Právě si prohlížíte Druhá vrstva oblečení – izoluje vaše teplo od vnějšího chladu

Druhá vrstva oblečení – izoluje vaše teplo od vnějšího chladu

4/5 - (1 vote)

Ať už je oblečení izolační vrstvy tenké, tlusté nebo z jakéhokoliv materiálu, jeho hlavní funkcí je udržet tělo v teple. Když se naučíte, jak správně vrstvit oblečení, nemusíte se bát, že by vám na cestách ještě někdy byla velká zima nebo příliš velké horko.

Jak používat střední vrstvu

Jestli vás základní vrstva dostatečně nezahřívá, a v tlusté bundě navíc by vám bylo až příliš velké horko, je ideální čas obléct si střední izolační vrstvu. Ne vždy je ale zcela zřetelné, co všechno do této kategorie spadá. Jednoduše řečeno, izolační vrstvou může být cokoliv od vesty přes mikinu, svetr až po lehkou bundu. Střední vrstvy se dají pořídit v různých variantách syntetických a přírodních materiálů. Některé mají vnitřní vložku, která zvyšuje plochu odvádějící vlhkost a umožňuje rychlejší schnutí, jiné oblečení je zase speciálně navržené tak, aby cíleně zahřívalo přesně tam, kde je potřeba.

Protože se oblečení střední vrstvy obléká a vysvléká častěji, než ostatní vrstvy, vyberte si takové, které je na zip – to vám proces oblékání/vysvlékání ulehčí a navíc budete mít možnost sami si regulovat větrání přesně podle vaší potřeby.

Izolační materiály

 • Husí peří
  Výhody – dlouho vydrží, malá hmotnost, stlačitelnost
  Nevýhody – nezahřeje, když je mokré
 • Kachní peří
  Výhody – dlouho vydrží, malá hmotnost, dostupnost
  Nevýhody – lehký zápach, nezahřeje, když je mokré
 • Vlna
  Výhody – dlouho vydrží, odvádí vlhko, prodyšnost
  Nevýhody – hmotnost
 • Krátká syntetická vlákna
  Výhody – cenová dostupnost, stlačitelnost, odvod vlhkosti
  Nevýhody – nevydrží dlouho
 • Dlouhá syntetická vlákna
  Výhody – cenová dostupnost, dlouhá životnost, odvod vlhkosti
  Nevýhody – špatná stlačitelnost, hmotnost
 • Foukaná (volná) syntetika
  Výhody – stlačitelnost, odvod potu, dlouho vydrží
  Nevýhody – špatná dostupnost

Další materiály a vlastnosti

 • Voděodolné peří
  Díky tomu, že je peří ošetřeno voděodolným polymerem, na rozdíl od normálního peří si dokáže poradit s vlhkostí a zahřeje vás, i když přijde do kontaktu s vodou.
 • Aktivní izolace
  Jedná se o pórovitou syntetickou izolaci, která je prodyšná a účinně odvádí vlhkost při fyzicky namáhavých aktivitách.
 • Foukaná (volná) syntetika
  Syntetická izolace je obvykle formovaná do ucelených vrstev. Na trh se ale v dnešní době dostává novinka v podobě volné syntetické náplně, která je do oblečení foukaná v podobě syntetického peří. Výhodou tohoto syntetického peří je fakt, že oproti klasické syntetické izolaci se dá daleko lépe stlačit.
 • Dynamické větrání
  Do vrstvy syntetické izolace jsou laserem vyřezané díry přikryté elastickým pláštěm, které dohromady tvoří průduchy – tyto průduchy se otevřou jen tehdy, pokud jste v pohybu.
 • Samo-regulující syntetiky
  Vědci Texaské univerzity vytvářejí vlákna, která se při změně teploty samy svinou nebo rozmotají.

Slaďte oblečení, aby fungovalo efektivně

Dostatek místa – ujistěte se, že základní vrstva vám dobře padne pod střední vrstvou, bez toho aniž by působila příliš těsně nebo vám bránila v pohybu. To samé platí i u dalšího oblečení – střední vrstva by měla pohodlně sedět pod lehkou bundou, a lehká bunda pod další svrchní vrstvou tak, aby se neztrácela načechranost bundy a všechno spodní oblečení zůstalo zakryté.

Omezte kapuce – kapuce jsou sice rychlý a dostupný způsob jak se zahřát nebo ochránit před sluncem, aniž byste museli mít čepici, jestli jich ale na sobě máte příliš mnoho, budou vám během nošení překážet. Snažte se proto omezit oblečení s kapucemi tak, abyste na sobě nikdy neměli víc než dvě najednou.

Zipy – Když se zipy překrývají, mohou vytvářet studená místa a snižovat pohodlí, zejména pod hrudním popruhem. V takovém případě je dobré obléct si mikinu ke krku, mikinu se zipem u krku nebo zipem v celé délce.

Spacák – poslední opravdová vrstva

Možná jste příznivcem minimalistické turistiky, který si nesbalil dost teplého oblečení, nebo se během cesty neočekávaně změnilo počasí, se kterým jste nepočítali. Jestli jste ale vyrazili do přírody s plánem tam taky přespat, nemáte se čeho obávat. Najděte nejbližší vhodné místo na postavení stanu a vlezte si do spacáku – ten je vaší poslední opravdovou vrstvou, která vás může zahřát.

Z jakého materiálu máte nejraději druhou vrstvu?

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..