Právě si prohlížíte Čistěte stan pravidelně, odmění se vám životností

Čistěte stan pravidelně, odmění se vám životností

Rate this post

Po víkendovém kempování v přírodě je docela pravděpodobné, že váš stan nejspíš bude trochu od hlíny nebo prachu. Když vás ale během pobytu v přírodě překvapí špatné počasí, nebo vám nezbývá nic jiného, než postavit stan na ne příliš vhodném místě, můžete si po čase všimnout ošklivých skvrn na stanu, divného zápachu, nebo zipů, které už nefungují tak dobře, jako kdysi.

To vše se dá vyřešit pořádným vyčištěním stanu. Stačí se držet těchto kroků:

 • Nachystejte si čistící přípravky a pomůcky – budete potřebovat vodu, mýdlo, přípravek na čištění stanu, hadr nebo houbu a vanu.
 • Vyčistěte skvrny – nejprve se zaměřte na čištění jednotlivých skvrn, a pak ponořte celý stan do vody.
 • Vymáchejte a usušte stan – když stan umyjete, pořádně ho opláchněte a nechte úplně uschnout.

Jak vyčistit stan krok za krokem?

Co budete potřebovat?

 • Studenou nebo vlažnou vodu
 • Jemné a neparfémované mýdlo nebo mycí prostředek na nádobí
 • Čistící přípravek na outdoorovou výbavu a oblečení
 • Jemnou houbu nebo hadr
 • Vanu, umyvadlo nebo lavor

Jde se čistit

 • Čistění skvrn – jemně použijte hadr (nebo houbu) a trochu mýdla a začněte důkladně čistit všechny skvrny a špinavá místa.
 • Napusťte vanu – napusťte vanu (nebo jinou větší nádobu) studenou nebo vlažnou vodou, do které přidejte čistící přípravek na stan. Držte se pokynů na výrobku, ať víte, kolik přípravku je doporučené použít.
 • Připravte stan – rozepněte vchod a obraťte stan naruby.
 • Namočte stan – ponořte stan i jeho vnější plášť do vody. Nechte ho namočený ve vodě tak dlouho, jak je napsané v instrukcích od čistícího přípravku.
 • Důkladně vymáchejte – vypusťte vodu z vany a znovu napusťte čistou vodou. Toto opakujte do té doby, než se zbavíte mýdla a kalné vody.
 • Usušte stan – postavte stan ven nebo ho pověste na šňůru, a nechte ho ve stínu tak dlouho, dokud nebude úplně suchý.

Hloubkové čistění stanu

Jestli je na stanu plíseň nebo stan zapáchá, použijte čistící přípravek proti enzymům. Opět se důkladně zaměřte na pokyny výrobce, především na dobu, po kterou má být stan v čistícím přípravku namočený. Pokud byste totiž nechali stan namočený déle než předepsanou dobu, může dojít k hydrolýze – voda začne rozkládat voděodolný polyuretanový povlak stanu.

Jestli je na vašem stanu smůla ze stromů, očistěte všechny skvrny minerálním olejem. Dejte si ale pozor, abyste při čistění nedřeli povrch stanu příliš intenzivně. Můžete také zkusit různé přípravky na bázi alkoholu, jako jsou vlhčené ubrousky nebo dezinfekční gel na ruce. Až se vám podaří smůlu odstranit, pořádně opláchněte stan vodou.

Když se zasekávají zipy, vyčistěte z nich zubním kartáčkem všechnu špínu, písek, bahno nebo prach, které jsou zachyceny v zubech zipu. Zipy s těžko odstranitelnou špínou nejprve omyjte vodou a pak vyčistěte kartáčkem.

Jestli jsou tyčky od stanu špinavé, zaprášené nebo od písku, očistěte je hadrem.

Pokud váš stan začne propouštět vodu, zvažte nanesení nové voděodolné vrstvy.

Prevence

Důležité je také, abychom zabránili znečištění stanu. Pokud je to možné, snažte se stan stavit vždy na čistých místech, aby se nezašpinil. Oheň rozdělávejte dál od stanu, aby se vám nepropálil, a vždy, když je vlhký usušte jej, aby se na něm nešířila plíseň.

Stan by se neměl čistit jen na konci sezóny, ale měli bychom ho pravidelně opečovávat, aby vydržel co nejdéle. A jaké jsou vaše tipy na čištění stanu?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..