Právě si prohlížíte GPS – jak vybrat a používat?

GPS – jak vybrat a používat?

4.8/5 - (5 votes)

Pokud plánujete cestu do nových a odlehlých oblastí, GPS přijímač bude cenná součást vaší výbavy, která vám může poskytnout někdy i životně důležité informace o tom kde se právě nacházíte, kde jste už byli a kde teprve chcete jít.

GPS pro turistické účely nabízí hned několik výhod:

 • Voděodolnost a výdrž v nepříznivých podmínkách
 • Možnost výměny baterií v terénu
 • Vynikající příjem signálu v odlehlých místech
 • Konstrukce navržená speciálně pro outdoorové použití

Nekupujte si však GPS přijímač s plánem, že doma necháte svojí mapu a kompas. V případě, že budete potřebovat najít cestu z odlehlé oblasti, není moc dobré se spoléhat jen na elektronický přístroj, kterému můžou kdykoliv dojít baterie. Pokud se chystáte vyrazit do vzdálených a špatně přístupných míst, vždy si pro jistotu zabalte i mapu a kompas.

Výběr GPS – na co se zaměřit?

Při výběru GPS můžete být kdekdo lehce zmatený ze všech nabízených specifikací a technických parametrů. Pro snadnější rozhodnutí se zkuste zaměřit na tři hlavní oblasti, které pomůžou zúžit váš výběr:

 1. Velikost GPS a velikost obrazovky. Čím větší je obrazovka, tím větší bude i velikost a váha GPS. Je tedy důležité se rozhodnout, kolik váhy navíc jste ochotni si na své cesty vzít.
 2. Uživatelské rozhraní. Výběr jednotlivých GPS bude také záležet na vašich preferencích, zdali si přejete dotykový displej nebo klasické tlačítka. Pokud plánujete vyrazit na cesty v zimě nebo ve chladném počasí, zvolte si GPS přijímače s tlačítky, které můžete ovládat v rukavicích.
 3. Funkce. U dražších modelů GPS můžete kromě navigace najít i funkce navíc, například WiFi, barometr nebo elektrický kompas.

Funkce navíc

Podle ceny GPS se bude odvíjet i výběr speciálních funkcí, které získáte jako bonus. U levnějších modelů někdy získáte jen to, co kupujete – GPS. Dražší verze vám navíc poskytnou mnoho užitečných aplikací, které vám můžou usnadnit a zpříjemnit vaši cestu.

Barometrický výškoměr

Všechny GPS přijímače využívají satelitní data, díky kterým vám poskytnou informace o nadmořské výšce. Pokud si ale vyberete GPS navigaci, která má navíc funkci barometrického výškoměru, získáte detailnější informace s ohledem na barometrická data a budete mít navíc i možnost posoudit vývoj a tendenci počasí.

Elektronický kompas

Všechny GPS vám mohou říct, kterým směrem míříte během chůze. Pokud si zvolíte navigaci i s elektronickým kompasem, získáte navíc i informaci, kterým směrem se díváte, když stojíte na místě. Je to výhoda především pro vaši orientaci a tato funkce vám může pomoct při plánování vaší cesty při každém zastavení.

Wi-Fi

Tato funkce vám umožní komunikaci s kompatibilními GPS přístroji a poskytne vám rychlý a snadný způsob, jak si navzájem sdílet různá data – stezky a pěšiny, waypointy (pojmenované body se souřadnicemi) nebo trasy.

Mapy od výrobce GPS

Každá GPS vám pro orientaci poskytne základní mapu. Některé však zahrnují i detailní a plně nahrané mapy. Mapy si podle vaší potřeby můžete také stáhnout z internetových stránek výrobce GPS nebo je zakoupit na CD a paměťových kartách. Mapy z vašeho počítače nebo telefonu si můžete jednoduše přetáhnout do GPS pomocí USB kabelu nebo bezdrátovým přenesením.

Mapy z jiných zdrojů

Jelikož můžou být nabízené mapy od výrobců GPS dost drahé, můžete se podívat na internet, kde se dají najít mapy buďto za levnější cenu nebo i úplně zadarmo.

Velikost paměti

Čím větší paměť budete mít, tím více map a navigačních dat můžete do GPS nahrát. Většina GPS také nabízí možnost rozšíření paměti za pomocí paměťových karet. Pro běžné denní nebo několikadenní výlety vám bude vnitřní paměť GPS ve většině případů bez problémů stačit. Mapy, které už nepotřebujete, můžete po navrácení domů jednoduše vymazat a uvolnit tak místo na mapy pro váš příští výlet.

Geocaching

Mnoho GPS přístrojů má aplikaci na Geocaching, která vám umožní vyhledávat a zaznamenávat vaše naleznuté kešky.

Fotoaparát

Některé GPS můžete využít také jako fotoaparát, díky kterému zachytíte vaše zážitky z cest. K jednotlivým fotkám navíc můžete přidat geografické souřadnice pořízení fotky a následně je přidat na vaše uložené mapy.

Obousměrné rádio

Díky obousměrnému rádiu můžete být neustále v kontaktu s vašimi kamarády, a vzájemně si zjišťovat, kde se nachází ostatní členové vaší výpravy.

Používání GPS

Každá GPS navigace nabízí širokou škálu technických specifikací a možnosti nastavení. Počáteční používání může být matoucí a nepřehledné, proto je důležité pozorně si přečíst manuál od výrobce, který vám přiblíží základní rysy navigace a pomůže vám s jejím ovládáním a potřebným nastavením.

Poté, co se obeznámíte s uživatelským rozhraním GPS, vydejte se ven na krátkou procházku po vašem městě, kde si můžete v klidu vyzkoušet, jak navigace a její další funkce fungují.

I když se přesné kroky při používání GPS liší u každého výrobce, zde jsou funkce, které zvládne každá navigace:

 1. Ukáže pozici
  GPS vám pomocí geografických souřadnic ukáže, kde přesně se nacházíte.
 2. Nahraje vaší trasu
  Pokud máte zapnutou funkci satelitního sledování, vaše GPS vám za pomoci záchytných bodů (v pravidelných intervalech) zobrazí přesnou trasu, kterou jste šli. Zobrazená trasa vám může pomoci jako navigace při zpáteční cestě nebo vám může poskytnout informace o nadmořské výšce na vaší stezce.
 3. Naviguje vás z bodu A do bodu B
  GPS vám ukáže vzdálenost a poskytne navigace do vámi zadaného místa. Cílové místo si můžete nastavit už doma pomocí geografických souřadnic nebo zadáním adresy.
 4. Ukáže vám údaje o vašem výletu
  Navigace vám dokáže zobrazit informace o vašich předchozích výletech a celkové statistiky o tom, kolik kilometrů jste ušli a při jakém převýšení.

Nastavení vaší GPS

Před výletem

Než se vydáte na plánovaný výlet, nastavte si v přístroji především:

 • Formát souřadnic – vaše GPS může zaznamenávat souřadnice v mnoha formátech. V nastavení si můžete vybrat formát, který vám nejvíce vyhovuje a stejný formát používejte i při zaznamenávání souřadnic do vaší mapy a dalších zdrojů s informacemi o umístění.
 • Souřadnicový systému – někdy uvedený pod názvem referenční elipsoid (anglicky Map Datum), uvádí informace o tvaru povrchu země vaší trasy. Důležité je, abyste ve své GPS nastavili souřadnicový systém, který se shoduje se souřadnicemi typografické mapy.

Připojení k satelitům

GPS česky znamená globální polohový systém (anglicky Global Positioning System). Jedná se o celosvětovou síť satelitů vysílajících signály, které jsou zachyceny za pomocí přístrojů GPS. K tomu, abyste zahájili počáteční zaměření satelitu, jednoduše běžte ven, zapněte GPS a nechte přístroj hledat. Získání přístupu k satelitům může při prvním zapnutí trvat i několik minut. Při dalším používání si přístroj už sám okamžitě vyhledá satelity, souměrně s pohybem.

Když přijímač GPS vypnete, satelity nad vámi budou pokračovat v pohybu. Proto budete potřebovat pár minut pro lokaci nového satelitu pokaždé, co budete GPS zapínat. Pokud necháte GPS vypnutou po delší dobu, nebo když ujdete velkou vzdálenost, může lokace satelitů trvat ještě déle.

Jestli se nacházíte v hustě zarosteném lese nebo mezi skálami, může dojít k blokaci signálu. Až dojdete na místo, kde vám nic nebrání v pohledu na oblohu, opětovné zaměření satelitu může trvat několik minut. Pamatujte, že mraky nemají vliv na sílu signálu.

Pokud používáte GPS během chůze, neblokujte signál tím, že přístroj umístíte hluboko do batohu nebo do vaší kapsy. Nejlépe signál zachytíte, když bude GPS ve vašich rukou nebo uchycená na vašem ramenním popruhu.

Rutina při spuštění GPS

Následujte těchto pár kroků pokaždé, když se octnete na začátku vaší trasy:

 • Zpřístupněte satelit
 • Resetujte data
 • Vymažte záznamy trasy
 • Nastavte si waypointy a začátek trasy
 • Kalibrace kompasu
 • Kalibrace barometrického výškoměru

GPS baterie – tipy

 • Nabíjecí baterie jsou skvělou volbou pro jednodenní výlety
 • Pokud plánujete výlet i s přespáním, zvolte lithiové baterie, které mají delší výdrž
 • Před výletem se ujistěte, že jsou vaše baterie plně nabité
 • Vždy si sebou vezměte záložní baterie
 • Pro větší výdrž baterií si snižte úroveň jasu na displeji GPS

Používáte také GPS? Podělte se s námi v komentářích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..