Právě si prohlížíte Jak vybrat outdoorové kalhoty

Jak vybrat outdoorové kalhoty

Rate this post

Jelikož v kalhotách strávíte během cestování docela hodně času, je důležité si vybrat takové, ve kterých se budete cítit pohodlně a které vás ochrání před špatným počasím. Outdoorové obchody nabízejí nesčetné množství různých typů kalhot. Někdy proto může být složité se rozhodnout, které si vůbec vybrat. S tím vám však pomůže tento článek, ve kterém najdete informace o odlišných typech trekových kalhot, a taky vám poradí, na jaké faktory byste se při výběru měli zaměřit.

Typy kalhot

Na základě designu se dají kalhoty rozdělit do několika kategorií. V obchodech najdete dlouhé kalhoty, kalhoty s odepínacími nohavicemi nebo kalhoty, jejichž nohavice si můžete vyhrnout nahoru. Stejně jako u většiny oblečení nebo outdoorové výbavy, každému člověku bude vyhovovat něco jiného, proto je dobré si uvést výhody a nevýhody jednotlivých stylů.

Klasické kalhoty

Klasické kalhoty jsou pro turistiku jako stvořené. Udrží vás v teple lépe než kraťasy a navíc vás ochrání před hmyzem, škrábanci od křoví, mokrou vysokou trávou, větrem nebo sluncem. Většina trekových kalhot má v sobě zabudovanou kapsovou síťovinu a strategicky umístěné větrání v rozkroku a zadní části kolen, aby vám během teplých letních dnů nebylo příliš horko. Kalhoty určené do zimního období nebo chladnějších podmínek mají naopak daleko méně větrání.

Kalhoty s odepínacími nohavicemi

Tento typ kalhot má na každé nohavici zip (většinou hned nad kolenem), díky kterému si můžete kalhoty kdykoliv odepnout a během okamžiku je přeměnit na kraťasy. Mnoho turistů si odepínací kalhoty oblíbilo z toho důvodu, že si sebou na cesty nemusí brát i kalhoty i kraťasy a můžou ušetřit na místě i váze batohu. Další výhodou je fakt, že můžete lehce oprat jen nohavice, které se nejrychleji zašpiní, aniž byste museli zbytečně prát celé kalhoty. Zipy na odepínání nohavic můžete také použít k lepší regulaci větrání. Pokud si ale chcete kalhoty zkrátit, musíte si nejprve vyzout boty. Další nevýhodou jsou jejich na první pohled viditelné švy přes stehna, a také to, že zipy mohou způsobovat nepříjemné tření o pokožku.

Kalhoty s vyhrnujícími nohavicemi

Mají většinou odepínací knoflíky nebo elastické napínání, které umožní srolování nohavic nahoru tak, že si prakticky vytvoříte 3/4 kalhoty. Takovéto kalhoty vám poskytnou dostatečnou úlevu během vyšších teplot, bez složité práce s nastavením délky, jako u kalhot s odepínacími nohavicemi. Možná přemýšlíte, proč byste si měli tento typ kalhot kupovat, když si můžete vyhrnout nahoru téměř jakékoliv dlouhé kalhoty. To je sice pravda, nicméně kalhoty s vyhrnujícími nohavicemi vám zaručí, že zůstanou vyhrnuté i během fyzicky namáhavých aktivit. Nemusíte se tak bát, že se vám nečekaně srolují dolů.

Velikost a pohodlí

Je důležité pořídit si dobře padnoucí kalhoty. Ty by neměly být příliš těsné a neměly by vám bránit ve volném pohybu. Někteří turisté dávají přednost spíše volnějšímu střihu, nicméně takové kalhoty mohou při nošení působit plandavě nebo těžce a navíc se ve větrném počasí mohou třepotat nebo se zachycovat o křoví a porosty na stezce. Problémy ale budete mít i s příliš těsnými kalhotami. Ty vám mohou zapříčinit tření kůže, sníží vaši mobilitu a rychleji se opotřebují v oblasti kolen, rozkroku a zadku. Je dobré si proto vybrat takové kalhoty, které mají v látce přimíchaný větší podíl spandexu nebo elastinu.

Výběr kalhot podle počasí

I když jsou kalhoty většinou navrženy tak, aby si poradily téměř v jakémkoliv počasí, některé kalhoty vás udrží v chládku i během velkého horka, a jiné vás naopak pořádně zahřejí v chladném nebo deštivém počasí.

  • Horko a sucho – pokud vyrážíte na túru během velmi teplého a suchého období, intenzivní horko vás může přimět obléct si raději kraťasy a nechat kalhoty doma. Dlouhé nohavice jsou ale skvělé pro ochranu kůže před přímými slunečními paprsky, větrem nebo různými ostnatými rostlinami, které vám mohou znepříjemnit cestu. V takových podmínkách je téměř ideální si obléct odepínací kalhoty z lehké a prodyšné látky.
  • Chladno a mokro – pokud cestujete na jaře nebo na podzim, dlouhé kalhoty jsou téměř nezbytnou součástí vaší výbavy. Jsou totiž skvělou ochranou před špatným počasím, především před chladem, větrem a deštěm. Jaro i podzim jsou nejdeštivější období, proto byste si měli vybrat takové kalhoty, které si v dešti dobře poradí. V takovýchto podmínkách se neobejdete bez kalhot s ošetřením DWR (trvanlivý voděodolný repelent). Je dobré se taky zaměřit na kalhoty vyrobené z nylonové látky, které absorbují daleko méně vody než bavlna, a pokud se namočí, velmi rychle schnou

DWR ošetření a ochrana proti dešti

Trvanlivý voděodolný repelent je nezbytný pro udržení vody pryč od povrchu látky. I když trekové kalhoty většinou nejsou zcela voděodolné, DWR ošetření látky poskytuje dostatečnou ochranu proti vodě a zajišťuje tak pohodlí během nepříznivého počasí. Dešťové kapky, které dopadnou na látku ošetřenou voděodolným repelentem jednoduše sklouznou po jejím povrchu ještě předtím, než se do ní stihnout absorbovat. Pokud se ale ocitnete ve velmi silné a intenzivní bouřce, DWR vám ve většině případů moc nepomůže. Nevýhodou tohoto repelentu je i fakt, že po čase vymizí. Jak rychle se to stane, závisí na tom, jak často kalhoty budete prát a při jak intenzivních aktivitách je budete nosit.

UPF faktor

Všechno oblečení více či méně chrání před ultrafialovým zářením. Pokud kupujete například trekové kalhoty, u jejich popisu většinou můžete vidět číslo UPF, které udává, jak dobře látka kalhot ochrání před UV záření. Především u vysokohorské turistiky nebo cestování v létě nebo v poušti, ochrana před sluncem je jednou z největších výhod nošení dlouhých kalhot namísto kraťasů. Potřeba lepší ochrany před sluncem je ještě důležitější, pokud máte velmi světlou pleť a lehce se spálíte.

Jaký je rozdíl mezi UPF a SPF?

SPF udává ochranný faktor proti slunci. Toto číslo nejčastěji najdete na opalovacích krémech. Výše SPF vám prozradí, jak dlouho bude trvat, než se pokožka na slunci spálí. UPF faktor můžete najít na oblečení. Udává, jaké množství UV záření pronikne přes tkaninu k vaší kůži, přičemž platí, že čím vyšší je číslo UPF, tím lepší ochranu můžete očekávat.

Jak UPF funguje?

látky. Je rovněž důležité zaměřit se na typ vláken. Například z nylonu nebo polyesteru jde vyrobit hustá a úzce tkaná látka, která velmi dobře chrání před UV zářením. To, jak hodně nebo jak málo paprsků přes látku projde, neovlivňuje barva látky, ale chemický proces jejího barvení. Výše UPF také záleží na tom, jestli je povrch látky ošetřený chemickým nátěrem nebo ne.

Barva

Většina lidí si vybírá barvu kalhot podle jejich stylu. Někteří i podle toho, co se nejvíc hodí k jejich ostatnímu oblečení. Výběr barvy oblečení je poměrně důležitým rozhodnutím. Především proto, že odlišné barvy si jinak poradí v různých podmínkách a budou mít jiný efekt na vaše pohodlí.

Světlé nebo béžové kalhoty jsou ideální na nošení během slunečných a teplých dnů. Naopak černé a tmavé kalhoty si oblečte, když vyrážíte do na výšlap během chladného období nebo míříte do vyšších nadmořských výšek. Barva látky drasticky ovlivní, jak velké horko pocítíte na přímém slunci a taky na tom, jak rychle kalhoty uschnou. Světlé kalhoty lépe odráží světlo a absorbují méně tepla ze slunce, což vás udrží víc v chládku a zabrání nadbytečnému pocení. Tmavé kalhoty absorbují světlo i teplo, takže vám v nich bude víc teplo. Pokud ale navlhnou, uschnou daleko rychleji, než kalhoty ze světlé látky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..