Právě si prohlížíte Peří a syntetika – 2 izolace pro různé použití

Peří a syntetika – 2 izolace pro různé použití

4.5/5 - (2 votes)

Ne každá izolace v oblečení má stejné účinky, a proto někdy může být docela těžké se rozhodnout, jestli si koupit oblečení se syntetickou nebo péřovou izolací. Správná volba izolace bude záležet především na tom, kde máte namířeno a jaké aktivity plánujete. Ať už se chystáte na pohodovou procházku, projížďku na běžkách nebo máte naplánovaný fyzicky náročný výšlap v horách, je dobré vědět, v jakých podmínkách dané izolace fungují nejlépe, a jaké jsou jejich jednotlivé výhody a nevýhody.

Peří

Možná tomu nebudete věřit, ale péřová izolace není ve skutečnosti z per, ale z husího a kachního opeření – jedná se o načechrané, hebké, prachové peří, které je umístěné pod jednotlivými pery. Peří je nejdokonalejší, přírodní, izolační materiál, je neuvěřitelně prodyšné a má schopnost účinně udržovat teplo a odvádět nežádoucí vlhkost pryč od vaší pokožky.

Díky své úžasné stlačitelnosti (péřové produkty jdou velmi lehko sbalit), malé hmotnosti a skvělým tepelně izolačním schopnostem je peří považované za absolutní špičku mezi izolacemi, a proto určitě stojí za to zvážit oblečení s tímto typem izolace, pokud se rozhodujete, co si sebou na výlet vzít, a co naopak nechat doma v šatníku.

Jak hodně je peří kvalitní a účinné, můžete určit podle stupně jeho „plnivosti“, tedy podle toho, jak hodně peří jde nacpat do určitého prostoru. Škála plnivosti peří se zpravidla pohybuje v rozmezí od 450 do 900, přičemž platí, že čím vyšší je číslo, tím je peří teplejší, lehčí a také dražší. Kvalitnější peří je také nadýchanější a zaujme větší objem.

Nejlepší péřové výplně pocházejí z dospělých hus. Jedná se o velmi načechrané peří s výbornou plnivostí a vybranou strukturou. Kachní peří má horší plnivost, menší načechranost, ale oproti husímu peří je levnější.

Přírodní peří je také neuvěřitelně odolné, a pokud má dostatečnou péči, může vydržet mnoho let. Nicméně, peří má i několik nevýhod. Především fakt, že není schopné účinně odpuzovat vlhko. Při kontaktu s vodou navíc ztrácí své izolační schopnosti a velmi pomalu schne.

Pokud tedy víte, že během vašeho výletu bude sucho a velmi nízké teploty bez deště, oblečení s péřovou izolací pro vás bude nejlepší volbou.

Syntetická izolace

Teď, když víte, že vás peří dobře zahřeje, ale nevede si dobře ve vlhkých podmínkách, je na čase seznámit se syntetickou izolací. Ta je navržena tak, aby měla stejné schopnosti jako peří, ale navíc také izolovala, když přijde do kontaktu s vlhkostí. Syntetická izolace je vyrobená z polyesterových vláken, které jsou uspořádané v různých velikostech propletených nitek, aby co nejvíce napodobily načechranou strukturu peří. Tato ultra-jemná vlákna zadržují teplo ve svých vzdušných kapsách, a tím vás zahřívají – nicméně, ne tak efektivně jako peří. Navíc, syntetická izolace má vyšší poměr váhy a poskytnutí tepla, což znamená, že izolační náplň musí být těžší, aby poskytla stejný stupeň tepla jako peří. Výhodou syntetické izolace je však její odolnost proti vlhkosti a také fakt, že pokud se namočí, schne daleko rychleji než peří (pokud se suší na slunci během větrného dne, může uschnout během jediného dne nebo i pár hodin). Syntetická izolace je navíc přírodně hypoalergenní a po finanční stránce daleko levnější než peří.

Kombinace syntetiky a peří

Tento typ izolace vám poskytne to nejlepší z obou předchozích typů – zaručí výborné teplo a izolaci i při kontaktu s vlhkem.

Jaký materiál preferujete vy?

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..