Právě si prohlížíte Outdoorová lékárnička – kupte hotovou nebo si sestavte vlastní

Outdoorová lékárnička – kupte hotovou nebo si sestavte vlastní

4.5/5 - (2 votes)

Lékárnička a dostatečná znalost jejího použití, patří mezi 10 nezbytných věcí při každém cestování. To je sice všeobecně známý fakt, nicméně často přehlížený nebo podceňovaný. Pokud se ale dostanete do situace, kdy musíte lékárničku použít, jistě oceníte takovou, se kterou si poradíte ve všech možných situacích, které mohou nastat při outdoorových aktivitách.

I když si sebou na cesty sbalíte jenom malou lékárničku, budete mít sebou potřebné prostředky pro ošetření malých zranění, které by jinak bez ošetření mohly přerůst v závažnější zdravotní problémy. Navíc, ošetření ran nebo utlumení bolesti vaší cestu logicky učiní radostnější a příjemnější.

Při pořizování lékárničky máte dvě možnosti – buďto si můžete koupit kompletní lékárničku, nebo si ji můžete dát dohromady sami a vybrat si každou věc zvlášť, přesně podle vaší potřeby.

Pamatujte: zkontrolujte obsah lékárničky před každým výletem. Bez ohledu na velikost lékárničky, její léky eventuálně přesáhnou expirační dobu a náplasti nebo masti se po čase spotřebují.

Kompletní lékárnička

Většina lidí si koupí již sestavenou lékárničku, aby ušetřili čas a peníze, ale i z důvodu, aby nezapomněli zahrnout žádný lék nebo zdravotnické pomůcky pro ošetření ran.

Při výběru lékárničky zvažte:

  • Velikost vaší skupiny – při sestavování lékárničky se její výrobci řídí především počtem osob, které si pohodlně vystačí s jejím obsahem. Lékárničky pro větší skupiny budou obsahovat větší zásoby věcí, které se na cestách nejčastěji používají – obvazy, náplasti a prášky proti bolesti. Lékařské nástroje jako je teploměr, pinzeta nebo dlaha jsou v každé lékárničce téměř stejné.
  • Délka výletu – platí to samé. Na lékárničkách můžete většinou najít informaci s odhadem, na kolik dní vám její obsah přibližně postačí.
  • Aktivity během výletu – výrobci lékárniček můžou zahrnout například plně voděodolný obal, který ulehčí přenos lékárničky během vodních aktivit nebo nepříznivého počasí. Malé a lehčí lékárničky jsou vhodné, pokud plánujete třeba trailové běhání. Větší a víc komplexní lékárničky budou skvělé při kempování s autem.

Kromě toho je ještě třeba vzít na vědomí:

  • Možné nebezpečí – například: pokud se chystáte do oblastí s větším výskytem klíšťat zahrňte do lékárničky speciální krémy nebo spreje.
  • Speciální potřeby – například: pokud vyžadujete speciální, lékařem předepsané léky, měli byste je zahrnout i do své outdoorové lékárničky. Jestli vyrážíte na výlet ve skupině, ujistěte se, že vzájemně znáte své speciální lékařské potřeby.

Individuálně sestavená lékárnička

Pokud si nechcete kupovat předem nachystanou lékárničku, můžete si ji sami sestavit. Nejprve budete potřebovat voděodolný obal nebo pytlík, do kterého vše dáte. Je také dobré mít více druhů plastových sáčků na zip, plastovou krabičku na léky a voděodolný fix a pásku pro označení jednotlivých věcí. Potom už jenom stačí nakoupit hlavní obsah lékárničky – konkrétní léky a zdravotnické potřeby.

Základy lékárničky

Obvazy

Léky a masti

  • Antibiotické masti a desinfekční prostředky
  • Analgetika (ibuprofen, ibalgin)
  • Tablety proti průjmu
  • Předepsané léky

Základní nástroje

  • Pinzeta
  • Malé zrcátko
  • Zahnuté nůžky (s tupým zakončením)
  • Žiletka nebo nůž

Další věci

  • Ošetření po bodnutí hmyzem
  • Ošetření proti klíšťatům
  • Dezinfekční ubrousky
  • Ošetření po spálení pokožky
  • Dlahy, bandáže

Kolik lékárniček si pořídit?

  • Vždycky si zabalte svou individuální lékárničku – i když nese lékárničku někdo jiný z vaší skupiny, stejně budete potřebovat být schopní si ošetřit své vlastní puchýře nebo odřeniny. Navíc, člověk, který nese skupinovou lékárničku, nemusí být vždy poblíž.
  • Zvažte více druhů lékárniček – více lékárniček s odlišným obsahem přijde vhod během různých aktivit. Jiný obsah budete potřebovat při jednodenním výletu, při několikadenním pochodu nebo při cyklistice. Nemusíte potom měnit věci v lékárničce, ale celou lekárničku.

Instrukce k lékárničce

Do své lékárničky si vždy dejte i krátké instrukce nebo detailní návod k použití, které vysvětlují jak lékárničku a její obsah použít. U předem sestavených lékárniček zpravidla najdete i leták se základy první pomoci, které je dobré si přečíst a v případě potřeby tyto rady i následovat.

Obsah lékárničky pro specifický výlet

Pokud vyrážíte na delší výlet nebo dovolenou do specifické oblasti, stejně jako při sestavování lékárničky pro vaše outdoorové aktivity, i tady věnujte pozornost, abyste do lékárničky zahrnuli obsah, který bude odpovídat délce vašeho pobytu, plánovaným aktivitám a vaší destinaci.

Další nezbytnosti pro bezpečný pobyt v přírodě

Kromě výše uvedeného obsahu lékárničky, ji můžete navíc vybavit i následujícími doplňky – Izotermickou fólii (záchranná přikrývka, alufólie) pro ochranu před podchlazením, opalovací krém, repelent proti hmyzu nebo desinfekci na ruce.

Pokud se ocitnete v životu ohrožující situaci a nacházíte se v odlehlé oblasti, může vám pomoct satelitní Messenger nebo GPS lokátor. Síla signálu a provozní detaily se budou lišit, nicméně oba přístroje dokážou vyslat detaily o vaší poloze a požadavek o záchranu.

Školení první pomoci

I přesto že lékárničky obsahují informace se základy první pomoci, je dobré zvážit navíc i absolvování školení první pomoci. To vám pomůže předejít počátečnímu strachu a šoku během krizové situace. Připravenost a potřebné vědomosti, jak postupovat v případě ohrožení života či zdraví druhých, může být rozhodující pro záchranu vašich přátel, rodiny a ostatních, nejen během outdoorových aktivit.

Máte ve vaší lékárničce navíc něco, co nám v článku chybí?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..