Právě si prohlížíte Vložky do bot – stavba chodidla napoví jaké vybrat

Vložky do bot – stavba chodidla napoví jaké vybrat

4/5 - (1 vote)

Rádi chodíte na túry, běháte, lyžujete nebo jezdíte na kole? Trápí vás však při sportu bolest chodidel, puchýře nebo nepříjemné tlačení obuvi? Pokud ano, měli byste zvážit pořízení vložek do bot, které vám poskytnou větší pohodlí a skvělou podporu chodidel při chůzi.

Typy vložek do bot

V outdoorových obchodech většinou najdete vložky do bot označené jako „ortopedické“ nebo „sportovní“ vložky. Jsou z tvrdšího materiálu, který dodává konstrukční podporu a lepší stabilitu. Komfort je odvozen spíše ze zvýšené stability než z vycpávek a tlumící vrstvy. Tím se také liší od obyčejných vložek, které můžete najít v běžných obchodech.

Ortopedické vložky do bot jsou nejlepší pro tyto podmínky:

  • Špatná stavba chodidla – může se projevit bolavými chodidly, ale také jako nepříjemný pocit nebo bolest v kotnících, kolenech, bedrech, zádech, krku nebo hlavě.
  • Plantární fascie – lékaři běžně doporučují ortopedické vložky jako součást léčebného procesu pro toto bolestivé onemocnění, které je výsledkem trhlinek v plantární fascii – šlachy, které ve spodní části spojují patu s přední částí chodidla.
  • Supinace a nadměrná pronace – podpůrné vložky snižují tendenci chodidel, aby se při došlapu vychylovaly směrem dovnitř (pronace neboli ploché nohy) nebo směrem ven (supinace).

I když ortopedické vložky nejsou přizpůsobené přímo pro konkrétní chodidla, můžete si je pořídit v různých modelech a tloušťkách, které vyhovují odlišným tvarům chodidel a všem typům obuvi.

Tloušťka vložek do bot

Vložky do bot se vyrábí v různých velikostech, což znamená, že ne každá vložka bude v obuvi zabírat stejně místa. U většiny vložek existuje vzájemná souvislost mezi tloušťkou a obloukovým tvarem klenby, který je navržený tak, aby pasoval různě tvarovaným chodidlům.

  • Tlusté vložky – jsou nejlepší pro použití do pohorek, lyžařských bot nebo bot na běhání. Jsou ideální pro chodidla s vysokou klenbou.
  • Středně tlusté vložky – jsou skvělé do běžné obuvi pro každodenní použití nebo do některých sportovních bot. Tento typ vložek pasuje na chodidla s různými profily klenby.
  • Tenké vložky – vhodné pro použití do cyklistických bot nebo bruslí (kolečkových i na led). Pokud máte velmi nízkou klenbu chodidel, tyto vložky pro vás budou nejlepší.

Pamatujte, že i tloušťka ponožek bude ovlivňovat, jak dobře vám daná obuv padne na nohách.

Běžné problémy při nošení bot

Pokud máte jeden z následujících problémů, určitě si kupte vložky do bot:

  • Pata nedrží na místě – v některých případech se stane, že i když vám boty skvěle padnout, můžete během chůze pociťovat klouzání nebo nadzvedávání paty. Pokud k tomu dochází, dejte si do bot ortopedickou, středně tlustou vložku, která sníží přebytečný objem v zadní části boty a stabilizuje patu – tímto zafixujete patu na místě a předejdete vzniku puchýřů nebo odřenin.
  • Prodloužení chodidel – pokud se vám délka jednoho nebo obou chodidel výrazně prodlouží, když stojíte, můžou vám pomoct ortopedické vložky do bot. Ty nejenom sníží prodloužení chodidel při stání nebo přenášení těžkých věcí, vytvoří navíc i lepší tvar vnitřku boty, a díky tomu nemusíte zbytečně kupovat boty ve větší velikosti.
  • Nízké nebo propadlé klenby– lidé s plochými nohami si často kupují vložky do bot pro podporu klenby. Ve skutečnosti ale potřebují vložky pro podporu celých chodidel, které pomáhají stimulovat svaly v chodidle (svaly jsou víc aktivní). Ortopedická vložka stabilizuje patu, a místo aby soustředila tlak jenom na klenbu, rozprostírá ho po celé délce chodidla. Přímá podpora klenby je ve skutečnosti pro mnohé lidi nepohodlná, protože brání normálnímu ohýbání chodidel.

Jak vyzkoušet vložky do bot

Potom, co si zúžíte výběr na pár vložek, vydejte se do outdoorového obchodu a jednotlivé vložky si vyzkoušejte.

  • Nejprve se vyzujte, položte vložku na zem (ne do boty) a stoupněte si na ni. Druhou nohu zvedněte do vzduchu, abyste udržovali rovnováhu na noze, která stojí na vložce. Zkontrolujte, jak moc jste stabilní, jak velký tlak cítíte na chodidle a jestli má pata dostatečnou podporu.
  • Poté vyzkoušejte vložku uvnitř boty (nezapomeňte nejprve vyndat původní vložku bot). Nyní se zaměřte na to, jestli vložka dobře padne, zda je příjemná a pohodlná, a jestli chodidlům dodává podporu. Ujistěte se, že se v obuvi cítíte stabilní, a že je vložka tak tlustá jak potřebujete – ne moc tlustá a ne moc tenká.

Jak pečovat o vložky do bot

Vložky do bot vám při pravidelném nebo každodenním použití vydrží zpravidla jeden rok. Pokud je používáte jen zřídka nebo v sezonní obuvi, doba použití se může prodloužit až na několik let.

  • Větrejte je – jestli boty zmoknou nebo se vám hodně potí nohy, pravidelně vložky vytahujte z bot a nechte je vyvětrat a kompletně uschnout.
  • Operte je – pokud jsou vložky špinavé, ručně je operte. Použijte slabý čisticí prostředek a před tím, než je dáte zpátky do bot, je nechte pořádně uschnout.
  • Kontrolujte je – pravidelně vložky vytahujte a kontrolujte, jestli se nerozpadávají. Pokud ztratily tvar nebo jsou ve špatném stavu, je potřeba pořídit nové vložky.

Používáte také vložky do bot?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..