Právě si prohlížíte Jak na oheň? Měkké vs. tvrdé dřevo

Jak na oheň? Měkké vs. tvrdé dřevo

Rate this post

Jestli jste někdy v přírodě rozdělávali oheň, určitě víte, že ne každé dřevo hoří stejně. Různé druhy stromů a především jejich individuální struktura totiž během hoření způsobují odlišnou chemickou reakci. Různé typy hořícího dřeva mají své specifické charakteristiky, jako jsou například produkce kouře a tepla, rychlost spálení nebo praskání. Tyto charakteristiky pak rozhodují i o tom, pro jaké situace se dané dřevo hodí nejvíce.

Na co si dát pozor

Ať už budete používat pro rozdělání ohně jakýkoliv druh dřeva, vždy se ujistěte, že je suché. Toto je nejdůležitější pravidlo při sbírání dřeva. Dřevo nasáklé vodou totiž nebude hořet, a jestli budete do ohně přikládat čerstvější dřevo, které úplně neodumřelo, nevytvoříte tak intenzivní plamen a horko jako s dřevem suchým. Je taky dobré vědět, že při měření tepelné kvality ohně se nejčastěji používá jednotka BTU neboli britská tepelná jednotka, která udává, jak moc tepla při určité výši BTU můžeme cítit.

Tvrdé dřevo

Nejjednodušší metoda jak poznat tvrdé dřevo, je podle typu listů. Ty jsou většinou široké a můžete je vidět opadávat třeba na podzim. Do kategorie stromů s tvrdým dřevem patří například dub, javor nebo jasan. Obecně platí, že tvrdé dřevo je vynikající pro dlouhé udržení ohně. Má daleko vyšší míru BTU než ostatní typy dřeva, což znamená, že toto dřevo zajistí intenzivnější a stabilnější oheň. Tvrdé dřevo navíc produkuje daleko méně kouře než ostatní typy – to je výhoda u běžného táboráku, pokud se ale chystáte udit maso, musíte si přikládat do ohně něčím jiným. Jedinou opravdovou nevýhodou je to, že tvrdé dřevo se hůře zapaluje a začíná hořet pomaleji.

Měkké dřevo

Pokud hledáte měkké dřevo, zaměřte se na jehličnaté stromy – borovice, jedle, smrky a další. Tento typ dřeva má zpravidla menší míru BTU než tvrdé dřevo a při pálení produkuje víc kouře, což může být vynikající pro už výše zmíněné uzení masa. Díky své menší hustotě je velkou výhodou měkkého dřeva jeho velmi jednoduché a rychlé zapálení. Z tohoto důvodu je také skvělou volbou pro dřevo na podpal.

Až tedy budete příště hledat dřevo na rozdělání ohně, vzpomeňte si na nejdůležitější informace tohoto článku – nejlepší je použít měkké dřevo na podpal a pak přikládat suchými poleny z tvrdého dřeva. Pokud se vám podaří takové dřevo najít, budete mít zajištěný horký a stabilní táborák.

A co vy? Máte nějaké vlastní tipy?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..