Právě si prohlížíte Treky a tůry – otázky a odpovědi

Treky a tůry – otázky a odpovědi

4.9/5 - (7 votes)

Rádi byste začali s turistikou, ale nevíte si rady, kde a jak začít? Pokud ano, jste na správném místě. Začátky můžou být mnohdy těžké, proto je fajn dovědět se užitečné informace ještě předtím, než vyrazíte na cestu. V následujícím článku proto najdete nejčastější otázky a odpovědi, které vám s celým procesem pomůžou a připraví vás na vaše outdoorové dobrodružství.

Jakou výbavu budete potřebovat?

V první řadě si položte dvě otázky – na kolik dní chcete vyrazit a jaké bude počasí? Jestli se chystáte na denní túru, nebude potřebovat hodně, jenom pohodlné boty, batoh na vodu, oblečení oblečení navíc pro případ špatného počasí a ochranu proti slunci. Pro delší pochody si musíte vzít navíc výbavu k táboření a věci na vaření.

Jak si vybrat správné boty?

Při výběru trekové obuvi musíte zvážit, jak těžkou výbavu s sebou na cestách ponesete a jakým terénem půjdete. Důležité jsou také vaše osobní preference, protože ne každému bude vyhovovat určitá kategorie bot. Pro jednodenní výšlapy jsou ideální volbou nízké trekové boty nebo běžecké boty, které jsou lehké a pohodlné. Pokud vyrážíte na vícedenní výlet, zvolte pevnější kotníkové trekové boty. Jestli plánujete pochod na více dní v náročném terénu a za špatného počasí, zaměřte se s výběrem na voděodolné vyšší pohorky, které si dobře poradí v extrémním prostředí, zpevní vaše nášlapy a pomůžou vám při nošení těžkého batohu. Článek o tom jak vybrat trekové boty najdete zde.

Jaké oblečení je pro turistiku nejlepší?

Výběr oblečení bude opět záležet na počasí. Nejlepším způsobem je vybírat si oblečení ve vrstvách – tím pádem vám nikdy nebude příliš velké teplo ani zima. Zvolte tepelnou vrstvu oblečení jako základ, izolační vrstvu pro čas strávený během táboření a ochrannou vrstvu, která vás na cestě ubrání proti dešti a větru. Co se týká materiálu, nejlepší je sáhnout po oblečení z ovčí vlny a syntetického vlákna. Oblečení z ovčí vlny je příjemné na dotek, velmi lehké, rychleschnoucí a odolné vůči zápachu. Syntetické vlákno je taky rychleschnoucí, ale více náchylné k zápachu.

Jak předejít vzniku puchýřů?

Prevence puchýřů je daleko lepší možnost než jejich léčba. Jestli jste si zrovna koupili nové boty, ujistěte se, že je patřičně rozchodíte – třeba krátkým pochodem, na který se vydejte ještě před vaší velkou plánovanou výpravou. Dobrým trikem, jak předejít vzniku puchýřů je nanést malou vrstvu vazelíny na vaše chodidla předtím, než si ráno oblečete ponožky. Tímto zabráníte tření ponožek v botě a vytvoření puchýřů.

Je nutné používat trekové hole?

Trekové hole jsou úžasným pomocníkem při chůzi. Pomůžou vám nést vaší zátěž na zádech, udržet rovnováhu na každém typu terénu a zachrání vaše kolena při chůzí do kopce a z kopce. Někteří turisté na trekové hole nedají dopustit, jiní je zase neřeší, takže jestli si je chcete pořídit nebo ne, záleží na vás. Nejsou sice nutnou částí vaší výbavy, pokud ale plánujete dlouhý výlet s těžkým batohem nebo v obzvlášť špatném terénu, určitě oceníte pomoc navíc a vyplatí se vám si trekkingové hole přinést. Více o tom jak vybrat trekové hole naleznete zde.

Jak velký batoh si pořídit?

Velikost batohu se bude odvíjet od počtu dnů vašeho výletu a taky od toho, jestli plánujete nocovat ve svém stanu nebo máte zajištěné ubytování jinde. Velikost batohů je běžně určována v litrech. Jestli plánujete víkendový výlet, postačíte si s menším batohem o velikosti 35-50 litrů. Pro 3-5 denní výlety si vyberte batoh střední kategorie o velikosti 50-80 litrů a pro výlety delší než 6 dnů si zvolte alespoň 70 litrový batoh. O tom jak vybrat správný batoh se dozvíte zde.

Co dělat, když si nemůžete dovolit zakoupení nové výbavy?

Outdoorová výbava na vícedenní výlety může být poměrně drahá a dříve nebo později do ní budete muset investovat peníze. Pro začátek ale máte několik možností, jak se vyhnout velkým finančním nákladům. Pokud nemáte stan, vydejte se na cesty s kamarádem, který stan má. Jestli si nechcete kupovat spacák, karimatku a věci na vaření, přenocujte na chatách, kde nebudete potřebovat žádné tyto věci. Další možností je si potřebné věci půjčit. Tahle volba je skvělá hlavně tehdy, kdy nevíte, jestli vás turistika bude vůbec bavit. Je lepší si výbavu půjčit a ujistit se, že s turistikou chcete pokračovat, než utratit peníze za nové drahé věci a ve finále zjistit, že to není to pravé ořechové.

Kde zjistit nejlepší rady pro zakoupení outdoorové výbavy?

Výběr turistické výbavy může být pěkně zapeklitý. Zvláště když na trhu existuje nespočetné množství variant batohů, stanů, spacáků nebo typů trekkingových bot. Před tím, než se tedy definitivně rozhodnete, co si koupíte, zkuste si sami najít co nejvíce informací o daném produktu na internetu, u prodavačů v outdoorovém obchodě nebo se zeptejte ostatních příznivců turistiky.

Co sbalit do lékárničky?

Výběr jednotlivých věcí do vaší lékárničky bude záviset na délce plánovaného výletu, počtu lidí, se kterými cestujete a na vašich lékařských znalostech. Můžete se rozhodnout, jestli si koupit už předem nachystanou lékárničku, nebo si sestavit obsah sami. Základ lékárničky pro běžnou turistiku by měl obsahovat různé velikosti náplastí, lékařskou pásku, sterilní obvaz, prášky proti bolesti, protizánětlivou mast a ubrousky napuštěné alkoholem.

Jak začít, když nejste ve formě a bojíte se dlouhého výšlapu?

Nejlepším způsobem jak se dát do formy a připravit se na turistickou výpravu je přímo na stezce. Začněte s lehkou vycházkou po rovině a s postupem času pokračujte do obtížnějších terénů. Ze začátku se vydejte na několik krátkých výšlapů s lehkým batohem. Až si zvyknete na režim a chození v přírodě, můžete se vydat na vícedenní výpravu s větším batohem a vyzkoušet si i kempování v přírodě.

Je potřeba pořídit si speciální ponožky?

Jednoduchá odpověď je ne. Speciální ponožky sice nepotřebujete, pokud si je ale pořídíte, půjde se vám mnohem líp, protože oproti obyčejným ponožkám poskytují lepší vystýlku a udržují vaše nohy v suchu, což zabraňuje vzniku puchýřů.

Jak se udržet během výšlapu v suchu?

Abyste zůstali v suchu po celou dobu, kterou strávíte na stezce, je důležité, zabalit si sebou kvalitní a voděodolnou bundu a kalhoty. Jestli chcete mít v suchu i své oblečení, spacák a další výbavu, budete potřebovat i dobrou pláštěnku váš batoh. Pro lepší ochranu před vlhkem, je dobré zabalit si spacák do sáčku nebo rovnou použít velký sáček uvnitř vašeho batohu, do kterého dáte všechny své věci.

Která jídla se dají během táboření uvařit rychle a jednoduše?

Dostatečná energie při cestách je velmi důležitá. Proto je nezbytné, abyste byli schopní si vybrat správné potraviny, které vám budou chutnat, budou mít vysoký obsah kalorií a budou vhodné na vaše cesty (z hlediska váhy a expirační doby). Dobrou volbou pro přípravu jídla je použití dehydrovaných potravin a instantních jídel – jsou lehká, překvapivě chutná a velmi lehká k přípravě. Na snídani si můžete dát například ovesné vločky, ovoce (čerstvé nebo sušené), cereální tyčinku, chleba, med, marmeládu, čaj, kafe. Na oběd pečivo a proteinové tyčinky a na večeři instantní jídla (polévku nebo rýži, těstoviny, brambory).

Tipy na nejlepší svačinu?

Oříšky (mandle, kešu, slunečnice), sušené ovoce, čokoláda, ovoce, cereální tyčinky, sušenky, sýr, sušené maso.

Jak si zajistit pitnou vodu?

Jednoduše si přineste balenou vodu z domu nebo využijte vodních zdrojů na stezce. Jestli budete pít vodu z řek, jezer nebo pramenů, vždy byste se měli ujistit, že pijete čistou vodu. Existuje několik způsobů jak vodu očistit: přivedením k varu nebo použitím filtrů a čističů vody. Vaření vody je nejlevnější způsob jak vodu očistit. Nevýhodou ale je fakt, že musíte rozdělat oheň nebo použít vařič a pak počkat, než voda zchladne tak, abyste ji mohli pít. Můžete taky zvolit čistící tablety, které jsou velmi jednoduché k použití. Mínusem tablet je ale dlouhá čekací doba, než tablety zaberou a taky zanechání chemické chuti ve vodě. Dalším způsobem jak vyčistit vodu je použití vodních filtrů, které na trhu existují v různých formách a s odlišnými metodami filtrace. Vybrat si můžete i čistič s UV zářením, který jednoduše vložíte do vody na 90 sekund. Patří sice k těm dražším čističům, jestli ale plánujete strávit v přírodě hodně času, investice se dlouhodobě vyplatí. Více o výběru vodních filtrů a čističů v tomto článku.

Jaké další nápoje si na cestu vzít?

I když může být pití jenom vody po čase pěkná nuda, není moc praktické si na cesty zabalit extra lahve džusů nebo sladkých nápojů. Pokud máte ale rádi změnu, můžete si sebou vzít ochucené nápoje v prášku nebo šumáky, které jednoduše smícháte s  vodou. Neváží téměř nic a určitě budou dobrým zpestřením ve vašem pitném režimu.

Co potřebujete, abyste byli na túře v bezpečí?

Ve srovnání s ostatními outdoorovými sporty je turistika jednou z nejbezpečnějších aktivit. Vždy ale může nastat riziková situace a proto je dobré zůstat ostražitý a vyvarovat se zbytečným problémům. Buďte připravení na různé scénáře, zvlášť co se týká počasí. Přineste si sebou mobilní telefon a mapu, kterou umíte učíst. Ať už vyrážíte na krátký výšlap nebo se chystáte na několikadenní výpravu, vždy řekněte ostatním, kde vyrážíte a kdy přibližně se plánujete vrátit domů.

Co dělat, když nemáte s kým vyrazit na výlet?

Jestli vaše rodina ani kamarádi nejsou příliš velcí outdooroví nadšenci, zkuste se obrátit na turistické oddíly v místě vašeho bydliště. Na internetu můžete prozkoumat turistická fóra, skupiny a diskuze, které pomáhají spojovat příznivce turistiky a cestování.

Pokud máte ještě další otázky, neváhejte se zeptat v komentářích!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..