Právě si prohlížíte Jak vybrat čelovku?

Jak vybrat čelovku?

4.7/5 - (7 votes)

Ať už se rozhodnete pro večerní stanování, noční přechod, běh před východem slunce nebo jen hledáte něco doma ve tmavém sklepě, určitě vám přijde vhod určitý zdroj světla. Můžete samozřejmě sáhnout po klasické ruční svítilně, pokud však oceníte volné ruce při práci a větší svobodu při pohybu, čelovka je nejlepší volbou. Nejenom že čelovku stoprocentně využijete při outdoorových aktivitách, k nimž je primárně určena, hodit se vám bude rovněž i v domácnosti během výpadku elektřiny, při čtení nebo pozdních návratech domů.

Na trhu najdete mnoho typů čelovek s odlišným designem, výdrží či intenzitou záře. Přesně na jaké aspekty se tedy při výběru zaměřit a jak si vybrat správný typ čelovky, který bude pasovat právě vám?

Vzdálenost záře a tvar dosvitu

Základním úkolem čelovky je poskytnutí světla a posvícení na vybrané místo či předmět. Čelovky pro různé účely se tak liší schopností projekce světla do odlišných vzdáleností. Vzdálenosti dosvitu čelovky jsou uvedeny v metrech a přímo stanovují, do jaké vzdálenosti je čelovka schopna dosvítit využitelné světlo.

Podle toho jaký tvar světlo při dopadu vytváří a do jaké šířky se bude rozprostírat, rozpoznáváme základní tvary dosvitu:

  • Široký dosvit – vhodný pro běžné kempování, čtení nebo jiné aktivity, které nevyžadují rozhled do dálky. Čelovky s širokým dosvitem tedy poslouží především na svícení do krátké vzdálenosti.
  • Úzký dosvit – světlo je zúženo a soustředěno více do jednoho bodu. Oproti širokému dosvitu umožňuje viditelnost na velkou vzdálenost a ve většině případů je skvělou volbou při navigaci na stezkách během nočních přechodů.
  • Kombinace širokého a úzkého dosvitu – jedná se o nastavitelné víceúčelové čelovky, které umožňují efektivně svítit do blízky i do dálky.

Světelný tok

Údaje o světelném toku určují výkon světla a jsou uvedeny v tzv. Lumenech. Podle výše Lumenů poznáte, jak intenzivní světlo můžete od čelovky očekávat. V praxi to znamená, že čím vyšší Lumeny, tím větší bude intenzita a dosah světla, a naopak. Typicky to však také znamená, že s vyšším počtem Lumenů musíme počítat i s rychlejší spotřebou energie.

Doba výdrže

Jak dlouho čelovka dokáže svítit je další důležitý aspekt, který je nutné vzít na vědomí. Výrobci zpravidla uvádějí čas, po který dokáže čelovka poskytovat použitelné světlo na vzdálenost alespoň 2 metry. U některých typů však můžete najít informace o době výdrže až do úplného vyčerpání baterií.

Hmotnost čelovky

Většina čelovek včetně baterií zpravidla váží méně než 200 gramů a jsou vyráběny v podobných velikostech. V mnoha případech mezi jednotlivými typy nepoznáte z hlediska váhy a velikosti podstatné rozdíly, avšak u typů s čelním pruhem navíc nebo s externím úložištěm baterií mohou být rozměry i váha větší. Takovéto výjimky naleznete především u čelovek určených pro více specifikované potřeby, raději než u typů pro rutinní kempování.

Režimy zásvětla

Mnoho čelovek na trhu nabízí alespoň dva stupně režimu záře – nízký a vysoký. U jiných typů se můžeme setkat se třemi i více a navíc i s extra režimy světelných vzorců.

  • Režim Zoom –  se vyskytuje jen u některých modelů čelovek. Tento režim poskytuje extra intenzivní záři promítanou na krátkou dobu, obvykle okolo 10-20 sekund, pro případy, kdy se potřebujete porozhlédnout ve svém okolí nebo se zaměřit na cedule a nápisy v dálce. Tento režim projekce světla představuje vysokou zátěž na baterie.
  • Vysoký stupeň –  je dobrou volbou v situacích, kdy vyžadujete nebo potřebujete více světla.
  • Střední stupeň – je na některých typech čelovky z jednoduchého důvodu poskytnout více možností při výběru intenzity světla.
  • Nízký stupeň – je standardním režimem, který je používán pro většinu aktivit během kempování nebo během noční chůze po lehkém terénu.
  • Režim blikání –  slouží jako výstraha pro případ nouze nebo během mimořádné události.

Další vlastnosti čelovek

Regulovatelný výkon

Pokud nechcete, aby síla záření vaší čelovky klesala s postupným vyčerpáváním baterií, regulovaný výkon nabízí plynulý stupeň záře během celé životnosti baterií. Nevýhodou však je, že jakmile dojde k vyčerpání baterií, světlo se okamžitě vypne a vy se tak náhle můžete octnout v úplné tmě během nečekané situace. U čelovek, které nenabízejí funkci regulovatelného výkonu je tedy jistá výhoda, že dostanete včasné varování, když jsou vaše baterie na sklonku použitelnosti a máte tak možnost pro jejich včasnou výměnu.

Voděodolnost

Pokud se nejedná o nejlevnější typy, většina čelovek na trhu je schopna si do určité míry poradit v deštivých či sněhových podmínkách. Pouze některé typy však dokážou efektivně snášet těžký déšť nebo úplné potopení ve vodě.

Režim červeného světla

Některé typy čelovek rovněž nabízejí režim červeného světla. To je ideální například po utáboření, kdy vám poskytne nutné světlo při nižším použití energie, nevyruší nikoho v okolí, je šetrnější pro vaše oči a pomůže vám s přizpůsobením zraku ve tmě.

Náklon čelovky

Možnost změny úhlu světla čelovky nahoru nebo dolů vám umožní namířit proud světla přesně na místo, kde chcete, bez toho aniž byste namáhali svůj krk. Toto je užitečné především tehdy, pokud používáte čelovku pro čtení.

Baterie

Rozhodnout se musíte také, jaké baterie chcete v čelovce používat – alkaické, lithiové nebo dobíjecí baterie NiMH. Lithiové baterie jsou dobrou volbou, pokud chcete čelovku používat ve studeném počasí. Alkaické se naopak doporučují do příznivějších teplot. Dobíjecí jsou vhodné jak do teplého, tak i do studeného počasí, mají však tendenci ztrácet energii i v době, kdy čelovka není zapnuta.

Externí úložiště na baterie a vrchní pruh

U čelovek, které vyžadují čtyři baterie, můžete najít externí úložiště baterií, které je umístěno na popruhu na zadní části hlavy a je spojeno s hlavní čelovkou pomocí malého kabelu. To sice umožňuje odlehčení váhy z vašeho čela, ale může působit neprakticky a těžce. Některé čelovky rovněž disponují extra vrchním pruhem, který je u některých tipů snímatelný a při nošení dodává pocit větší stability.

Jaká jsou vaše kritéria při výběru čelovky a jakou používáte?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..