Právě si prohlížíte Jak rozdělat oheň bez sirek snadno a rychle

Jak rozdělat oheň bez sirek snadno a rychle

5/5 - (1 vote)

Není kempování jako kempování. Kromě spaní ve stanu si většina z nás nedokáže představit táboření bez večerního posedávání u ohně. I během nejteplejších měsíců každý ocení rozdělaný táborák během chladnějších nocí. Když tedy vyrážíte na stanování do přírody, je důležité si sebou zabalit všechny věci, které k zapálení ohně potřebujete. Kromě věcí je ale potřeba vědět, jak oheň vůbec rozdělat, a to především v případě, že sebou nebudete mít sirky nebo zapalovač.

Ocelová vlna a baterka

Jak si asi sami dokážete představit, ocelová vlna a devítivoltová baterie jsou chemicky docela reaktivní. Toto spojení vám ale může sloužit jako náhradní plán jak vytvořit jiskru, když si doma zapomenete sirky.

Nejprve si nasbírejte dostatek troudu – čím sušší a menší, tím lepší. V přírodě najdete dostatek přírodních materiálů (uschlá tráva, mech, lýko, kůra stromů nebo drobné větvičky), které by měly být odumřelé, ale ne shnilé. Na troud potom naskládejte polínka, které chcete zapálit. Polínka skládejte do tvaru týpí, a sem tam přidejte i klacek nebo větvičky, ať vytvoříte dostatečný vzduchový prostor pro začínající oheň. Až budete spokojení s množstvím a konstrukcí přichystaného dřeva na zapálení, položte troud pod dřevo. Nyní už jen stačí dotknout se ocelovou vlnou koncovky baterie, a to přímo nad připraveným troudem. Dotykem získáte jiskru, která by měla přistát přímo na troud. Když začne troud doutnat, zvolna na něj jednou nebo dvakrát pofoukejte, aby se vám oheň dobře rozhořel.

Starý zapalovač

Jestli jste si sebou na kempování vzali škrkající zapalovač jenom abyste na místě zjistili, že vám došel plyn, nezoufejte. Prohrabejte všechny věci, které jste si sebou vzali, a zkuste najít papírový kapesník a nějaký sprej – deodorant, lak na vlasy nebo repelent proti hmyzu.

Stejně jako u předchozí metody, i tady je klíčové, abyste si nachystali troud, třísky a polínka ještě předtím, než vytvoříte oheň. Až budete mít všechno připravené, zmuchlejte kapesník do těsné kuličky a postříkejte ho trochu sprejem. Potom stačí použít fungující kamínek od zapalovače, abyste vytvořili jiskru, která se musí dotknout kapesníku. Až se tak stane, kapesník shoří docela rychle, takže je nejlepší ho položit na troud co nejrychleji. Pár fouknutí na třísky na podpal by vám mělo vytvořit stabilní oheň.

Křesadlo a ocílka

Stejně jako devíti-voltová baterie a ocelová vlna, pazourek (křesací kámen) a ocel vám při nárazu dokážou vytvořit silnou jiskru. Opět musíte následovat stejné základní postupy jako u předchozích příkladů a pak se jen snažit vytvořit jiskru rychlým třením například ocelového nože o pazourek. Spojení těchto dvou věcí vytváří křesadlo, což představuje jednu z nejoblíbenějších náhradních metod rozdělávání ohně, pokud nemáte sirky a zapalovač.

Pokud tedy budete na příštím kempování potřebovat rozdělat oheň, ale vaše sirky budou mokré, už víte, že budete schopni rozdělat oheň bez větších starostí. Zapomeňte na namáhavé a zdlouhavé zapalování pomocí dvou klacků a raději vyzkoušejte jednu z výše zmíněných praktických metod.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..