Právě si prohlížíte Skladujte stan správně a vydrží navěky

Skladujte stan správně a vydrží navěky

Rate this post

Když se vrátíte domů z víkendového stanování, je jednoduché hodit stan, spacák a další outdoorovou výbavu do kouta a pokračovat ve vašem dnu bez dalších starostí. To je sice na první pohled lákavá možnost, nicméně pokud věnujete pár minut svého času k vybalení věcí a následně jejich správnému uložení, můžete prodloužit životnost své outdoorové výbavy i o několik let.

To platí zejména pro váš stan – nesprávné skladování totiž může rychle vést k růstu plísní a rozpadu materiálu. Pokud takovým problémům chcete předejít, stačí postupovat podle dvou klíčových kroků pro uložení stanu:

  • Ujistěte se, že je stan naprosto suchý
  • Skladujte stan volně (ne stlačený v obalu) v chladném a suchém místě

Krok 1: Usušte stan

To nejmenší co můžete pro stan udělat v rámci správného skladování, je jeho pořádné usušení. Jestli totiž sbalíte mokrý stan, po nějaké době začne plesnivět a nepříjemně zapáchat. Vlhkost navíc může nenávratně poškodit polyuretanovou voděodolnou vrstvu, která jinak zabraňuje v proniknutí vody do stanu. Pokud tedy během příštího stanování rozložíte stan, který najednou bude lepkavý, místy šupinkovitý a bude zapáchat, budete vědět, že byl sbalený a uložený ještě když byl mokrý. Této situaci ale můžete jednoduše zabránit tak, že stan rozložíte buďto vevnitř nebo venku na zahradě, kde je stínek. Pokud nemáte dostatek místa na postavení stanu, můžete ho pověsit a nechat uschnout na šňůře.

Umyjte stan

Po návratu z kempování v přírodě je docela pravděpodobné, že váš stan bude nejspíš trochu od hlíny, prachu, písku nebo smůly ze stromů. V takovém případě je důležité stan pořádně očistit, ještě před tím, než ho uložíte. Budete potřebovat jen studenou nebo vlažnou vodu a jemné neparfémované mýdlo pro čištění špinavé látky. Pro odstranění smůly ze stromů, nechte smůlu nejprve uschnout, a pak očistěte všechny skvrny minerálním olejem nebo přípravkem na bázi alkoholu, jako jsou vlhčené ubrousky nebo dezinfekční gel na ruce. Až se vám podaří smůlu odstranit, stan pořádně opláchněte vodou.

Když se zasekávají zipy, vyčistěte z nich zubním kartáčkem všechnu špínu (písek, bahno, prach) která je zachycena v zubech zipu.

Krok 2: Volně uložte stan v chladném a suchém místě

Nebalte stan

Během vandrování je nezbytné nacpat stan do původního obalu, aby byl co nejvíce kompaktní. Pokud ho ale dlouhodobě skladujete mimo sezonu, je nejlepší ho nechat volně uložený, tak aby mohla látka stanu dýchat a byla uvolněná. Stan můžete lehce přeložit a dát do velké tašky nebo do volného povlaku na polštář.

Zmírněte napětí 

Při skladování tyček od stanu je dobré nechat tyčky v částečně složeném stavu, abyste prodloužili životnost vnitřní napínací šňůry. Ne každý má ale doma dostatek místa, proto můžete tyčky rozložit jen uprostřed a podle potřeby pokračovat s rozkládáním dále, až se dostanete na takovou velikost, která vám pro uložení vyhovuje nejlépe.

Uložte stan na chladné místo

Když se rozhodujete kam stan schovat, zkuste vybrat takové místo, které je suché a kde je trochu chládek. Vyhněte se proto suterénu, půdě nebo kufru od auta, kde může být vlhko nebo příliš horko. Ideální může být například speciální skříň pro skladování vaší outdoorové výbavy nebo garáž.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..