Právě si prohlížíte Sluneční brýle – chrániče zraku vybírejte podle aktivity
Jak vybrat sluneční brýle?

Sluneční brýle – chrániče zraku vybírejte podle aktivity

4/5 - (1 vote)

Sluneční brýle chrání oči před nebezpečným ultrafialovým (UV) zářením, snižují jejich zátěž při slunečném počasí a zabraňují vniknutí prachu a nečistot do očí. Výběr správných brýlí je klíčový pro vaše pohodlí, ať už hledáte brýle pro řízení do práce, procházky v přírodě nebo pro lezení po horách.

Typy slunečních brýlí

  • Brýle pro každodenní použití
    Jsou vhodné pro běžné a rekreační aktivity. Výborně chrání oči před slunečními paprsky při chůzi po městě nebo během řízení do práce. Brýle na každodenní použití zpravidla ale nejsou navrženy tak, aby obstály při intenzivních aktivitách a sportech.
  • Sportovní brýle
    Jsou ideální pro různé sporty, jako je běh, turistika, cyklistika nebo různé dobrodružné aktivity. Materiál rámečku brýlí i čoček je více flexibilní a odolný proti nárazu než u běžných brýlí. Konstrukce sportovních brýlí je většinou velmi lehká, má ergonomický tvar, nosní výstelku, a vložku na konci stranic, která drží brýle na místě, i když se potíte. Některé sportovní brýle zahrnují i vyměnitelné čočky pro odlišné světelné podmínky.
  • Horolezecké brýle
    Jedná se o speciální typy slunečních brýlí vyrobených především k ochraně očí před intenzivním slunečním zářením ve vysokých nadmořských výškách a před silnými odlesky světla od sněhu. Tyto brýle nabízí maximální ochranu očí díky svým postranním stínidlům, které blokují světlo i z bočních stran.

Druhy čoček

  • Polarizační čočky
    Výrazně blokují nepříjemné účinky ostrého světla, což přijde vhod například při vodních sportech, nebo pokud máte obzvlášť citlivé oči.
    V některých případech se ale stává, že polarizační čočky způsobují odlišné vnímání barev u zbarvených čelních skel aut, zmizení obrazu a snížení viditelnosti na LCD obrazovkách. Pokud k tomu dochází, jako alternativu můžete zvážit zrcadlové čočky.
  • Fotochromatické čočky (samozabarvovací)
    Tyto čočky se dokážou automaticky přizpůsobit při změně intenzity světla – během šera nebo uvnitř budovy jsou světlé a během intenzivního světla zase tmavé.
    Pár upozornění: zbarvení čoček trvá déle během studeného počasí a při řízení auta nefunguje vůbec (UV záření totiž neproniká přes čelní sklo).
  • Výměnné čočky
    Tyto typ slunečních brýlí ve svém balení zahrnuje výměnné čočky v různých barvách. Sami si tak můžete vybrat tu nejlepší ochranu očí, která bude ideální pro konkrétní světelné podmínky a plánované aktivity. Brýle s výměnnými čočkami jsou skvělou volbou, pokud potřebujete spolehlivý výkon v nejrůznějších situacích.

Světelná propustnost

Světelná propustnost (zkratka VLT z anglického visible light transmission) udává, jaké množství světla pronikne přes čočky brýlí k vašim očím. Měří se v procentech a je ovlivněna barvou a tloušťkou čoček, jejich materiálem a povrchovými vrstvami.

  • 0-19 % VLT – ideální během jasných dnů a při intenzivním slunečním záření.
  • 20-40 % VLT – vhodné pro běžné nošení.
  • Více jak 40 % VLT – vhodné do zataženého počasí a při slabším slunečním záření.
  • 80-90 % VLT – téměř bezbarvé čočky, vhodné do šera nebo pro použití v noci.

Odstín čoček

Barva čoček ovlivňuje, kolik viditelného světla vaše oči pojmou a jak dobře budete vnímat různé barvy a kontrast.

  • Tmavé barvy (modrá, šedá, zelená, hnědá)
    Jsou ideální pro každodenní použití a většinu outdoorových aktivit. Tmavší odstíny jsou určené především k redukci oslnivého záření a snížení zátěže očí v mírném až jasném světle. Zatímco šedé a zelené čočky nenarušují barevné vnímání, hnědé mohou způsobit menší zkreslení.
  • Světlé barvy (žlutá, oranžová, růžová)
    Tyto barvy jsou výborné při mírném nebo slabém světle. Jsou také dobrou volbou pro brýle na lyžování, snowboarding nebo jiné zimní sporty. Světlé barvy zdokonalí vnímání hloubky, zvýší kontrast při nevýrazném světle, zlepší viditelnost objektů a zesvětlí vaše okolí.

Povrchové vrstvy čoček

Čím dražší jsou sluneční brýle, tím je pravděpodobnější, že mají na čočkách víc povrchových vrstev. Může se jednat o hydrofobní (vodoodpudivou) vrstvu, vrstvu odolnou proti poškrábání nebo antifogovou vrstvu, která zabraňuje mlžení při fyzicky namáhavějších aktivitách.

Sluneční brýle se zrcadlovou povrchovou úpravou snižují oslnivé záření tak, že odrážejí většinu světla, které dopadá na povrch čočky. Protože se přes zrcadlovou vrstvu objekty zobrazují tmavší, než ve skutečnosti jsou, většinou se na brýlích používají světlejší odstíny čoček.

Materiál čoček

Materiál použitý na slunečních brýlích ovlivní jejich váhu, odolnost, ostrost obrazu a cenu.

  • Sklo
    Umožní nejlepší ostrost obrazu a nadprůměrnou odolnost proti poškrábání. Nevýhodou je ale větší hmotnost a vyšší cena, než u ostatních materiálů.
  • Polyuretan
    Poskytne mimořádnou odolnost proti nárazům a vynikající ostrost obrazu. Tento materiál je ohebný, lehký, ale drahý.
  • Polykarbonát
    Má vynikající odolnost proti nárazům a velmi dobrou ostrost obrazu. Je lehký, levný, ale náchylný na poškrábání.
  • Akryl
    Ideální pro sluneční brýle pro běžné použití. Akrylové čočky jsou levnější alternativou polykarbonátových, jsou ale méně odolné a neposkytnou tak ostrý obraz.

Materiál obrouček

Výběr materiálu obrouček je skoro stejně důležitý jako výběr správných čoček – ovlivní totiž životnost brýlí nebo pohodlí a bezpečnost při jejich nošení.

  • Železo
    Snadno se přizpůsobí obličeji a nenarušuje zorné pole. Je méně odolné než ostatní materiály, a proto není vhodné pro vysoko-zátěžové aktivity. Konkrétně se může jednat o obroučky z nerezové oceli, hliníku nebo titanu.
  • Nylon
    Je levný, lehký a odolnější než železo. Některé nylonové obroučky jsou vhodné pro intenzivní sporty. Pokud v sobě nemají vnitřní drát, nedají se přizpůsobit obličeji.
  • Acetát
    Jedná se o variaci plastu. Tento materiál není moc ohebný a je víc používaný u módních obrouček (které si můžete pořídit v různých barvách), než u sportovních brýlí.

Tipy na závěr

  • Obroučky by měly dobře padnout na nose a uších, aniž by vás tlačily.
  • Hmotnost slunečních brýlí by měla být rovnoměrně rozprostřena mezi nosem a ušima.
  • Řasy by se neměly dotýkat obrouček.
  • Železné obroučky nebo obroučky s vnitřním drátem si můžete ohnout a přizpůsobit vašemu obličeji.
  • Na některých brýlích si můžete podle potřeby rozšířit nebo zúžit můstek na nos.

Jestli si sluneční brýle kupujete přes internet, pořádně se podívejte na jejich popis, především jestli jsou vhodné pro větší nebo menší obličej. Jen některé značky nabízejí nastavitelné stranice nebo více variant jejich délky.

Jaké brýle upředňostňjete vy?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..