Právě si prohlížíte Hamaka nabízí pohodlný spánek mezi stromy na úkor volného prostoru
Jak vybrat hamaku?

Hamaka nabízí pohodlný spánek mezi stromy na úkor volného prostoru

4.5/5 - (2 votes)

Hamaky i houpací sítě se v posledních letech staly docela oblíbenou výbavou mezi outdoorovými nadšenci. V kempech, v parcích nebo i na zahradách můžete čím dál častěji vidět barevné houpací sítě zavěšené mezi stromy. Pro některé jsou hamaky dokonalým místem pro odpočinek a válení, pro jiné zase skvělou alternativní volbou pro spaní pod širákem.

Jak vybrat hamaku? Zaměřte se na hlavně na tyto věci:

 • Velikost – vyberte, jestli chcete hamaku pro jednu osobu nebo dvě. Většina lidí raději vybírá větší verzi, hlavně kvůli pohodlí, a ne nezbytně proto, že plánují použít hamaku s další osobou.
 • Využití – pro turisty bude klíčová hmotnost hamaky, pro volnočasové použití a odpočinek zase kvalita materiálu.
 • Doplňky – budete potřebovat závěsný systém, během nízkých teplot izolační deku, anebo nepromokavou celtu jako ochranu před deštěm či síť proti hmyzu.
 • Hamakové stany a systémy – jedná se o hamaku a všechny doplňky, které potřebujete k pohodlnému přespání.

Která velikost vám vyhovuje?

Při výběru hamaky si můžete vybrat ze dvou variant –  pro jednu nebo pro dvě osoby.

 • Pro jednoho (tzv. single) – většina modelů se dá zakoupit v šířce v rozmezí 120-150 cm. Pořízení užší single verze vám ušetří váhu vaší výbavy, což je velkým plusem především pro turisty, kteří vyráží na výpravu s batohem. Kompromisem je ale méně místa během spánku nebo odpočívání. Váhový limit těchto verzí se pohybuje okolo 135-180 kg, a u lehčí minimalistické verze přibližně 115 kg.
 • Pro dva (tzv. double) – většina modelů se dá pořídit v šířce v rozmezí 150-180 cm. Kromě toho že vám tato hamaka poskytne větší pohodlí při spánku nebo válení, nabídne vám navíc možnost sdílet prostor s ještě jednou osobou. Nosnost hamaky pro dva se zpravidla pohybuje okolo 180-230 kg, a u lehčí minimalistické verze přibližně 160 kg.

Délka

Délky hamak se až tak neliší jako jejich šířka, takže pokud nejste extra vysocí, nemusíte délku nijak řešit. Pravidlem ale bývá, že byste si měli vybrat hamaku, která je alespoň o 60 cm delší než vaše výška, což není problém u většiny modelů.

Látka

Dalším faktorem, který stojí za porovnání je hustota vláken textilií (i přesto, že ne všechny modely tuto informaci uvádějí). Čím vyšší je hustota vláken, tím je látka pevnější, a tím pádem také odolnější a tlustější (a většinou i těžší).

Jaké doplňky se budou hodit?

Závěsný systém

Většina hamak zahrnuje ve svém balení alespoň karabiny. Závěsný systém je však nutné koupit zvlášť. Většinou se skládá ze závěsných lan nebo popruhů.

Izolační deka

Jestli plánujete spát venku během nízkých teplot a nebudete mít pod sebou žádnou izolační podložku, studený vzduch vás může udržet vzhůru celou noc. Jedna z možností, jak se tomuto vyhnout, je umístění karimatky do hamaky. Lepší způsob je ale pořízení spodní prošívané deky, která poslouží jako vnější zateplení hamaky. Protože visí na zevnějšku hamaky, nedochází ke stlačení její izolace pod tíhou vašeho těla, a zateplení je tak účinnější než s běžnou karimatkou.

Nepromokavá celta

Pro své zavěšení využívá napínací šňůry nad hamakou, které celtě dodávají tvar podobný áčkovému stanu. Stejně jako ostatní celty, větší velikosti poskytnou více ochrany před deštěm, nicméně při větrném počasí musíte počítat s tím, že se déšť může dostat pod celtu.

Moskytiéra

Zaměřte se na modely s 360° ochranou, aby vás moskytiéra chránila ze všech stran. Důležité je také dávat pozor na jemnost sítě, abyste se ujistili, že se k vám přes moskytiéru nedostanou žádní komáři a drobný hmyz.

Hamakové stany a stanové systémy

Pro přespání v přírodě, kde je dostatek stromů, je hamaka velmi zajímavou alternativou tradičního stanu.

Většina lidí se při volbě mezi hamakovým stanem a tradičním stanem rozhodnou na základě osobních preferencí. Hamaky poskytnou výrazně jiný zážitek z přespání, který někomu vyhovuje a někomu ne. Předtím, než se rozhodnete hamaku zakoupit, je dobré si ji nejprve půjčit a několikrát vyzkoušet, ať se sami přesvědčíte, jestli je to pro vás to pravé ořechové.

Výhody

 • Nemusíte hledat rovný povrch
 • Nemá dopad na vegetaci
 • Ultra-lehké verze jsou lehčí a kompaktnější než většina stanů
 • Během léta není v hamace takové horko jak ve stanu
 • Může se použít i jako křeslo nebo pohovka v kempu

Nevýhody

 • Nemůžete kempovat tam, kde nejsou silné stromy
 • Studenější a méně voděodolný než tradiční stan
 • Nedostatek pohodlí, pokud v hamace spí dva lidé
 • Není možné použít pro více než dvě osoby
 • Minimum prostoru na uložení věcí

Co potřebujete, pokud chcete spát v hamace?

Pro pohodlné přespání je nejlepší zakoupit hamakový stan nebo zvlášť:

 • Hamaku
 • Závěsné popruhy
 • Izolační podložku
 • Nepromokavou celtu
 • Moskytiéru

Některé hamakové stany zahrnují lehké tyčky, díky kterým můžete vytvořit vnější strukturu podobající se klasickému stanu. Ultra-lehké hamakové systémy mohou vážit jen 1 kg a běžnější verze okolo 1,5 kg. Pamatujte také, že hamakové stany musí být vyrobeny z materiálů zpomalujících hoření, což ne vždy platí u jiných výrobků, v případě, že si hamakový systém sestavujete dohromady sami.

Hamakové systémy pro turisty

Rozměry jsou obvykle menší, aby byla hamaka kompaktní a co nejlehčí. Některé modely udávají maximální vhodnou výšku osoby, při které je zajištěné pohodlné přespání, zpravidla však platí, že byste si měli zvolit minimálně takovou délku hamaky, která je větší než vaše výška. Ultra-lehké modely používají tenčí materiály, díky kterým je zajištěna jejich minimální hmotnost.

Hamakové systémy pro cestování autem

Pokud plánujete přespat v hamaku, musíte se rozhodnout, které příslušenství si sebou na cesty vzít. Když cestujete autem, máte velkou výhodu v tom, že si sebou můžete vzít jakékoliv příslušenství, bez ohledu na jeho velikost nebo hmotnost. V takových případech se můžete podívat i po více luxusních systémech, které pod jednou celtou spojují více hamak.

Pár tipů na konec

 • 30° úhel zavěšení – hamaka zavěšená v tomhle úhlu vám vytvoří příjemné podmínky k pohodlnému uvelebení, bez toho aniž by byla příliš prověšená a způsobovala nepříjemné ohnutí vašich zad. Jestli ale zavěšení v tomhle úhlu nebude možné, zkuste vyšší úhel – menší prověšení totiž bude působit příjemněji než při vypnutí rovném jako prkno.
 • Spěte diagonálně – abyste minimalizovali ohýbání zad při spánku, po uvelebení v hamace se posuňte šikmě do úhlopříčky (o 10-15°).
 • Počítejte s větší zimou než ve stanu – oproti klasickému stanu, jste v hamace vystaveni chladu ze všech stran. Jestli se tedy chcete pohodlně vyspat, aniž by vám nebyla zima, je dobré si kromě izolační deky vzít také teplejší spacák.

Jaký je váš vztah ke spaní na hamace?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..