Právě si prohlížíte Základní vrstva oblečení – hlavní je zůstat v suchu

Základní vrstva oblečení – hlavní je zůstat v suchu

4.7/5 - (3 votes)

Ať už si oblékáte jakékoliv oblečení, vždy začínáte se základní (spodní) vrstvou – tedy spodním prádlem, funkčním prádlem nebo kterýmkoliv oblečením, které se přímo dotýká vaši kůže. Abyste se při svém pobytu v přírodě cítili co nejlépe, je důležité si vybrat takové oblečení, které vám poskytne maximální pohodlí a přitom si účinně poradí se změnou počasí nebo intenzity fyzické zátěže.

Pří výběru základní vrstvy je třeba vzít ohled na tři kritéria:

 • Materiál – nejdůležitějším rozhodnutím při výběru oblečení základní vrstvy bude výběr správného materiálu. Ať už zvolíte syntetický nebo přírodní materiál, vybrané oblečení si bude muset dobře poradit hlavně s odvodem potu od vaší pokožky.
 • Hmotnost – lehké, středně-těžké a těžké oblečení uvádí tloušťku látky, přičemž zpravidla platí, že čím tlustší je materiál, tím lépe vás udrží v teple.
 • Správná velikost – látka, která odvádí vlhkost, musí být v přímém kontaktu s vaší kůží, a proto je důležité vybrat oblečení ve správné velikosti, které bude přiléhavé a těsně padnoucí.

Materiály základní vrstvy

Spodní prádlo i funkční prádlo by vám mělo poskytnout patřičné pohodlí a především by mělo účinně odvést veškerou vlhkost od vaší pokožky. Jak dobře si oblečení v praxi povede, bude záležet hlavně na zvoleném materiálu. Pokud nemáte preference v jednotlivých materiálech, při výběru vám může pomoct následující shrnutí třech nejoblíbenějších materiálů pro výrobu spodních vrstev.

Syntetické materiály

Odvod vlhkosti: ★★★★★
Odolnost látky: ★★★★☆
Odolnost proti zápachu: ★★★☆☆

Jednou z nejrozšířenějších látek pro výrobu funkčního prádla je polyester (PE). Mezi dalšími například polyamid (PA, nylon), polypropylen (PP) nebo umělé viskózové hedvábí. Syntetické látky, které navíc obsahují i spandex zajišťují větší pružnost a pohodlně padnoucí oblečení, aniž by působilo příliš těsně nebo staženě.

 • Odvod vlhkosti
  Syntetické materiály mají úžasnou schopnost rychle odvádět vlhkost od těla a udržovat vaši pokožku v suchu lépe, než kterýkoliv jiný typ látky.
 • Skvělá odolnost látky
  Žádné oblečení nevydrží věčně. Pokud si ale chcete pořídit takové, které při nošení obstojí nejdéle, oblečení ze syntetických látek pro vás bude nejlepší volbou.
 • Odolnost proti zápachu
  Některé syntetické látky jsou schopny po určitou dobu zabraňovat rozšiřování bakterií, které přispívají k zápachu oblečení. Po čase intenzivního používání, je ale třeba oblečení důkladně vyprat, abyste se případného zápachu účinně zbavili.

Merino vlna

Odvod vlhkosti: ★★★★☆
Odolnost látky: ★★★☆☆
Odolnost proti zápachu: ★★★★★

Merino vlna v dnešní době téměř úplně nahradila tradiční vlnu, a to především díky svým neuvěřitelně jemným a na dotek velmi příjemným vláknům. Merino vlna může být smíchána i s ostatními látkami jako je například spandex, který oblečení dodává větší elasticitu.

 • Výborný odvod vlhkosti
  Merino vlna odvádí vlhkost od pokožky do jádra svých vláken. Když je jádro vláken plně nasáté potem, začíná se vlhkost přenášet na povrch vlákna, odkud se může vypařit nebo přenést do další vrstvy oblečení – tak máte zajištěné, že vaše pokožka zůstane vždy suchá a nikdy vám nebude zima z důvodu propoceného oblečení. Na druhou stranu Merino vlna vyžaduje delší dobu při schnutí, a proto nebudete mít během nošení takový pocit sucha, jako u oblečení ze syntetických materiálů.
 • Regulace teploty
  Merino vlna skvěle reguluje teplotu. A to jak v zimě tak v horku Vlhkost pohlcená v jádru vláken se totiž při zvýšení teploty vypařuje a poskytuje tak vašemu tělu malé ochlazení – to přijde vhod především během horkých letních dnů.
 • Odolnost látky
  Jestli budete nosit oblečení z Merino vlny jako základní vrstvu pod dalším oblečením, můžete počítat s dlouhou životností daného prádla. Pokud si ale vyberete například tričko z Merino vlny, které se bude přímo dotýkat popruhů od batohu, látka dlouho nevydrží a po čase používání může dojít k odření a proděravění trička na místech, kde dochází k tření. V takových případech je lepší sáhnout raději po oblečení vyrobeného z mixu Merino vlny a syntetických látek, které vám zajistí větší odolnost při používání.
 • Odolnost proti zápachu
  Merino vlna dokáže odolat zápach-způsobujícím bakteriím tak účinně, že ji můžete nosit i několik dní v řadě během intenzivní výpravy, aniž byste pociťovali jakýkoliv zápach.

Srovnejte vlastnosti Merina a polyesteru.

Hedvábí

Odvod vlhkosti: ★★☆☆☆
Odolnost látky: ★★☆☆☆
Odolnost proti zápachu: ★★☆☆☆

Hedvábí je dalším použitelným materiálem pro výrobu základních vrstev, určených především pro spíše nenáročné aktivity, jako jsou večerní venkovní koncerty nebo pohodové podzimní procházky.

 • Mírný odvod vlhkosti
  Základní vrstva z hedvábí bude dobrá jen tehdy, pokud nebudete podstupovat velkou fyzickou zátěž a nebudete se moc potit.
 • Pružnost
  Hedvábí lehce vklouzne pod další vrstvy oblečení a je dobrou volbou pro lehké spodní prádlo. Nevýhodou je však poměrně malá odolnost proti tření a tedy i krátká životnost oblečení.
 • Odolnost proti zápachu
  Hedvábí není přirozeně odolné proti zápachu, proto je třeba oblečení z tohoto materiálu oprat po každém použití.

Hmotnost funkčního prádla

Při výběru správné základní vrstvy je potřeba vzít v úvahu váš metabolismus a fyzickou zátěž během plánované aktivity. Pokud je vám vždy zima, raději zvolte tlustší oblečení. Jestli ale plánujete procházku během hezkého letního počasí, oblečte si lehké a tenké spodní prádlo.

Tři základní rozdělení termoprádla podle hmotnosti:

 • Lehké – vhodné do mírného a chladného počasí
 • Středně-těžké – vhodné do chladného počasí
 • Těžké – vhodné do mrazů

U některého prádla se můžete setkat také s pojmem „ultra-lehký“ na jedné straně spektra a pojem„expediční hmotnost“ odkazující na velmi těžké látky, na straně druhé.

Vždy ale pamatujte, že hlavní funkcí základní vrstvy je odvod potu pryč od vaší pokožky. Těžší a tedy i tlustší základní vrstvy vás sice patřičně zahřejí, udržení v teple má ale za úkol střední izolační vrstva, ne vrstva základní.

Střih oblečení

Aby bylo spodní prádlo schopné účinně odvádět pot, musí být v přímém kontaktu s kůží. Oblečení, které vám skvěle padne a pěkně obepíná vaše tělo ve všech částech, aniž by vás omezovalo v pohybu, je ideální. Při výběru základní vrstvy je nejlepší vyzkoušet si osobně oblečení od různých značek a porovnat jednotlivé střihy a velikosti.

Některé druhy funkčního prádla se tkají beze švů, tzv. seamless (= bezešvý).

V teplém počasí preferují někteří turisté a sportovci spíše volnější oblečení, díky lepší cirkulaci vzduchu a možnému chlazení. S volnějším střihem ale oblečení ztrácí schopnost účinně odvádět pot od kůže.

Jak vrstvit oblečení se dozvíte v tomto článku.

A jaký materiál na první vrstvu preferujete vy?

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..