Právě si prohlížíte Hygiena na cestách – sprchu i WC si dopřejte dál od vodního toku

Hygiena na cestách – sprchu i WC si dopřejte dál od vodního toku

Rate this post

Dodržování hygieny během cestování v přírodě není o nic méně důležité, jako dodržování hygieny během každodenního života. Čistota vám dodá nejen pocit většího pohodlí a zdraví, pomůže vám navíc vyhnout se různým infekcím, střevním potížím a jiným nepříjemným a někdy i nebezpečným komplikacím. Nicméně je třeba mít na paměti, že osobní hygiena by nikdy neměla být na úkor životního prostředí.

Sprchování v přírodě

  • Vzdálenost – vyberte si místo alespoň 50 metrů od vodního zdroje.
  • Jak na to – využijte svého kotlíku, ešusu nebo velkého vodního vaku, které můžete použít k přenosu vody a zaměřte se na „hlavní“ partie. Jestli budete používat mýdlo, vyberte si takové které je biodegradabilní.
  • Alternativy – jestli nemáte dost vody, můžou vám přijít vhod například vlhčené ubrousky.
  • Plavání – předtím, než skočíte do vody, ujistěte se, že ze sebe nejdřív rychle spláchnete opalovací krém, repelent proti hmyzu, nebo jiný krém a sprej (pokud používáte)

Po dokončení vašeho výšlapu, můžete ke konci dlouhého a horkého dne lehce zapomenout, že to, co vidíte jako rychlý způsob zchlazení a očištění, je ve skutečnosti domov pro vodní živočichy a vodní zdroj pro zvířata a další turisty.

Co když musíte vykonat potřebu?

  • Vhodné místo – vyberte si místo, které je vzdálené aspoň 50 metrů od všech vodních zdrojů a vyhněte se oblastem, kde se odvodňuje voda – silný déšť by totiž mohl vyplavit výkaly do proudu řeky. Pokud je to možné, zvolte místo, které je co nejvíc vystavené slunci – horko totiž pomáhá urychlit rozkládací proces.
  • Hloubka – vyhrabejte asi 15 cm hlubokou díru. Nehrabejte ale příliš hluboko, protože bakterie, které se podílejí na rozkladu, se vyskytují spíš u povrchu půdy. Můžete použít kámen, kolík od stanu nebo nejlépe ultra-lehkou toaletní lopatku.
  • Postup – když dokončíte potřebu, zkuste bobek rozdělat klackem a smíchejte ho se suchým listím nebo trávou, abyste pomohli urychlit rozklad. Moč nebo voda rozkladu taky pomůžou.
  • Toaletní papír – není nic horšího než najít hromady použitého toaletního papíru v přírodě, všude, kde se podíváte. Minimálně byste měli toaletní papír alespoň zakopat, nicméně pro přírodní prostředí je nejlepší, když ho vezmete v sáčku na zip (snižuje zápach) sebou a vyhodíte do nejbližšího koše. Pokud se nechcete dívat na použitý toaletní papír, vezměte si barevný nebo neprůhledný sáček.
  • Další možnosti – kromě toaletního papíru můžete použít přírodní materiály jako je mech, velké listy nebo ploché kameny, a po použití je rovněž zahrabat.
  • Očištění – po vykonání potřeby si vždy umyjte ruce. Pokud používáte biodegradabilní mýdlo a vodu, umyjte si ruce alespoň 50 metrů od vodního zdroje.

A jak řešíte tyto situace vy?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..