Právě si prohlížíte Seznam: jak vyzrát na zdravotní potíže v cizině?

Seznam: jak vyzrát na zdravotní potíže v cizině?

Rate this post

Pokud cestujete, zejména v rozvojových zemích, můžete být vystaveni jistým zdravotním problémům. Co dělat proto, abyste se potenciálním nemocem a jiným rizikům během cestování co nejlépe vyhnuli, se dozvíte v tomto článku.

Před cestou

Jestli se chystáte do západní Evropy nebo dalších průmyslových zemí, ve většině případů si nemusíte dělat příliš velkou starost s možnými zdravotními problémy. Pokud ale míříte do rozvojových zemí, měli byste se začít připravovat už několik měsíců předem.

 • Zdravotní rizika všech zemí – na internetových stránkách světové zdravotní organizace (WHO) najdete aktuální údaje týkající se zdravotní situace ve všech zemích světa. Kromě běžných onemocnění zde můžete najít také informace o nedávných nákazách a potřebných způsobech imunizace.
 • Imunizace – některé způsoby imunizace (například očkování) musí být provedeny již několik měsíců před tím, než odjedete. Další, například léky proti malárii, si musíte brát před, během i po vašem výletě. Nezapomeňte si sebou vzít mezinárodní zdravotní certifikát od vašeho doktora, který doloží vaší imunizaci.
 • Zopakujte si první pomoc – to je důležité, obzvlášť pokud se budete pohybovat v odlehlých oblastech. Jestli se vám nechce podstoupit speciální kurz první pomoci, můžete si na internetu najít různá videa nebo články, které vám vše vysvětlí krok po kroku.
 • Zdravotní prohlídky – zajděte si nejenom k vašemu praktickému lékaři, ale také k zubaři a dalším odborným lékařům. Je totiž daleko jednodušší vyřešit malé zdravotní problémy ještě před odjezdem, než je řešit na místě v cizí zemi.
 • Cestovní pojištění – konkrétní cestovní pojištění si vyberte podle toho, kde cestujete a jaké aktivity máte naplánované.
 • Lékárnička – ujistěte se, že máte v lékárničce všechny základní potřebné věci. Zabalte si také předepsané léky, a pokud potřebujete i brýle nebo kontaktní čočky.

Na cestách

Zdravotní problémy a komplikace se můžou v různých destinacích lišit. Ať už ale cestujete kdekoliv, zpravidla se alespoň jednou za život setkáte s nejběžnějším zdravotním onemocněním během cestování – cestovatelským průjmem. Jiné nemoci způsobené požitím kontaminovaného jídla a vody zahrnují choleru nebo úplavici. Pro minimalizaci rizika onemocnění se držte následujících kroků:

Jídlo

 • Vařte, loupejte, nebo vůbec nejezte – vyhněte se salátům a čerstvému ovoci. Ovoce, které můžete oloupat, byste první měli namočit ve slabém jódu.
 • Jezte jenom čerstvě připravené, horké jídlo – vyhněte se jídlu, které bylo uvařené před delší dobou nebo které je přihřívané.
 • Vyhněte se mléčným výrobkům – nikdy nevíte, jestli jsou potraviny pasterizované nebo jestli byly řádně skladované v ledničce, a proto se v tropických oblastech mléčným výrobkům raději vyhněte.

Voda

 • Očistěte vodu – pokud si v rozvojových zemích nekupujete balenou vodu v lahvi, vždy dbejte na to, abyste pili a používali (čištění zubů, mytí zeleniny) jen čistou a ošetřenou vodu. Nepijte nápoje s ledem.
 • Zkontrolujte vodu v lahvi – vždy zkontrolujte, jestli je voda pořádně zapečetěná, abyste se ujistili, že nebyla otevřená a znovu naplněná vodou z kohoutku. Lahve s perlivou vodou nejdou ošidit, takže snadněji poznáte, že je vaše voda v pořádku.
 • Hodně pijte – obavy o čistou vodu by vás neměly odradit od pravidelné hydratace. Abyste zůstali zdraví po celou dobu cestování, je velmi důležité dodržovat správný pitný režim.

Malárie

Toto infekční onemocnění je běžné ve střední a Jižní Americe, Africe, Asii nebo na Blízkém východě a přenáší se kousnutím samičky komára (Anopheles). Další nemoci, které se přenáší komáry nebo mouchami jsou žlutá horečka, spavá nemoc, leishmanióza nebo Japonská encefalitida.

 • Vezměte si léky – preventivní léky si musíte vzít před cestou, v jejím průběhu a také po návratu domů.
 • Zakryjte se – nejvíc štípanců od komárů budete mít v době od soumraku po svítání. Oblečte si proto tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a na odhalenou kůži naneste repelent proti komárům.
 • Používejte moskytiéru – v noci vás moskytiéra ochrání proti všemu hmyzu.

Paraziti

Paraziti (například červi nebo motolice) jsou přenášení požitím kontaminovaného jídla a vody, nebo při přímém kontaktu s kůží.

 • Vždy buďte obutí – abyste zabránili infekci, vždy mějte obuté boty nebo sandály, a to i ve vašem ubytování.
 • Neplavejte v sladké vodě – ve vysoko rizikových oblastech (včetně mnoha částí Blízkého východu, Afriky, Asie a Jižní Ameriky) plavejte jenom ve slané vodě nebo chlorovaných bazénech.

Cestování v odlehlých oblastech

Některá zdravotní rizika, která vás mohou potkat kdekoliv v odlehlých oblastech, zahrnují spálení na slunci, puchýře, štípance od hmyzu a klíšťat, kousnutí hadem nebo akutní horskou nemoc.

Můžete se setkat také se zdravotními problémy souvisejícími s teplotními extrémy – úžeh, úpal, dehydratace, zápal plic nebo omrzliny.

Když onemocníte

I přes sebevětší snahy se někdy může stát, že na svých cestách nebo po návratu domů onemocníte.

Během výletu

 • Vyhledejte lékaře – co nejdříve vyhledejte lékařkou pomoc. Nikdy nevíte, jestli se jedná o případ cestovatelského průjmu nebo jde o potenciálně životu nebezpečnou nemoc. To vám řekne až zkušený lékař – ostatně od toho máte i cestovní pojištění.
 • Cestovatelský průjem – pijte hodně tekutin, abyste zabránili dehydrataci. Dobré je pít například sportovní nápoje nebo rehydratační solný roztok. Při vážnějších případech se vyhněte užití léků proti průjmu – ty vám totiž zadrží bakterie ve vašem systému déle a prodlouží vaše onemocnění.

Po návratu

 • Zajděte k doktorovi – jestli po návratu domů dostanete horečku nebo se budete cítit nemocní, neváhejte a navštivte svého lékaře, a to až do jednoho roku po návratu z cest. U některých onemocnění jako je například malárie, se totiž účinky mohou objevit až několik měsíců později. Řekněte svému doktorovi, do kterých zemí jste během posledního roku vycestovali.

A jak řešíte tyto nepříjemné situace vy?

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..