Právě si prohlížíte Jak vybrat karimatku?

Jak vybrat karimatku?

4.9/5 - (7 votes)

Karimatky hrají klíčovou roli pro získání kvalitního spánku během stanování v přírodě. Především izolace a styl vrstvení vycpávek představují dva významné aspekty, na které je nutné brát zřetel při výběru nové karimatky. Může se zdát, že nejdůležitější funkcí karimatky je poskytnout co nejpohodlnější povrch pro dosažení komfortní a příjemné polohy během spaní. Mnohem častěji je však důležitější schopnost karimatky udržet nás v noci v teple, efektivně izolovat a zabránit tak případným tepelným ztrátám.

Podle čeho tedy vybrat správnou karimatku?

  • Typ karimatky – informujte se o třech základních typech karimatek, a jak fungují – nafukovací, samonafukovací a pěnová karimatka.
  • Účel použití – rozhodněte, při kterých aktivitách karimatku použijete – turistika, stanování, spaní v autě, stanování v zimě, atd.
  • Fyzické vlastnosti – rozhodněte, které vlastnosti karimatky jsou pro vás nejdůležitější – váha, velikost, izolace, styl vycpávek.

Vyzkoušejte karimatky osobně: k učinění finálního rozhodnutí při výběru karimatek je nejlepší řešení vydat se rovnou do outdoorových obchodů a vyzkoušet různé druhy karimatek přímo na místě. Ujistěte se, že si zkusíte na karimatku lehnout – na zádech, na boku, či v poloze, ve které normálně spíte. Tímto dostanete představu nejen o tom, jaký stupeň komfortu můžete očekávat, ale také srovnání, jak se od sebe různé karimatky liší svou velikostí, technikami rozkládání a váhou či objemem ve složené formě.

Typy karimatek

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatkaNafukovací karimatky jsou v dnešní době lehčí a populárnější než kdykoliv předtím a představují nedílnou součástí backpackingu. Ve většině případů mohou být nafouknuty vlastním dechem nebo ruční pumpičkou, a to za méně než 3 minuty.

Pro: nafukovací karimatky jsou neskutečně pohodlné a lehké, a ve složené podobě představují nejkompaktnější formu karimatek. Většina je navržena pro backpacking nebo kempování v příznivých teplotách, na trhu však existují i varianty pro čtyř-sezónní použití. Výhodou je také volnost a možnost úpravy tvrdosti karimatky pomocí regulace objemu vzduchu.

Proti: vyšší cena. Čím lehčí a kompaktnější je nafukovací karimatka, tím více peněz budete muset zaplatit. Nevýhodu může představovat také fakt, že mohou být během používání propíchnuty nebo roztrženy – útěchou však je, že opravy jsou ve většině případů snadné a časově nenáročné. Mínus mohou představovat také hlasité zvuky některých karimatek při převalování během spánku.Nafukovací

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatkaV této kategorii se nacházejí většinou nejpohodlnější karimatky, které navíc nabízejí nejlepší izolační vlastnosti pro dokonalý spánek. Jak už název napovídá, v tomto případě můžete šetřit vašim dechem i silami, protože o nafouknutí se zde stará ventil, který automaticky vsává vzduch a rozpíná objem karimatky.

Pro: jsou pohodlné, kompaktní, nabízejí excelentní izolaci a možnost snadného přizpůsobení požadované tvrdosti díky přifouknutí či vypuštění vzduchu. Jsou navíc vyrobeny ze silnějších a odolnějších materiálů než ostatní nafukovací karimatky. Díky kvalitnějšímu materiálu navíc nemáte pocit, že karimatce během noci uchází vzduch a můžete tak získat nerušený spánek v každém terénu.

Proti: jsou těžší a dražší než pěnové karimatky a méně kompaktní než karimatky nafukovací. Stejně jako u nafukovacích karimatek je i zde potenciální nebezpeční propíchnutí povrchu.Samonafukovací

Pěnové karimatky

Pěnová karimatkaPěnové karimatky představují základní a nejjednodušší formu izolace během kempování. Většinou jsou k dostání ve dvou variantách složení, buďto karimatky na srolování, nebo na složení do tvaru písmena Z.

Pro: jsou lehké a levné. V případě zakoupení kvalitní pěnové karimatky můžete získat dobrou izolaci a odolný materiál. Na rozdíl od nafukovacích karimatek se nemusíte obávat o propíchnutí či závažné poškození povrchu karimatky. Pěnovou karimatku můžete připevnit k zevnějšku vašeho batohu, bez obav, že dojde k jejímu poškození. Může rovněž posloužit jako sedák v tábořišti, či během odpočinku na cestách.

Proti: jsou méně pohodlné, mohou být relativně tvrdé a ve složené formě více objemné.

RolovacíHarmonika

Výběr karimatky podle plánovaných aktivit

  • Spaní v autě: v případě, že nemusíte mít obavy o velikost a váhu karimatky, můžete si pro své pohodlí a představu kvalitního spánku zvolit větší a tlustší typ karimatky, které jsou v mnoha případech levnější než varianty lehčích a kompaktnějších karimatek. Dobrou volbu pro spaní v autě nebo rodinném stanu jsou také samonafukovací typy karimatek.
  • Turistika: ti, kteří dávají přednost dobrému spánku a pohodlí mohou zvolit nafukovací nebo samonafukovací karimatky, které nabízejí širokou škálu při výběru, ať už se jedná o různé velikosti, tloušťky, odolnosti, izolace, ceny a váhy.
  • Minimalistická turistika: nejdůležitější roli při výběru pro minimalistickou turistiku hraje zanedbatelná hmotnost a co nejmenší objem karimatky ve složené formě. Nejlepší volbou zde pravděpodobně představují ultra-lehké nafukovací karimatky, které se mohou ve variantě délky celého těla pohybovat dokonce v provedení jen 450 gramů.
  • Dlouhodobé treky (tzv. thru-hiking): zde je důležitý faktor nejen váha karimatky, ale kvůli dlouhodobému dennímu používání také její odolnost a efektivní trvanlivost. Proto je pěnový typ nejlepší volbou. Pro snížení váhy můžete rovněž zvolit možnost pěnové karimatky pouze ve ¾ délce.
  • Stanování v zimě: stanování na sněhu či zmrzlém povrchu vyžaduje účinný a vysoký stupeň izolace, proto se jako ideální řešení doporučuje použít rovnou dvě karimatky – nejprve karimatku pěnovou a na ni kvalitní, dobře izolující nafukovací nebo samonafukovací karimatku.

Vlastnosti karimatek

Izolace a tepelný koeficient

I během léta je izolace důležitým faktorem pro dosažení dobrého spánku, pokud nechceme, aby docházelo k úniku našeho tělesného tepla. Aby k takové situaci nedošlo, nachází se uvnitř většiny nafukovacích a samonafukovacích karimatek vrstva syntetické izolace. Kromě účinné izolace musíte zvážit také tepelný koeficient karimatky. Ten je běžně označován jako R-value nebo R, a dává představu, do jaké míry je karimatka schopna udržovat vaše tělesné teplo od chladu země. Čím vyšší je hodnota R u dané karimatky, tím lepší izolační schopnosti můžete od karimatky očekávat. Obvykle se používá stupnice 1-10, přičemž stupeň 1 představuje minimální izolaci a stupeň 10 představuje velmi výbornou izolaci.

Většina výrobců karimatek poskytuje u svých produktů informace o tepelném koeficientu (R-value, R), nebo škálu ideální venkovní teploty pro použití vybrané karimatky, aby měl zákazník lepší představu o tom, jakou míru izolace daný výrobek nabízí. Tlustější karimatky nabízejí obvykle vyšší stupeň R-value. V případě běžných karimatek určených pro letní využití by měla být hodnota R okolo 3 neb vyšší. Pokud jste více zimomřiví nebo ženy, které pociťují chlad během spánku více, doporučuje se vybrat karimatku s R-value alespoň 4. Na trhu navíc existují karimatky určeny přímo pro ženy – ty disponují speciální izolací v oblasti trupu a chodidel, kde ženy ztrácejí tělesnou teplotu nejrychleji. Za zmínku také stojí fakt, že na rozdíl od spacích pytlů, výběr karimatky s větší R-value neznamená, že dojde k přehřátí.

Hmotnost karimatky

I když jsou Ultra-lehké karimatky cenově nákladnější, představují skvělou volbu pro backpacking. Pokud chcete ušetřit na váze nebo objemu vaší výbavy, vyberete si karimatku ve tvaru mumie nebo v zúženém provedení. Pěnové karimatky, především ty v kratším provedení, rovněž představují dobrou volbu, pokud je klíčovým faktorem váha karimatky. Jestliže kempujete s partnerem, řešením v úspoře na váze může být například karimatka pro dvě osoby.

Rozměry karimatky

Pro výběr správné karimatky je rovněž důležité individuální zvolení rozměrů. U popisu různých typů se většinou setkáme s karimatkami v normální či dlouhé velikosti, tedy takové karimatky, které poskytují izolaci pro celou délku těla. Další variantou na trhu je zkrácená verze ve ¾ provedení, která však neposkytuje základ pro nohy a chodidla, výhodou je však menší váha a kompaktnější balení. Jako minimum pro karimatku by měla být alespoň taková plocha, na kterou se vejde naše tělo od ramen po boky. Šířka karimatek se obvykle pohybuje okolo 60-75 cm, na trhu jsou však běžně dostupné i širší varianty.

Materiál karimatky

Jestli se v noci neustále převalujete a jste neklidný spáč, při výběru se soustřeďte na povrch karimatky, především její látku a texturu. Zdrsněný a texturovaný povrch se vzorem zabrání sklouznutí spacího pytle z karimatky během noci a převalování nebude tak hlasité, jako při hladším povrchu.

Příslušenství při výběru karimatek

Sada na opravu karimatky: zjistěte si, zda s novou karimatkou dostanete také sadu na opravu možných poškození, nebo ji musíte zakoupit zvlášť. Rovněž se ujistěte, že rozumíte, jak si s opravou poradit, ještě před tím, než se vydáte na cesty.

  • Ruční pumpička – pokud nechcete vyčerpat své poslední síly po náročném dni chůze nafukováním karimatky, kupte si lehkou a kompaktní ruční pumpičku nebo při výběru rovnou zvolte karimatku s integrovanou pumpičkou.
  • Spací pytel – některé spací pytle mají zabudovaný rukáv, určený přímo pro karimatku, díky kterému si můžete být jisti, že zůstanete na karimatce po celou dobu spánku.

Jako karimatku používáte vy? Podělte se s těmi co se ještě nerozhodli v komentářích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..