Právě si prohlížíte Svrchní vrstva oblečení – rozlučte se s vodou a větrem

Svrchní vrstva oblečení – rozlučte se s vodou a větrem

4/5 - (1 vote)

Nikdy nevíte, jaké počasí vás během cestování překvapí. Vítr a déšť můžou během chvilky ochladit vaše tělo a sněhová bouře dokáže způsobit problémy i zkušeným turistům. Řešením je zvolení vhodné svrchní vrstvy, která vás udrží v suchu během jakéhokoliv nepředvídatelného počasí. I když vás ale svrchní vrstva před počasím ochrání, ne každá bunda nebo pláštěnka si dokáže poradit s vnitřní vlhkostí a potem.

Výběr třetí vrstvy

V outdoorových obchodech si můžete vybrat z mnoha variant oblečení svrchní vrstvy – od ultra-lehkých běžeckých bund až po expediční bundy, které jsou určené do těch nejnáročnějších podmínek. Pokud máte stanovený rozpočet a víte, při jakých aktivitách budete bundu potřebovat, neměli byste mít problém s pořízením bundy, která splňuje vaše očekávání.

 • Rozpočet
 • Odolnost
 • Prodyšnost
 • Stlačitelnost

Tipy pro nošení svrchní vrstvy

 • Oblečete si bundu ještě předtím, než vám déšť promočí základní vrstvu. Je totiž jednodušší vypořádat se s potem, než čekat, až uschne zmoklé oblečení.
 • Jestli je vám v bundě příliš velké horko, vyvlečte si jednu ze spodních vrstev oblečení.
 • Dejte si pozor, aby vám z bundy nevyčnívaly rukávy nebo spodní lem mikiny/svetru, jinak hrozí, že spodní vrstva bude přesouvat pot na ruce a trup.
 • Zkraťte si trekové hole. Jestli jsou hole příliš dlouhé, při chůzi vám bude voda stékat do rukávů.
 • Chytře větrejte. Preventivně si rozepněte větrání v podpaží, abyste předešli přehřátí těla.
 • Snažte se přijít do kempu v suchu. Přibližně 30-40 minut předtím, než dorazíte do kempu, se snažte zmírnit vaše tempo, aby na vás během této doby mohlo uschnout zpocené oblečení.

Softshellové bundy

Jestli předpověď hlásí jen občasný déšť a vítr, je zbytečné brát si na túry hardshellovou bundu. S lehčí softshellovou bundou budete mít zajištěné dobré větrání, vaše tělo se nepřehřeje ani během fyzicky náročných aktivit a nemusíte se obávat nadměrného pocení.

Většina softshellek je sice ošetřena DWR vodoodpudivou úpravou, která zabraňuje dešťovým srážkám v prosáknutí, nejlépe ale tyto bundy fungují v suchých podmínkách. Oblečte si softshellku jako samostatnou vnější vrstvu při velké fyzické zátěži, nebo jako izolační vrstvu na výšlapech během proměnlivého počasí.

Jak fungují hardshellové bundy

 • Bikomponentní vlákna
  Například Gore-Tex
  Jak fungují – vnitřní strana polyuretanové vrstvy je hydrofilní – přitahuje pot na svůj povrch. Vlhkost přes tuto vrstvu pronikne a vypaří se a skrze póry membrány.
  Nevýhoda – tento proces funguje, jenom když se potíte.
 • Vzduchopropustné membrány
  Například eVent, NeoShell, Pertex Shield AP
  Jak fungují – membrány obsahují miliardy mikroskopických pórů, které jsou dostatečně velké, aby umožnily odpařování, ale natolik malé, aby zabránily vodě v prosáknutí dovnitř.
  Nevýhoda – pokud se zrovna nepohybujete, bude vám větší zima, protože vzduch se může dostat pod bundu.
 • Hydrofilní membrány
  Například Pertex Shield Plus, Proflex, VaporDry
  Jak fungují – mají stejný základ jako bikomponentní vlákna, rozdíl je ale v tom, že polyuretanová vrstva je samostatný komponent bundy.
  Nevýhoda – malá prodyšnost.
 • Vnější membrána
  Například OutDry Extreme, Gore-Tex SHAKEDRY
  Jak fungují – membrána je umístěna na vnější části bundy a na rozdíl od ostatních typů není krytá tradiční ochrannou svrchní látkou. Tímto je zajištěná skvělá prodyšnost bundy, bez toho aniž by došlo k jejímu promoknutí.
  Nevýhoda – působí gumově (OutDry) nebo jsou málo odolné (Gore-Tex SHAKEDRY).

Nepromokavé kalhoty

Jestli víte, že bude pršet, je dobré si sebou vzít kromě dobré bundy i nepromokavé kalhoty do deště. Ty udrží vaše oblečení v suchu a můžete je použít, i když neprší, jako ochranu před větrem a špatným počasím. Většinou jsou lehké a dají se dobře stlačit, jsou proto ideální pojistkou, pro případ, že vás překvapí počasí.

Jaký druh třetí vrstvy máte nejraději?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..