Právě si prohlížíte Jak vybrat outdoorové vybavení v 5 bodech

Jak vybrat outdoorové vybavení v 5 bodech

Rate this post

Ať už vyrážíte na dlouhý vandr s batohem nebo plánujete jen jednodenní kempování v přírodě, vždy se vyplatí zjistit si co nejvíce informací o místě, kde se chystáte a zkontrolovat předpověď počasí, abyste si vzali co nejvhodnější outdoorovou výbavu přizpůsobenou daným podmínkám. Je totiž rozdíl, jestli budete stanovat na podzim v deštivém lese, nebo během horkého léta na vaší zahradě. Pokud rozumíte, jak si nejlépe vybrat všechny potřebné věci, můžete si bezstarostně užít každou chvilku na cestách. Ve většině případů se vaše outdoorová výbava bude určitě skládat z těchto pěti věcí – spacák, karimatka, batoh, stan a oblečení.

1. Spacák

Teplota, vlhkost a déšť jsou nejspíš nejdůležitější faktory, které musíte vzít na vědomí při výběru správného spacáku. Péřový spacák vás dobře zahřeje a při správné péči může posloužit mnoho let – je však dost drahý. Spacáky s voděodolným peřím jsou ještě dražší, nicméně mají úžasnou schopnost zachovat si svou načechranost (a tedy i schopnost zahřát) i když přijdou do kontaktu s vodou. Syntetické spacáky jsou ale daleko efektivnější a teplejší, když se namočí. Jestli tedy víte, že během výletu bude určitě pršet, je lepší si raději zvolit spacák se syntetickou náplní.

2. Karimatka

Je dobré vybírat si karimatku zároveň se spacákem, tak aby k sobě obě věci dobře pasovaly. Možná se ptáte, jestli karimatku vůbec potřebujete? Určitě ano – zem, na které budete spát, bude s největší pravděpodobností tvrdá a sem tam budou i kořeny stromů a nerovnosti, které mohou nepříjemně tlačit na páteř. Chlad ze země navíc bude odvádět vaše tělesné teplo, a proto je důležité mít určitou formu izolace, která vás udrží pryč od studené země. Můžete si vybrat pěnovou nebo nafukovací karimatku, a pokud plánujete stanování během zimy, je dobré si vzít raději dvě karimatky, které vás udrží v teple ještě líp.

3. Batoh

Při výběru batohu si musíte vzít v úvahu stejná kritéria, jako u spacáku – déšť a vlhkost. V některých oblastech určitě oceníte zabudovanou pláštěnku proti dešti, jinde zase bude největší prioritou účinný větrací systém a ergonomické tvarování, které udrží batoh víc od zad. Nejlepší způsob, jak vybrat správný batoh, je zajít přímo do outdoorového obchodu a vyzkoušet si batoh (i s věcmi uvnitř) na zádech.

4. Stan

Kde přesně budete stanovat? V lese, na louce, sněhu, bahně nebo písku? Bude pršet a foukat silný vítr? Podle odpovědí na tyto otázky můžete určit, jaký stan budete nejspíš potřebovat. Při výběru se zaměřte, jestli je stan tří-sezonní nebo čtyř-sezonní. Tato informace vám totiž napoví, jak je stan robustní a jestli dokáže ustát i ve velmi nízkých teplotách a při silném větru. Například čtyř-sezonní stan je vhodný pro použití během celého roku a většinou je odolnější, ale také těžší a ve sbalené formě zabere víc místa. Stany do teplejšího počasí vám nabídnou možnost nepoužívat svrchní plášť. To znamená, že pokud je velmi dobré počasí a sucho, můžete nechat část stanu doma a ušetřit na hmotnosti vaší celkové výbavy.

Tip: Naučte se nový stan stavět ještě předtím, než s ním vyrazíte poprvé na výlet.

5. Oblečení

Všeobecně platí, že oblečení z bavlny není pro cestování v odlehlých oblastech zrovna nejlepší volba. Místo toho si raději vyberte oblečení základní vrstvy ze syntetických materiálů (velmi lehké a hodně vydrží) nebo z merino vlny (dobře odvede pot od pokožky, skvěle zahřeje a poradí si se zápachem i po dobu několika dní). Který materiál si zvolíte, bude opět záležet na tom, jaké podmínky můžete na výletě očekávat. Pokud je vám často zima, je dobré si sebou na cesty vzít péřovou vestu – ta neváží téměř nic, a když ji zrovna nemáte oblečenou, můžete ji snadno stlačit do malého plastového sáčku na zip, který ji udrží v suchu.

 

 

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..