Právě si prohlížíte Jak správně vrstvit oblečení?

Jak správně vrstvit oblečení?

4.7/5 - (3 votes)

Vrstvení oblečení je způsob oblékání, při kterém se kombinuje oblečení z různých materiálů. Tahle vyzkoušená a ověřená metoda oblékání vám zajistí účinnou regulaci tělesné teploty a umožní vám také jednoduše si vyvléct nebo obléct jednotlivé vrstvy oblečení, přesně podle stupně vaší fyzické aktivity nebo podle změny počasí.

Jak navrstvit oblečení: abyste porozuměli jak nejlépe navrstvit oblečení pro různé outdoorové aktivity, je důležité nejdříve vědět, k čemu jednotlivé vrstvy slouží:

  1. Základní vrstva (spodní) – odvádí pot od vaší pokožky
  2. Izolační vrstva (střední) – udržuje tělesné teplo a chrání vás před chladem
  3. Ochranná vrstva (svrchní) – ochraňuje před větrem a deštěm

I když možná zpočátku vaší cesty nebudete potřebovat všechny tři vrstvy, je dobré si je i tak vzít sebou na každou plánovanou výpravu – je totiž lepší si jednotlivé vrstvy při pěkném počasí raději vyvléct, než se najednou ocitnout v chladném dešti a nemít žádné oblečení, které by vás ochránilo před nepříznivým počasím.

Vrstvení oblečení podle počasí

Při přípravě na výlet si určitě položíte otázku, jaké oblečení si vybrat podle plánovaného počasí? Je však důležité si uvědomit, že jakékoliv návrhy založené jen na typu počasí, budou opomíjet klíčové faktory, jako jsou stupeň úsilí na vaší plánované trase nebo osobní metabolismus. Níže proto můžete najít pár příkladů vrstvení oblečení v odlišném počasí, které budou nejlépe vyhovovat člověku s průměrným metabolismem, jež se vydává na půldenní středně namáhavý výšlap.

Studené počasí:
Polyesterové funkční spodní prádlo a tričko s dlouhým rukávem, bunda se syntetickou izolací, středně těžké flaušové kalhoty, nepromokavá a prodyšná bunda do deště a kalhoty do deště.

Déšť (nízké teploty):
Lehké polyesterové funkční spodní prádlo a tričko s dlouhým rukávem, lehká flaušová bunda, syntetické kalhoty, lehká nepromokavá a prodyšná bunda do deště (s dostatečným větráním).

Teplé počasí:
Polyesterové funkční spodní prádlo a tričko s krátkým rukávem, nylonové kalhoty s odepínacími nohavicemi, lehká větrovka.

U každé vrstvy máte na výběr z mnoha různých možností jednotlivého oblečení. Trik spočívá v tom, že je nejlepší vybírat takové oblečení, které se bude nejlépe hodit do prostředí, kde vyrážíte, na aktivity, které plánujete, a které pro vás bude finančně dostupné.

Je taky důležité si vrstvy správně přizpůsobit při změně počasí. Pokud déšť a vítr poleví, vyvlečte si svrchní ochrannou vrstvu. Jestli vás samotná chůze a fyzická aktivita nezahřívají, oblečte si střední vrstvu. Mnoho turistů si také obléká vrstvu oblečení navíc při každé pauze, aby předešli možnému nachlazení.

ZÁKLADNÍ VRSTVA – odvod potu

Základní (spodní) vrstva je v přímém kontaktu s vaší pokožkou a jejím hlavním úkolem je odvádět pot od kůže. K tomu dochází tak, že základní vrstva veškerou tělesnou vlhkost nejprve absorbuje, a potom ji převede v podobě páry ven nebo do dalších vrstev oblečení. V chladném počasí je nutné si obléct dlouhé termoprádlo a tričko s dlouhým rukávem, aby vaše kůže zůstala vždy v suchu a nedošlo k podchlazení.

Materiály základní vrsty

Máte na výběr několik možností. Zvolit si můžete buďto syntetické materiály jako jsou polyester a nylon, nebo přírodní vlákna jako Merino vlna a hedvábí. Mezi jednotlivými materiály jsou jen malé rozdíly v jejich schopnosti odvádět pot, rychlosti schnutí nebo schopnosti poradit si se zápachem, a proto si většina lidí vybírá toto oblečení na základě jejich osobních preferencí v materiálu.

Hmotnost základní vrstvy

Při výběru oblečení máte tři možnosti – lehké, středně-těžké a těžké oblečení. V některých přídech se navíc můžete setkat také s pojmy „ultra-lehký“ u minimalistického oblečení nebo „expediční váha“ u obzvlášť těžkého typu oblečení. Zpravidla platí, že čím těžší (tlustší) je látka, tím lépe vás udrží v teple.

Základní vrstvy do teplého počasí

Dlouhé termoprádlo a tričko s dlouhým rukávem nemusí být zrovna tou nepřitažlivější volbou během teplého počasí, nicméně suchá pokožka vám zpravidla poskytne více pohodlí, než jaké byste měli s ulepenou a orosenou kůží. Při výběru základní vrstvy mějte na paměti:

  • Všechna letní trička v podstatě spadají do základní vrstvy, a proto se zaměřte na ta, která budou schopna dobře odvádět pot od kůže.
  • Některá trička určená do teplého počasí přesunují pot přes látku jako výpary, což pomáhá se snižováním teploty. V outdoorových obchodech sice nemusí být prodávány jako základní vrstva, díky tomu, že ale mají přímý kontakt s vaší pokožkou, vám můžou poskytnout větší pohodlí i během velmi horkých dnů.
  • Spodní prádlo (trenýrky, boxerky, kalhotky a podprsenky) by rovněž mělo být schopné účinně odvádět pot.
  • Oblečení s ochranným faktorem UPF vám poskytne navíc ochranu před slunečními paprsky.
  • Bavlna, která není vhodná pro základní vrstvy určenou na nošení v zimě (látka absorbuje hodně vlhkosti a chladí kůži), může být v pořádku při nošení během suchého a horkého letního dne.

STŘEDNÍ VRSTVA – izolace

Izolace vám pomůže udržet si vaše tělesné teplo. Čím účinněji dokáže střední vrstva teplo udržet, tím více budete v teple.

Materiály střední vrstvy

Stejně jako u základní vrstvy, i zde máte na výběr ze syntetických a přírodních materiálů. Všeobecně platí, že tlustší (nebo načechranější) oblečení bude teplejší, nicméně ohled musíte brát i na účinnost izolačního materiálu.

Nejčastější oblečení v kategorii střední vrstvy jsou:

  • Polyesterová flauš
    Je dostupná z lehkých, středně-těžkých i těžkých látek. Flauš vás zahřeje, i když přijde do kontaktu s vodou. Výhodou je její rychlé schnutí a dobrá prodyšnost, která snižuje možnost přehřátí těla. Na druhou stranu nevýhodou prodyšnosti je fakt, že silný vítr skrz flauš lehce profoukne a může tak snadno dojít k úbytku tepla. V případě, že si zvolíte polyesterovou flauš jako střední vrstvu, je dobré si sebou na cestu vzít i ochrannou vnější vrstvu, která vás před větrem dostatečně ochrání.
  • Péřové bundy
    Dají se skvěle stlačit pro snadné sbalení, a i přes svou lehkost nabízejí více tepla než jakýkoliv jiný izolační materiál. Účinnost peří se měří podle hodnoty plnivosti peří – od 450 do 900. Protože je peří vždy uvnitř ochranného materiálu, péřové bundy poskytují i určitý stupeň ochrany proti vodě a větru. Hlavní nevýhodou peří je ale ztráta schopnosti udržet teplo, pokud dojde k navlhčení peří.
  • Syntetické bundy
    Syntetické bundy sice nejsou tak skladné jako ty péřové, jsou ale oblíbenější volbou, pokud turisté vyrážejí do deštivého počasí – i když navlhnou, neztrácí své izolační schopnosti. Stejně jako u peří, i syntetická izolace je vždy uvnitř ochranného materiálu, a rovněž chrání před vodou a deštěm.

SVRCHNÍ VRSTVA – ochrana před deštěm a větrem

Svrchní vrstva vám poskytne ochranu před větrem, deštěm a sněhem. V obchodech si můžete vybrat z mnoha možností od drahých horolezeckých bund po jednoduché větrovky. Většina bund v této kategorii umožní alespoň jistou míru úniku potu, a v podstatě všechny jsou vybaveny trvalým vodním repelentem na svém povrchu, který napomáhá odvádět kapky vody z povrchu látky.

Svrchní vrstvy mohou být shrnuty do následujících kategorií:

  • Nepromokavé/prodyšné bundy
    Nejúčinnější (a nejdražší) volba do špatného počasí jako jsou poryvy větru nebo bouřkové přeháňky. Zpravidla platí, že čím dražší je bunda, tím více vydrží a lépe vás dokáže udržet v suchu.
  • Voděodolné/prodyšné bundy
    Jsou určeny především do sychravého a větrného počasí a pro fyzicky náročnější aktivity. Po finanční stránce jsou dostupnější než nepromokavé prodyšné bundy a většinou jsou vyrobeny z úzce tkaných nylonových a polyesterových látek, které efektivně blokují lehký vítr a lehký déšť.
  • Softshellové bundy
    Kladou větší důraz na prodyšnost a jsou zpravidla vyrobeny z lehce elastických materiálů, které dodávají více pohodlí při pohybových aktivitách. Softshellové bundy obecně poskytují ochranu proti lehkému dešti, větru a dodávají i lehkou izolaci.
  • Nepromokavé/neprodyšné pláštěnky
    Do této kategorie můžeme zařadit pláštěnky, které jsou určené do deštivých dnů, kdy neplánujete žádné nebo fyzicky nenáročné aktivity (rybaření, pozorování). Při pohybu a fyzické zátěži dojde propocení spodních vrstev.

A jaké oblečení používáte vy?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..