Právě si prohlížíte 5 účinných repelentů proti hmyzu

5 účinných repelentů proti hmyzu

Rate this post

Nic nedokáže zkazit letní večer víc, než otravní komáří neustále bzučící kolem hlavy. Je ale docela těžké (a v některých oblastech až nemožné) se komárům vyhnout, především z toho důvodu, že dokážou ucítit lidský pach na vzdálenost až 30 metrů. Naštěstí ale existuje několik způsobů, jak se otravného hmyzu v přírodě zbavit.

Kromě toho, že jednotlivé repelenty pomůžou předejít štípancům od hmyzu, dokážou vás navíc ochránit před možnými zdravotními problémy, jako je klíšťová encefalitida a v jistých koutech světa i malárie nebo západonilská horečka.

Protože existuje několik způsobů, jak se před hmyzem můžete ochránit, při výběru repelentu je důležité vzít na vědomí několik faktorů. V první řadě byste měli zvážit, jak dlouho budete v přírodě trávit času. Repelenty obsahující vyšší koncentrací odpuzujících látek budou nejlepší volbou, pokud plánujete být v přírodě delší dobu. Na druhou stranu, pokud se chystáte jen na krátkou procházku, můžete si vybrat slabší repelent a poté ho opakovaně nanášet, jestli se rozhodnete váš výlet prodloužit.

1. Oblečení proti hmyzu

Nejlepším způsobem jak zabránit poštípání od hmyzu je co největší zakrytí vašeho těla. Jestli ale cestujete uprostřed horkého léta, tento způsob nemusí být zrovna vhodným řešením. Dobrou alternativou je oblečení proti hmyzu, především takové, které obsahuje chemický insekticid permethrin.

Oblečení s permethrinem si může zachovat schopnost odpuzovat hmyz po dobu až několika měsíců, nicméně s každým praním se jeho efektivita postupně snižuje. Je proto dobré permethrin na oblečení pravidelně nanášet, například po každém pátém oprání. I když permethrin aplikovaný na oblečení není toxický, při špatném zacházení a přímém kontaktu s kůží může v některých případech působit jako karcinogen.

2. Nepoužívejte květinové nebo ovocné vůně

Jestli budete během kempování v přírodě používat květinový či ovocný parfém, tělové mléko, opalovací krém nebo voňavý šampon a sprchový gel, výrazně zvýšíte šanci, že si domů z výletu odvezete kromě nových zážitků i pár štípanců. Jestli totiž budete vonět jako květiny nebo ovoce, hmyz si vás může splést s rostlinami a půjde za vaší vůní. To se může stát i v případě, že při praní používáte aromatické prací prášky a aviváže. Otravnému hmyzu se můžete jednoduše vyhnout tak, že budete používat neparfémovanou kosmetiku a čisticí prostředky.

3. Vyhněte se jídlům s vysokým obsahem soli a draslíku

Jak už bylo zmíněné výše, komáří nás mohou ucítit na vzdálenost až 30 metrů. Pokud jste navíc zvyklí jíst jídla s vysokým obsahem soli nebo draslíku, vaše tělo produkuje zvýšenou hladinu kyseliny mléčné, jejíž aroma komáry a jiný hmyz přitahuje ještě víc. Je proto dobré se takovým jídlům raději vyhnout, abyste snížili množství kyseliny mléčné ve vašem těle, a tím tak snížili i pravděpodobnost přilákání otravného hmyzu.

4. Přírodní olej blahovičníku citroníkového

Pokud hledáte spíše přírodní repelenty, olej z blahovičníku citroníkového vám zaručeně pomůže. Ze všech přírodních produktů vám poskytne nejdelší ochranu, je účinný proti komárům i broukům a jeho použití nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. Jediným potenciálním rizikem pro vaše zdraví je možné podráždění očí, pokud olej nanesete přímo na obličej.

Další přírodní oleje působící jako efektivní repelenty jsou z voňatky citronové, skořice, rozmarýnu, cedru, hřebíčku, muškátu nebo máty peprné.

5. Chemické repelenty

I když nemusí mít zrovna nejlepší reputaci, produkty obsahující chemický diethyltoluamid (DEET) a picaridin jsou jako repelenty nejvíc účinné. Produkty s obsahem diethyltoluamidu sice nejsou karcinogenní, během delšího používání však mohou způsobit podrážděnost, nespavost nebo narušení kognitivních funkcí. Vysoká koncentrace DEET navíc může zapříčinit hypertrofii jater či ledvin, stejně tak jako stimulaci centrálního nervového systému, která vede k záchvatům. Repelenty obsahující DEET mají také negativní dopad na přírodu. Ohrožují totiž vodní život a při špatném zacházení mohou znečistit i pitné vodní zdroje pro ostatní turisty nebo zvířata.

I přes všechny negativa, DEET repelenty poskytnou nejdelší ochranu proti hmyzu, a to až na několik hodin, podle závislosti na dané koncentraci.

Jak dlouhou ochranu můžete u různých koncentrací DEET očekávat?

  • 23,8 % – 5 hodin ochrany
  • 20 % – 4 hodiny ochrany
  • 6,65 % – 2 hodiny ochrany
  • 4,75 % – 1 hodina ochrany

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..