Bezpečný výlet a jak na něj

Rate this post

Skoro každý rok můžeme v televizi vidět reportáže o pár turistech, kteří se během výšlapů na horách ztratili, a bylo po nich vyhlášené pátrání. Někdy kvůli vlastní nepozornosti, jindy kvůli špatnému naplánování nebo nedostatečné přípravě. Jestli se tedy chystáte na výlet na hory a chcete se ujistit, že se bezpečně vrátíte domů, v tomto článku můžete najít pár užitečných tipů jak si naplánovat jednodenní výlet na horách, ať už cestujete s přáteli, rodinou nebo sami.

Při plánování vašeho výletu si odpovězte na tyto otázky:

 • Jaký je terén, po kterém půjdete?
 • Jaké bude počasí?
 • Jste fyzicky fit, abyste zvládli vy i ostatní ve vaší skupině plánovaný přechod?
 • Kdy zapadá slunce?
 • Berete si sebou potřebné outdoorové vybavení?
 • Jaké máte možnosti, pokud se rozhodnete změnit plány?
 • Jestli jdete ve velké skupině, nebude raději lepší rozdělit se do dvou menších skupin?

Dobré plánování

Všichni členové vaší skupiny by se měli podílet na plánování trasy. Pravidelně kontrolujte terén, počasí a členy vaší výpravy – pokud věci nejdou podle plánu a počasí se zhoršilo, nebo někdo ze skupiny se poranil, domluvte se na dalším kroku a případné změně plánu.

Nechte doma informace o vaší cestě

Ať už vyrážíte do hor sami nebo ve skupině, je dobré podělit se o detailech vašeho výletu s ostatními kamarády nebo vaší rodinou. Stačí jim říct nebo napsat:

 • Kdy vyrážíte
 • Po jaké trase a jakým směrem plánujete jít
 • Kdy máte v plánu se vrátit
 • Telefonní číslo na vás a ostatní členy vaší

V případě, že se nevrátíte domů ve stanovenou dobu, s poskytnutými informacemi bude jednodušší určit vaši přibližnou polohu. Někdy je jednodušší nechat doma i kopii mapy s poznačenou trasou, po které půjdete.

Co když se nevrátíte včas

Zanechání informací o vašem výletě je jen první krok. Co ale dělat, když se z výletu na horách nevrátíte ve stanovenou dobu? Často se stane, že se výlet z různých nebo nečekaných důvodů prodlouží – ztratili jste se, udělali jste si delší přestávku na oběd, potřebovali jste větší odpočinek, protože vás bolely nohy nebo jste se kochali okolní přírodou déle, než jste čekali a zapomněli jste na čas. Proto je dobré nechat doma taky plán, jak v takových případech postupovat.

V první řadě je nejlepší vašim blízkým říct, ať vám nejprve zavolají a zváží vám nechat na návrat ještě hodinu navíc, předtím, než zavolají horskou službu a situace se vyhrotí v pátrání. Dobrý nápad je proto i zanechání kontaktních informací na horskou službu, i s detaily, co přesně jim o vaší cestě mají říct. To se vám sice může zdát jako jasná věc, teď když si tento článek čtete – pro vaše blízké, kteří se o vás budou bát, to ale nemusí být úplná samozřejmost.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..