Právě si prohlížíte Jak vybrat trekové boty?

Jak vybrat trekové boty?

4.8/5 - (6 votes)

Výběr správných outdoorových bot může být mnohdy zdlouhavý a únavný proces. Než se však rozhodnete, který typ bot si zvolíte, vyplatí se zjistit si všechny potřebné informace, které vaší volbu ulehčí. Při chůzi budou vaše boty jedním z hlavních faktorů, umožňujících dostat se z bodu A do bodu B, a jelikož v nich budete trávit několik hodin denně, je důležité, aby perfektně splnily svou funkci a poskytly co největší komfort.

Výběr vašich ideálních trekkingových bot by měl reflektovat styl vaší chůze a také terén, po kterém se chystáte chodit. Před tím, než učiníte finální rozhodnutí, zvažte především:

  • Typ obuvi – závisí na konstrukci boty. Můžete vybírat z ultra-lehké obuvi, trailových bot, nízkých nebo vysokých pohorek
  • Účel využití – rozhodněte, zda si vybíráte boty na nenáročné procházky, na intenzivní výšlapy po horách, přechody během zimního období nebo na běh v přírodě
  • Náročnost terénu a hmotnost nákladu – zpravidla platí, že čím horší terén a čím těžší náklad, tím kvalitnější a pevnější boty budete potřebovat, a naopak
  • Jak bota pasuje – bota vám na nohou musí pasovat po všech směrech. Špatný výběr obuvi může zapříčinit vznik puchýřů nebo vyvrtnutí kotníku. To nejenom že znepříjemní vaše cestovní zážitky, ale i snahy dojít do cíle
  • Komponenty boty – zaměřte se na jednotlivé části boty, především na podrážku, vnitřní vložky, ventilaci, použitý materiál, atd.

Trekové boty – rozdělení

Nízká turistická obuv

V této kategorii naleznete nízké sportovní polobotky s flexibilní podrážkou, které jsou ideální pro denní výšlapy a procházky. Můžete zvolit i lehké běžecké boty přizpůsobené přímo terénu v přírodě a na horách, které jsou oblíbené především u některých příznivců ultra-lehké turistiky. Díky své konstrukci a lehkosti se rovněž hodí na jízdu na kole, procházky po zpevněných cestách nebo na každodenní nošení.

Turistická obuv

Jedná se o nízké nebo středně vysoké turistické boty, vhodné pro jednodenní výšlapy nebo krátké výlety, během nichž nepotřebujete nést příliš těžkou výbavu. Díky svému designu jsou zpravidla stabilní a pohodlné, a na rozdíl od těžších vysokých bot pro vícedenní výlety jsou daleko lehčí a prodyšnější.

Vysoká obuv na turistiku

Tyto typy obuvi jsou zpravidla ideální, pokud plánujete několikadenní výlet do odlehlých oblastí a nesete sebou těžkou výbavu. Ve většině případů se setkáte s vysokou konstrukcí, která efektivně objímá kotníky a umožňuje tak výbornou fixaci a podporu během chůze na odlišných typech terénu, během jakéhokoliv ročního období. Obuv na náročnější turistiku s batohem na zádech je zpravidla z odolných a kvalitních materiálů a disponuje tvrdší podrážkou, která však může působit nepohodlně při chůzi na cestě a tvrdém povrchu. Ze všech obuví je tento typ nejlepší volbou, pokud plánujete přechody po náročných a nezpevněných terénech.

Jednotlivé části boty

Vrchní vnější část

Použitý materiál boty ovlivňuje především její hmotnost a odolnost, ale také i prodyšnost a celkový vzdor obuvi.

  • Celokožené boty – nabízejí excelentní odolnost vůči opotřebení a poškrábaní a mají velmi dobrý vzdor vůči vodě. Kůže na vrchní vnější části boty se nejčastěji vyskytuje na obuvi určené pro vícedenní turistiku, který vyžaduje nošení velké zátěže a pohyb na drsném terénu. Z nabízených materiálů patří tento typ k nejméně prodyšným a z hlediska váhy jsou oproti ostatním typům bot znatelně těžší. Pokud se rozhodnete pro outdoorové celokožené boty, ujistěte se ještě před začátkem vašeho velkého plánovaného výletu, že jste v botech nachodili několik kilometrů a boty se tak ve vnitřní části určitým způsobem přizpůsobily vašim chodidlům. Tímto si na boty zvyknete a předejdete tak možnému nepohodlí a vzniku puchýřů během plánovaného pochodu.
  • Kombinace kůže a textilu – jedná se většinou o kombinaci kůže a nylonu, což zpravidla vytváří odlehčenou konstrukci boty a výbornou prodyšnost. Výhodou může být nižší cena a větší pohodlí, avšak oproti celokoženým botám jsou méně odolné vůči vnějším vlivům a jejich životnost je tedy nižší.
  • Boty ze syntetického materiálu – v současné době jsou boty ze syntetického materiálu vyrobeny především z polyesteru, nylonu nebo ze syntetické kůže. Oproti botám z kůže jsou levnější, lehčí, rychleji schnou a vyžadují menší dobu, než si vaše chodidla na dané boty zvyknou. Mínus je jejich rychlejší opotřebení a kratší životnost.
  • Voděodolné membrány – některé typy bot a pohorek jsou díky speciálně zabudované vrstvě voděodolné (například Gore-Tex), a jsou tak schopny efektivně udržovat vaše chodidla v suchu. Nevýhodou takovýchto bot však je snížená prodyšnost, což zvláště během horkých dnů přispívá k vyššímu pocení chodidel.
  • Izolace – syntetická izolace se vyskytuje převážně u bot určených pro vysokohorský terén a chůzi po sněhu a ledovci.

Mezipodešev

Mezipodešev určuje celkovou tvrdost boty a zároveň poskytuje jistou tlumící vrstvu. Ta ochraňuje chodila před nárazy během kontaktu s terénem. Jiný typ obuvi má jiný stupeň tvrdosti mezipodešvi, podle toho, jak tvrdá guma je na nich použita. Obecně platí, že zvláště při dlouhých výšlapech na nerovném a tvrdém terénu, především během chůze po kamenech či ostrých skalnatých plošinách, budou boty s vyšším stupněm tvrdosti představovat větší pohodlí pro chodidla. Jelikož právě tvrdost boty umožní dobré odražení od povrchu a zabrání tak možnému poškození podrážky a zevnějšku boty. Pro měkčí terén jako jsou například lesy, louky nebo pláže je vhodnější volba mezipodešvi s menším stupněm tvrdosti. Nejběžněji používané materiály na výrobu mezipodešvi jsou polyuretan a EVA pěna.

  • EVA pěna (Ethylene-Vinyl Acetane) – poskytuje větší pohodlí, je lehčí a levnější než polyuretan. Mezipodešví je vyráběno v odlišných hustotách tak, aby poskytlo podporu na místech, kde je nejvíce potřeba.
  • Polyuretan – je zpravidla pevnější a odolnější, proto je obvykle součástí vysokých bot určených pro vícedenní turistiku a vysokohorské pochody.

Vložky bot

Poskytují další vrstvu navíc. Díky ní které získáte větší komfort při chůzi. Postará se o potřebnou vnitřní oporu klenby chodidel. Také slouží jako ochrana, jež zabrání ostrým předmětům v proniknutí do boty ze spodní části.

Podrážka

Všechny typy podrážek outdoorových bot jsou vyrobeny z gumy. Svou pozornost zaměřte především na design vzoru a také na tvrdost podrážek, která se bude odvíjet od toho, k jakým účelům si boty kupujete. Podrážky s výraznějším vzorem zpravidla poskytují výbornou oporu i na těch nejhorších terénech a snadno si poradí v nepříznivých podmínkách. Vzor podrážky, který je umístěný daleko od sebe, vám umožní dobrý odraz při chůzi a ulehčí vám čištění samotné podrážky. U některých typů bot se můžete setkat s podrážkou, která má jasně definovanou oblast paty – ta slouží ke snížení možnosti uklouznutí během strmého sestupu.

Kompatibilita s mačkami

Pokud na svých cestách plánujete horolezectví nebo chůzi na zamrzlém či sněhovém terénu, pro svou bezpečnost určitě oceníte mít boty, které jsou kompatibilní s mačkami. Při výběru se tedy zaměřte, zda zvolené boty tuto možnost nabízejí a jaký typ maček k nim můžete zvolit.

Jak boty správně vyzkoušet?

Nejdůležitější krok při výběru správných bot je jejich vyzkoušení přímo v outdoorové prodejně. Bez předchozího vyzkoušení se zpravidla nedoporučuje boty kupovat. Boty vám totiž musí sednout ve všech směrech, bez toho aniž by kdekoliv tlačily, ale stále poskytly volný prostor, abyste byly schopni pohnout prsty. Pokud se přece jenom rozhodnete boty koupit na internetu, dejte přednost značce, se kterou již máte kladné zkušenosti a u které znáte její tabulky velikostí.

Tipy na vyzkoušení

  • Jelikož mají nohy a chodila tendenci s postupem dne natékat, nejlepší je jít boty vyzkoušet odpoledne nebo k večeru, kdy jsou více nateklé, než když se ráno vzbudíte.
  • Nezapomeňte si sebou vzít ty ponožky, které si plánujete vzít do terénu a ujistěte se, že jejich tloušťka odpovídá zbytku vašeho oblečení do daného počasí. Pokud jste zvyklí ve svých botách používat anatomické vložky, rovněž si je vezměte sebou a vyzkoušejte.
  • Důležité je také znát svou správnou velikost. Může se totiž stát, že různé značky se od sebe budou lišit v tabulce velikostí. Proto je lepší si vždy vyzkoušet boty ve více velikostech.
  • Ujistěte se, že máte boty pořádně utažené, a to úplně od spodu, abyste měli co nejlepší fixaci kotníku.
  • Projděte se po prodejně. Tento krok nepodceňte a procházejte se i několik minut, pokud možno i do kopce, z kopce a po schodech, abyste měli lepší představu, co od bot ve venkovním terénu očekávat. Při chůzi z kopce byste neměli pociťovat bolest v prstech, které by neměly vyvíjet žádný tlak na přední stěnu obuvi. Pokud cítíte, že prsty narážejí do špičky boty, je bota špatně utažená nebo jste zvolili malou velikost. Při chůzi do kopce dejte pozor, aby byla pata dostatečně fixovaná a nepohybovala se při pohybu nahoru a dolů – jestliže se tak děje, špatně jste botu utáhli nebo jste zvolili velkou velikost.
  • Poraďte se specialistou na prodejně. Ať už potřebujete poradit s velikostí, výběrem správného typu boty nebo vás zajímají informace o materiálu a odolnosti boty, nebojte se obrátit na prodavače s jakýmkoliv dotazem.

Důležité také je boty správně rozchodit a naimpregnovat. O tom se dočtete v samostatném článku.

Jakou obuv používáte vy? A v jakém terénu? Podělte se s námi.

Tento článek byl 2 okomentován

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..