Bez stanu se na správném kempování asi neobejdete – poskytne vám přístřešek nad hlavou, bezpečné místo na přespání a na malou chvíli se stane vašim provizorním domovem. Aby vám ale stan dobře sloužil a vydržel vám mnoho let, je třeba se o něho důkladně a pravidelně starat, a vždy následovat tato pravidla:
- Opatrně zacházejte se zipy a tyčkami.
- Čas od času vyčistěte stan a plášť.
- Nikdy neskladujte stan mokrý
Stavění stanu
Ještě než vyrazíte na cesty, procvičte si doma stavění stanu. Ujistěte se, že máte všechny kolíky, tyčky, napínací šňůry a další potřebné doplňky ke stanu.
Potom, co dorazíte na místo tábořiště:
- Postavte stan na již existujícím místě – toto je klíčové, abyste po sobě v přírodě nezanechali žádné nebo jen minimální stopy. Pro stavění stanu si vždy vybírejte takové místo, které je už uhlazené, rovné a je na něm minimální porost rostlin. Když takové místo najdete, pak už jen stačí danou plochu očistit od všech věcí (šišky, klacky, malé kameny), které by mohly propíchnout dno stanu nebo by vás mohly během spánku nepříjemně tlačit do zad.
- Dejte si pod stan igelit – igelit ochrání dno stanu před propíchnutím nebo roztržením a poskytne vám taky čistou plochu pro složení stanu. Je však důležité si igelit vystřihnout přesně podle rozměrů dna stanu. Pokud by byl větší, v případě deště by mohl udržovat vodu přímo v základně vašeho stanu. Veškerý přečnívající igelit proto ustřihněte nebo ho zastrčte pod stan.
- Nestavte stan na přímém slunci – co nejmenší vystavení přímým ultrafialovým paprskům zajistí delší životnost stanu. Pokud by totiž byl stan na přímém slunci hodně dlouho, UV paprsky jeho látku postupem času poškodí. Všeobecně platí, že stanové pláště z polyesteru jsou vůči UV paprskům víc odolné než nylonové. Nicméně, ať už máte plášť stanu z jakéhokoliv materiálu, pokud plánujete stanovat na stejném místě vystaveném slunci více dní, úplně nejlepším řešením je postavit stan raději někde ve stínu.
- Opatrně zacházejte s tyčkami – s tyčkami zacházejte vždycky opatrně, tak aby se nemohly zlomit, ohnout nebo rozštěpit.
Během táboření
- Opatrně zacházejte se zipy – nesnažte se silou rozepnout zaseknutý zip. Místo toho zkuste zaseknutou látku v zipu odstranit tak, že ji budete zlehka kymácet ze strany na stranu do té doby, než se ze zipu neuvolní. Jestli se zip rozjede, opatrně ho rozepněte až na místo, kde je v pořádku. Jestli se bude rozjíždět i nadále, lehce zmáčkněte jezdec zipu kleštěmi.
- Boty si nechávejte venku nebo ve vestibulu stanu – hlína, štěrk nebo drobné kamínky, to všechno můžete najít uvnitř stanu, jestli si sebou vezmete dovnitř i vaše boty. Tyto nečistoty navíc mohou způsobit i protržení nebo odření dna stanu.
- Jídlo a parfémované věci skladujte mimo stan – jídlo nebo voňavé věci totiž můžou přilákat myši, krysy nebo další drobné živočichy. Ti se mohou v noci prokousat do vašeho stanu, pokud ucítí, že uvnitř schováváte nějaké dobroty.
- Nenechávejte ve stanu psa bez dozoru – váš stan není bouda pro psa, proto ho vevnitř nikdy nenechávejte samotného. Jestli si totiž pes usmyslí, že chce ze stanu pryč, může svými zuby a drápy způsobit vážné a nenávratné poškození stanu.
Složení stanu
- Pořádně stan vytřepejte – vydělejte ze stanu všechny věci a vytřepte odpadky a smetí. Toto je jednodušší, pokud váš stan ještě stojí a je na tyčkovou konstrukci (není vztyčený pomocí trekových hůlek).
- Opatrně složte tyčky – tyčky začněte skládat od prostředku a dávejte pozor na zbytečné přepínání elastické šňůry, která tyčky drží pohromadě.
- Nechte stan kompletně uschnout – předtím, než stan dáte zpátky do úschovného vaku, ujistěte se, že je úplně suchý. Pokud vám ale nezbývá nic jiného a stan musíte zabalit, když je ještě mokrý, ujistěte se, že ho necháte uschnout hned, jak dorazíte do vašeho cíle. Jestli bude hezký den, nechte stan usušit venku ve stínku. Jestli bude pršet, pověste ho třeba vevnitř v garáži.
- Při balení stan necpěte do obalu – raději ho srolujte – srolování stanu je šetrnější na jeho látku a voděodolné nátěry.
Domácí péče o stan
- Vyvětrejte stan – po každém výletu nechte stan pořádně vyvětrat na čerstvém vzduchu nebo vevnitř. Větrejte raději déle, ať stan uschne a zbaví se možných zápachů.
- Předtím než stan uložíte, ujistěte se, že je úplně suchý – toto je asi nejdůležitější pravidlo týkající se péče o stan. Jestli totiž složíte mokrý stan, po čase začne zapáchat a šupinatět, ztratí svou nepromokavost a můžou se na něm vytvořit plísně. V takových případech vám pak nezbude nic jiného, než stan vyhodit a koupit si nový.
- Skladujte stan volně v chladném a suchém místě – necpěte ho zpátky do vaku – raději ho nechte dýchat třeba uvnitř povlaku na polštář nebo jiného volného a prodyšného vaku. Nejlepší místa na uložení stanu jsou skříně na chodbě nebo uzavíratelné plastové kontejnery.
Čištění stanu
Jestli se vracíte z velmi dlouhého výletu, nebo jste kempovali na špinavém místě a váš stan je od bahna, písku, prachu nebo smůly ze stromů, pořádně stan vyčistěte.
- Nikdy stan neperte v pračce a nesušte v sušičce – pračka může látku, síťovinu a švy stanu natáhnout nebo úplně roztrhnout. To samé může vysokým teplem způsobit i sušička.
- Proveďte základní čištění – k čištění použijte hadřík, studenou vodu a jemné mýdlo. Nejprve opatrně očistěte všechny skvrny, a pokud je to potřeba, pak i zbytek stanu. Snažte se vyhnout parfémovaným čisticím prostředkům, které mohou přilákat zvířata a hmyz.
- Důkladně stan vymáchejte a nechte uschnout