, pokud přenášíte těžké věci nebo věci nepravidelných tvarů a velikostí. Opakem pak jsou batohy, které fyzický podpůrný rám nemají vůbec. V takovém případě se jedná většinou o batohy menší a lehčí, určené na krátké jednodenní nebo cyklistické výlety, které jsou určené na přenášení málo objemného a lehkého vybavení.

Ventilace zad a vycpávky

Ventilační systém je dalším důležitým prvkem, který je nutný vzít v potaz při výběru batohu. Především u větších turistických a expedičních batohů, kde se počítá s větším zatížením, a tedy i s větší mírou pocení, se zaměřte na komfortní výškově nastavitelný zádový systém, který by měl být schopen efektivně umožnit ventilaci zad díky svému anatomickému tvarování. Důležité je rovněž posoudit nejenom použitý materiál na zadní části výztuh či vycpávek, ale i jejich tvarování, tvrdost a pohodlné umístění.

Úložný systém

V první řadě rozhodněte, jakým způsobem chcete mít přístup do hlavní komory batohu. Můžete zvolit spíše standardní systém otevírání batohu v horní části, nebo otevírání batohu přes přední kapsu, díky které získáte přístup do celé vnitřní komory a bez problému tak dosáhnete na vaše věci i na dně batohu. Mnoho typů batohů určených na několikadenní použití rovněž umožňuje přístup přes spodní část, designovanou na uložení spacího pytle nebo jiné výbavy. Pozornost také zaměřte, zdali batoh nabízí možnost oddělávání horního víka a jeho přístupové kapsy, díky kterému můžete zredukovat případný objem batohu a odlehčit tak zbytečný náklad. Pro vaše drobnější věci výbavy (například mobil, svačina, svítilna, kosmetika, lékárnička) vám při ukládání poslouží individuální kapsy batohu, které bývají zpravidla umístěny v boční části nebo v bederním páse, a umožňují tak rychlý přístup k věcem, které chcete mít snadno po ruce. Pro přenesení věcí samozřejmě můžete využít i vnější část batohu. Zaměřte se na závěsné popruhy a úchytky, díky kterým můžete k batohu připevnit například vaše trekové hole, karimatku a další vybavení.

Volba správné velikosti batohu

Pokud jste již učinili rozhodnutí, o jaký typ batohu máte zájem, dalším krokem je zvolit správnou velikost batohu, který bude pasovat přímo pro vaše záda. Při volbě správné velikosti batohu se především ujistěte, aby vybraný batoh náležitě odpovídal délce vašeho trupu a pohodlně seděl na vašich bocích.

  • Délka trupu – některé batohy na trhu jsou dostupné v několika velikostech, od extra malých po velké, které pasují na odlišné typy postav. Výběr velikostí zpravidla závisí hlavně na výrobci a také na tom, zda je batoh určen pro ženy nebo pro muže. Délka zad batohu může být u některých typů batohů přizpůsobitelná přesně pro vaši potřebu díky popruhům ve vnitřní straně konstrukce. Pokud je však délka batohu fixní a nemůžete dané parametry regulovat, ujistěte se, že vám batoh komfortně sedí a odpovídá vaší velikosti.

  • Obvod přes bedra – většina váhy batohu (alespoň 80%) by měla být koncentrována na vaše boky, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování ramen. K tomu je výborným pomocníkem bederní pás, bez kterého se neobejdete především u větších typů batohů, určených pro přenášení těžké výbavy. Při správném nastavení pomáhá bederní pas přenášet významnou část váhy batohu na pánev a bedra a vytváří pocit příjemného zafixování batohu na zádech. Obvod bederních pásů je téměř u všech typů batohů volně nastavitelný a neměl by tudíž být problém vše upravit podle vašich potřeb.

Batohy pro ženy

Mnoho prodejců na trhu nerozlišuje, zdali jsou nabízené batohy určeny spíše pro ženy nebo muže. V poslední době se však více značek zaměřuje na prodej batohů speciálně určených právě pro ženy. Tyto typy batohů jsou navrženy pro menší rám postavy, kdy se počítá s užším a celkově kratším tělem batohu. Zvláštní pozornost je rovněž zaměřena na tvarování bederního pásu a vystýlek v zádové části nosné konstrukce. Batohy pro ženy jsou díky svým rozměrům a tvarování výbornou volbou i pro mladší cestovatele nebo výletníky obou pohlaví.

Jakou značku?

Mezi nejoblíbenější patří batohy Osprey. Tato americká značka je známá svými kvalitními batohy, které jsou plné užitečných vychytávek. Kromě toho si je nejen turisté pochvalují pro pohodlné nošení. Batohy Osprey jsou dostupné pro muže, ženy i děti v mnoha různých sériích podle typu aktivity, velikosti či barev.

Vyzkoušejte batoh osobně v obchodě

Nejlepší řešení pro konečné rozhodnutí o koupi batohu je osobní návštěva outdoorového obchodu, kde si můžete vybraný batoh prohlédnout a porovnat s ostatním nabízeným zbožím. Pozornost věnujte především použitému materiálu, celkové kvalitě zpracování, a zda batoh působí na první pohled odolně. Nezapomeňte si batoh vyzkoušet na zádech a to včetně zátěže, která by se měla rovnat váze vaší celkové výbavy na cesty. Při správné volbě velikosti rámu batohu a správném nastavení popruhů na ramenech, hrudi a bedrech, by vám měl batoh pohodlně a stabilně sedět na zádech.

Už jste se rozhodli, jaký batoh si pořídíte, anebo už nějaký máte? 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..