Právě si prohlížíte Merino vlna

Merino vlna

4.7/5 - (4 votes)

Proč byste měli nosit oblečení z vlny Merino?

Pěší turistika nebo horolezectví mohou být někdy dost namáhavé aktivity vyžadující vysoce funkční oblečení, které vám poskytne patřičné pohodlí. Jak moc funkční oblečení je, závisí především na jeho materiálu. Nejběžnější materiály používané na výrobu outdoorového oblečení jsou polyester, Merino vlna, peří (pro izolaci), nylon a další syntetické materiály. Merino vlna je používaná hlavně na výrobu základní vrstvy – především funkčního spodního prádla a ponožek, ale může být obsažena i v oblečení určeném pro střední vrstvu.

Merino vlna je známá především pro svou skvělou prodyšnost, výbornou schopnost regulace teploty, odolnost proti zápachu a příjemnou hebkost na dotek. Díky tomuto je oblečení z Merino vlny oblíbené u mnoha outdoorových nadšenců, kteří potřebují vysoce funkční oblečení pro své fyzicky náročné aktivity. Pamatujte, že Merino vlna není určená pouze do chladného počasí, ale je vhodná i pro použití během horkých dnů.

Z čeho je vlna Merino?

Merino vlna je 100% přírodní vlákno z jednoho z nejstarších plemen ovcí – ovce Merino. Toto plemeno pravděpodobně pochází ze severní Afriky, nicméně v dnešní době se chová v mnoha zemích po celém světě. Australské a novozélandské ovce jsou však považovány za nejlepší zdroj vlny Merino, především díky místnímu blahodárnému podnebí, vzduchu a jídlu. Oproti obyčejné vlně je Merino vlna jemná, měkká, neškrábe ani nekouše, a proto je perfektní jako materiál především pro výrobu základní vrstvy, tedy pro oblečení, které má přímý kontakt s vaší pokožkou.

Jemnost vlákna

Jemnost vlny je hodnocena průměrem svých vláken v mikronech. Čím jemnější je vlna, tím menší průměr mají její vlákna.

Pokud si vybíráte oblečení, které se bude přímo dotýkat vaší pokožky, nebo ji máte velmi citlivou, zvolte si co nejjemnější vlnu, jejíž vlákna mají v průměru 19,5 mikronů a méně. Oblečení s větším průměrem vláken není tak měkké a někdy může kousat – proto je lepší raději pro střední vrstvu oblečení.

Hodnocení jemnosti vlákna:

  • 17,5 mikronů a méně – Ultra jemné Merino
  • 17,6 – 18,5 mikronů – Super jemné Merino
  • 18,6 – 19,5 mikronů – Extra jemné Merino
  • 19,6 – 20,5 mikronů – Středně jemné Merino
  • 20,6 – 22,5 mikronů – Střední Merino
  • 22,6 – 24 mikronů – Silné Merino
  • 100 mikronů – Lidský vlas (pro srovnání)

8 důvodů proč mít oblečení z vlny Merino

  1. Regulace teploty
    Merino vlna nabízí díky své konstrukci vláken skvělou regulaci teploty. V praxi to znamená, že si efektivně dokáže poradit s velkými výkyvy teplot – při nízkých teplotách vás zahřeje a při vysokých teplotách naopak zchladí. Vlákna Merino vlny jsou složena z kutikuly (vnější izolační obal) a kortexu (vnitřní jádro vlákna). Zatímco vnější izolační obal má úžasnou schopnost odpuzovat vodu, vnitřní jádro zase vodu účinně absorbuje. Pokud se tedy potíte a máte na sobě oblečení z Merino vlny, nebudete na svém těle pociťovat vlhkost a orosení potem – vnější izolační obal totiž přenese pot do svého vnitřního jádra a vy tak zůstanete v suchu.
    Regulaci teploty ovlivňuje především intenzita a množství výparů vlhkosti mezi vaší pokožkou a oblečením. Tepelná vodivost vody je 25x vyšší než tepelná vodivost vzduchu a proto když se zpotíte, ztrácíte tělesné teplo daleko rychleji, než když jste v suchu (teplo se přemístí do mokrého a studeného oblečení). Oblečení z Merino vlny pomáhá udržet tepelnou vodivost více či méně stejnou jako je tepelná vodivost vzduchu, a proto je schopná vás udržet v teple, i během chladného počasí.
  2. Odvádění vlhkosti
    Merino vlna je schopná absorbovat vlhkost až do 33% své vlastní váhy v suchém stavu. Když je jádro vlákna plně nasáté potem, začíná se vlhkost odvádět na povrch vlákna, odkud se může vypařit nebo přenést do další vrstvy oblečení – tak máte zajištěné, že vaše pokožka zůstane vždy suchá. Další výhodou je i fakt, že Merino vlna schne relativně rychle a neabsorbuje tolik vlhkosti, jako například bavlna. Oproti polyesteru je však Merino vlna po stránce rychlosti schnutí méně efektivní, jelikož syntetický materiál má tendenci schnout daleko rychleji.
  3. Odolnost proti zápachu
    Merino vlna obsahuje lanolin (přírodní vosk), který pozitivně působí na povrch vaší pokožky, má antibakteriální účinky a především dobře odolává zápachu tak, že odstraňuje bakterie způsobující zápach a dodává vám pocit svěžesti i po dobu několika dnů.
  4. Prodyšnost
    Oblečení z Merino vlny má relativně pórovitou konstrukci a nabízí tak skvělou prodyšnost. Jak moc je oblečení prodyšné ale závisí také na tloušťce látky – například tričko z merino vlny s hustotou vlákna 150 g/m² je daleko více prodyšné, než tričko z Merino vlny s hustotou vlákna 250 g/m².
  5. Příjemný povrch
    Protože jsou Merino vlákna opravdu jemná, vlna je velice měkká a příjemná na dotek. Při jejím nošení nepocítíte žádné nepříjemné svědění nebo škrábání a můžete se tedy spolehnout na zaručení největšího pohodlí pro vaši pokožku.
  6. Protialergické vlastnosti
    Výskyt alergií na Merino vlnu jsou extrémně vzácný (na rozdíl od syntetických látek).
  7. Ochrana proti slunci
    Merino vlna účinně absorbuje záření napříč celým ultrafialovým spektrem a nabízí tak skvělou ochranu proti slunci. Oproti jiným materiálům nemusí být nijak ošetřena k tomu, aby poskytovala UV ochranu.
  8. Odolnost vůči statické elektřině
    Protože Merino vlna absorbuje vlhkost, jen zřídka generuje statickou elektřinu, jak je to u polyesteru nebo podobných syntetických materiálů.

Nevýhody vlny Merino

  • Cena
    Produkty z Merino vlny jsou obvykle dražší ne ty vyrobené ze syntetických materiálů. Protože je ale Merino vlna odolná proti zápachu, nebudete potřebovat tolik oblečení, jako při použití jiných materiálů. Oproti oblečení z polyesteru si Merino vlna zachovává své přírodní antibakteriální schopnosti, a to i po opakovaném používání a praní.
  • Hmotnost
    Merino vlna je těžší (hlavně když je nasátá potem) než syntetické materiály. Toto většinou není problém u základní vrstvy (protože toto oblečení je i tak lehké), ale u středních vrstev, které jsou obvykle těžší, můžete při neustálém pocení pociťovat větší tíhu oblečení.

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..