Právě si prohlížíte GORETEX – nejznámější membrána propustí páru, zadrží déšť i vítr

GORETEX – nejznámější membrána propustí páru, zadrží déšť i vítr

4.5/5 - (2 votes)

Mnozí turisté a outdooroví nadšenci se na svém oblečení nebo výbavě určitě setkali s pojmem GORE-TEX. Hodně lidí sice ví, co GORE-TEX produkty dovedou, nicméně je docela překvapivé, jak hodně mylných názorů a nedorozumění ohledně GORE-TEX existuje. V tomto článku proto najdete vysvětlení co je GORE-TEX, jak vypadá, jak funguje nebo v jakých variantách se na trhu vyskytuje.

Nejprve si uveďme, co GORE-TEX není:

 • Materiál, látka nebo textilie
 • Tkanina
 • Nátěr
 • Chemické ošetření
 • Boty, bunda, rukavice nebo čepice. Ve skutečnosti to není žádné oblečení nebo vybavení.

Co tedy GORE-TEX je?

 • Značka
 • Produkt, který byl poprvé představený na trhu v roce 1978
 • Membrána
 • Voděodolný
 • Větruvzdorný
 • Prodyšný
 • UV odolný

Z čeho je GORE-TEX vyrobený?

Odpověď je dost technická – jádro GORE-TEX tvoří 0,01 mm tlustá mikro-pórovitá membrána, která je vyrobená z expandovaného teflonu (polytetrafluoretylenu = fluorovaný polymer), více známého pod názvem PTFE. Jedná se o lineární polymer – velkou řetězovou molekulu, která se skládá ze směsi fluoru a uhlíku.

Jak GORE-TEX vypadá?

Dobrý popis GORE-TEX může být přirovnání k plastovému filmu. Ještě lepší je ale vidět GORE-TEX na vlastní oči. Stačí se podívat do vnitřní části 2-vrstvého GORE-TEXu, jako je GORE-TEX Pro Shell, kde vnější vrstva má PTFE membránu laminovanou do své vnitřní části.

Jak se GORE-TEX vyrábí?

Co dělá GORE-TEX tak speciálním, je jeho expandující proces, při kterém jsou vlákna rychle roztažené a utvářejí lineární formaci. Expandující proces vynalezl Bob Gore – poté byl inovován společností W. L. Gore & Associates, což vedlo k vytvoření klíčového polymeru. Výsledná chemická vazba mezi fluorem a uhlíkem je neuvěřitelně silná a odolná při kontaktu se škodlivými chemikáliemi (například sprej proti hmyzu).

Jaké látky z GORE-TEXu se používají?

Na trhu se můžete setkat se třemi základními typy těchto látek. Všechny tři typy začínají prodyšnou membránou, která je pak spojená skrze laminát s vnitřní a/nebo vnější látkou.

Prvním typem je dvouvrstvá varianta skládající se z GORE-TEX membrány a vnější látky. Jedná se o nejjednodušší a nejlehčí verzi současných typů, která je vhodná pro použití při aktivitách během teplého počasí.

Druhým typem je třívrstvá varianta, kdy je GORE-TEX membrána spojena v jeden celek s vnitřní měkkou podšívkou a více odolným vrchním materiálem. Třívrstvá varianta se nejčastěji používá na oblečení a výbavě pro aktivity během studeného počasí.

Třetímu typu se říká Z-liner. Je podobný třívrstvé variantě tím, že má jak vnitřní a vnější vrstvu, tak i GORE-TEX membránu uprostřed – rozdíl je však v tom, že vnitřní vrstva je volná a není k membráně nijak připevněná. Tento typ je vhodnou volbou pro výrobu zimního oblečení, kdy je dobré umístit peří nebo jiný typ izolace mezi vnitřní vrstvou a membránou, pro lepší poskytnutí tepla.

Jak GORE-TEX funguje?

Když PTFE membrána expanduje, prostor mezi polymerovými vlákny se rozšíří a vytvoří póry. Tyto póry jsou tak malé, aby umožnily vypařování potu a vlhkosti, ale zároveň příliš malé, aby dovolily proniknutí vody (například deště) dovnitř. Díky tomuto systému je GORE-TEX voděodolný a zároveň i prodyšný.

Pamatujte, že prodyšnost látky nepojednává o proudění vzduchu, ale spíše o schopnosti odpařovat vlhkost.

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..