Právě si prohlížíte Jak vybrat stan?

Jak vybrat stan?

4.9/5 - (7 votes)

Kempování bývá většinou zábava, ale výběr špatného stanu vám může zážitek ze stanování pokazit. Poté co se rozhodnete, že potřebujete stan, byste si měli položit otázku, k čemu jej budete používat. Jiný stan si koupíte, pokud jste rodina, která tráví dovolenou v kempu, a naopak jiný stan si vyberete na několikatýdenní trek v horách. Koupě stanu je dlouhodobá investice a proto byste měli při jeho výběru dávat pozor.

Obecně můžeme stany rozdělit podle několika kritérií. Níže vám poradíme několik tipů, které Vám výběr stanu usnadní.

Jak zvolit správný typ stanu

  • Jestli jste na pochybách, jsou pro vás tří-sezónní stany správná volba. Svým využitím od jara do podzimu se hodí se pro většinu outdoorových aktivit. Tyto univerzální stany jsou standardně vybaveny předsíňkou, v létě vám umožňují snadné větrání skrz ventilační síťku a jsou relativně lehké.
  • Pokud s rodinou navštěvujete autokempy vyberte si rodinný stan. Ačkoliv patří rodinné stany do těžší váhové kategorie, odmění vás svým prostorem. Často mívají několik místností, jsou vysoké a dopřejí vám nejvíce komfortu. Tento typ je kvůli své hmotnosti nejlepší volbou, pokud na místo destinace jedete autem. Velikost stanu se rozlišuje podle počtu osob, například stan pro 4 osoby.
  • Jestliže jste cyklista nebo turista, který se věnuje vícedenním či delším trekům s krosnou na zádech, jsou pro vás určené ultralight stany. Aby splnily požadavek na nízkou hmotnost a velikost, bývají obvykle konstruovány jen pro jednu osobu. Díky tomu nezaberou ultralehké stany v batohu moc místa.
  • Čtyř-sezónní stan si vyberete pakliže chcete stanovat i během zimy. Přes svůj název jsou tyto stany určeny především na zimu. Tyto stany jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, aby vydržely i náročné klimatické podmínky. Další výhodou je že je u této kategorie možné zavřít všechny větrací otvory. Pokud rádi stanujete na sněhu je pro vás správnou volbou.

Jak zvolit správnou velikost a tvar stanu

  • Ujistěte se, že máte dost místa na osobu. Ideální je, aby každá osoba měla kolem 2,8 metrů čtverečních. Přemýšlejte s kým budete stanovat, jak dlouho a jaké aktivity budete ve stanu dělat. Může se zdát, že je to zbytečně moc. Dva lidé se přece vyspí ve stanu 2×1,5 m, ale pokud se chcete převlékat, sušit oblečení nebo pohodlně vařit, uvědomíte si, že je to akorát.
    Naopak nekupujte si stan, který je pro vás příliš velký. Pro stany s větší podstavou než 3 metry může být obtížné najít správné místo na postavení, a navíc boudou i těžké na nesení.
  • Chcete-li ušetřit peníze, pořiďte si Áčko. Kdo by neznal klasiku? Kvůli svému tvaru jsou tyto stany lehké i levné zároveň. Kvůli jejich tvaru je ale hlavní nevýhodou těchto stanů jejich sklon, který značně omezuje místo uvnitř, a také způsobuje jejich menší odolnost vůči počasí. Některá Áčka jsou ale speciálně tvarově upravena, aby zajistily větší prostor.
  • Pokud chcete naopak více místa, zkuste kopulové stany ve tvaru iglú. Dopřejí vám více užitného prostoru a navíc jsou oproti předchozí kategorii stabilnější a lépe odolávají vlivům počasí.
  • Jestliže je to pořád málo vyberte si tunelový stan. Díky své konstrukci nabízí ještě více místa než stan kopulový. Bohužel ale neposkytuje takovou stabilitu. Naopak stabilitu vám poskytnou polygonové stany, které jsou samonostné.

Užitečné vlastnosti stanu

  • Ať už budete stanovat během celého roku nebo jen v létě, je důležité, aby váš stan poskytoval adekvátní ochranu před vodou. Typ ochrany závisí na počasí i místě, kde kempujete. Ujistěte se, že je váš stan nepromokavý – tuto vlastnost určuje vodní sloupec. Jeho hodnota se pro normální podmínky pohybuje mezi 1000 – 1500 mm, pro náročnější počasí doporučujeme alespoň 2000 – 3000 mm. Stejně jako střecha, dbejte také, aby byla voděodolná také podlážka, její hodnoty vodního sloupce by měly být ještě vyšší.
  • Zvažte výhody a nevýhody jednoplášťových a dvouplášťových stanů.
    Jednoplášťové stany jsou lehké a snadno je postavíte, naopak jsou méně odolné vůči počasí a také méně prodyšné. Obvykle se jedná o levné sezónní stany, které využijete jen v létě, anebo o o kvalitní, ale drahé stany.
    Dvouplášťové stany se skládají z vnitřního stanu a tropika. Tropiko zajišťuje vnější ochranu, před vodou a větrem. Vnitřní stan je zase prodyšný a nesráží se v něm zevnitř vlhkost jako u jednoplášťového stanu. Nevýhodou je vyšší hmotnost.
  • Hlavně pokud se pohybujete pěšky s batohem na zádech oceníte nízkou hmotnost stanu a jeho sbalitelnost. Většinou platí pravidlo, že čím je materiál lehčí, tím je dražší. Pokud jste na vážkách a rozhodujete se mezi více stany měla by jeho hmotnost být až poslední kritérium.
  • Pokud máte s sebou hodně oblečení, jídla a dalších věcí které chcete uskladnit hledejte stan který má předsíňku a další úložné prostory. Nejvíce místa v těchto případech poskytují dvouplášťové stany se čtvercovou podstavou.

Materiály

  • Použitý materiál ovlivňuje kvalitu, ale také cenu stanu. Stanové tyčky jsou standardně vyrobené z duralu, hliníku nebo laminátu. Nejlepší volnou jsou pruty z kompozitních materiálů s uhlíkového vlákna a duralu, které jsou lehké i odolné zároveň, jejich nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena. Hliníkové tyčky jsou sice levné a odolné, ale zvyšují hmotnost stanu.
  • Před pořízením stanu si zkontrolujte, jak jsou odolné zipy. Také ty by měly být z kvalitního materiálu. Zip je jedno z nejvíce namáhaných součástí stanu, proto by měl být silný. Dobrým ukazatelem kvalitního stanu jsou dvojité zipy.
  • Dbejte na to, aby byl stan z netrhavého materiálu. Jednak tyto materiály prodlužují životnost stanu, navíc bývají silné, lehké a nepromokavé

Tipy na závěr

  • Než se stanem vyrazíte kempovat, zkuste si jej doma na zahradě nanečisto postavit – seznámíte se tak lépe se stavbou jeho konstrukce.
  • Pro prodloužení životnosti vašeho stanu doporučujeme impregnovat jeho švy aspoň jednou za sezónu.
  • Když si vyberete vhodné místo na stanování, pořádně jej prohledejte, jestli někde nejsou ostré kameny a střepy.
  • Stan vždy zazipujte, ať už jste vevnitř nebo venku – zabráníte tím vniknutí komárů, škvorů a pavouků.
  • Baterku si pověste na strop. V noci tak budete mít více světla, které budete mít vždy po ruce.

Jaký stan jste si zvolili vy? Podělte se s námi v komentářích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..