Výlety bez toho aniž bychom použili mobil nebo foťák si už asi nedokážeme představit. S přibývajícím využitím elektroniky při outdoorových aktivitách zároveň stoupá i poptávka po přenosných nabíječkách. Aby vám na cestách nikdy nedošla energie ve vašich elektronických zařízeních, následující článek vám pomůže vysvětlit, jaké metody nabíjení existují a na jaké aspekty se při výběru nabíječek zaměřit.
Zdroje energie
Slouží k nabití baterií, powerbanky, solární nabíječky nebo přímo vašeho elektronického zařízení. Nejčastějšími zdroji energie, od nejrychlejšího po nejpomalejší jsou:
- Elektrická zásuvka
- Nabíječka v autě
- USB
- Solární panel
Pokud si chcete dobít vaší elektroniku, když zrovna nejste v blízkosti zásuvek, aut nebo USB, zvolte si solární nabíječku, kterou můžete nabít díky slunečnímu záření.
Sluneční energie
Je nejrozšířenějším dostupným zdrojem energie, který nevyužívá elektřinu. Zvažte použití solárních panelů jako doplňkový zdroj energie, v případech, že se vám vybije vaše elektronika nebo powerbanka. Pokud plánujete dlouhé výlety v odlehlých oblastech, při kterých budete vyžadovat pravidelné nabíjení, využití sluneční energie bude nejlepší volbou.
Pokud se rozhodnete nabíjet pomocí Slunce, pak raději nabijte powerbanku, než vaši elektroniku. Proč? Hlavně proto, že tyto zdroje energie nemusí obsahovat žádný obvodový systém, který reguluje přísun elektřiny do vašich přístrojů, což může vést k jejich poškození. Proto je třeba si zkontrolovat doporučení výrobce o přesných metodách nabíjení.
Jak vybrat solární nabíječku
Na trhu můžete najít několik verzí solárních nabíječek:
- Pevné nebo zčásti ohebné solární panely – ohebné solární panely mohou být přeloženy nebo smotány pro větší kompatibilitu při přenášení a mají zpravidla větší plochu vystavenou slunci než panely pevné. Kromě samotné konstrukce také zvažte možnosti připevnění panelu k vašemu batohu, na kolo nebo na stan.
- Solární panely s integrovanými powerbankami – tyto typy solárních nabíječek nabízejí výhodu v tom, že máte k dispozici jak generátor energie, tak i powerbanku s uloženou energií, kterou můžete využít pro pozdější nabití vašich zařízení.
- Solární panely s oddělenými powerbankami – díky odděleným powerbankám máte možnost nechat solární panel doma nebo ve vašem tábořišti, a vydat se na cesty jenom s nabitou powerbankou.
Pokud si kupujete solární nabíječku s integrovanou nebo oddělitelnou powerbankou, věnujte pozornost jejich vlastnostem – protože powerbanky jsou mnohdy nejdůležitější součástí solárních nabíječek.
Důležité parametry při výběru solární nabíječky
- Povrch solární nabíječky – čím větší je solární panel, tím více světla absorbuje a rychleji uschová energii ve své baterii. Malý panel je sice lehčí a snadnější na sbalení, musíte však počítat s delší dobou pro nabití baterie. Větší solární panely jsou lepší pro nabíjení během oblačna, zataženého počasí a celkově při menší intenzitě světla. Doba pro úplné nabití se pohybuje většinou v rozmezí 4-16 hodin, podle počasí a především intenzity světla.
- Výstupní proud – solární panely jsou hodnoceny podle wattů. Čím vyšší je číslo wattů, tím více elektřiny může být vytvořeno během určitého časového období.
Důležité parametry při výběru powerbanky
- Kapacita baterie
Tento údaj určuje, kolik energie je schopna powerbanka uložit pro pozdější nabití vašich přístrojů. Čím vyšší je hodnota baterie (udaná v jednotkách mAh = miliampérhodina), tím je baterie silnější a dokáže poskytnout více energie pro vaše přístroje.
Když porovnáte kapacitu vaší powerbanky s kapacitou baterie například ve vašem telefonu, dostanete přibližný obrázek o tom, na kolik nabití telefonu bude vaše powerbanka stačit. Přenos energie z powerbanky do nabíjené baterie ale není 100% efektivní. Proto pokud máte powerbanku například s kapacitou 2000 mAh, nepočítejte úplně s tím, že si můžete nabít baterii telefonu s kapacitou 1000 mAh dvakrát. - Výstupní proud
Výstupní proud powerbanky (měřený ve Voltech) musí být stejný jako vstupní proud baterie, kterou chcete nabít. Pokud je výstupní proud powerbanky menší, může se stát, že místo nabití vaší baterie ji ještě více vybijete. Většina powerbanek bez problému nabije menší elektroniku, jako jsou telefony nebo mp3 přehrávače, ale jen některé jsou schopny plně nabít baterii notebooku.
Malé elektronické přístroje, které se dají nabít přes USB kabel, potřebují výstupní proud ve výši 5V. Větší zařízení (například notebooky) mohou vyžadovat výstupní proud v rozmezí 12V – 24V. - Technologie baterií
Powerbanky a baterie se od sebe neliší jenom kapacitou baterie a výstupním proudem, ale také použitou technologií, velikostí a váhou.- NiMH (Nikl-metal hydridní) baterie jsou především typy AA a AAA dobíjecí baterie. Nabíječky, které používají tyto typy baterií, jsou vhodnou volbou pro elektroniku, která využívá dobíjecích baterií, jako například GPS, fotoaparát nebo čelovka.
- Lithium-iontové a lithiové baterie jsou nejvíce používaným typem powerbanek. Využívají stejnou technologii jako integrované baterie například v mobilech, tabletech nebo MP3 přehrávačích.
- Olověné baterie jsou oproti předchozím typům větší a těžší, ale dokážou poskytnout nejvíce energie.
- Výstupní konektory powerbanky
- Jestli si pořizujete solární panel zahrnující i powerbanku (buďto integrovanou nebo odnímací), všechny potřebné kabely a konektory budou zahrnuty v balení.
- Pokud však kupujete solární panel a powerbanku samostatně, dejte si pozor na to, který typ konektoru bude pasovat pro přímé dobíjení nebo pro spojení do powerbanky
Využití energie
Jak najdete stupeň napětí pro vaše elektronické přístroje?
- Podívejte se na technické specifikace v manuálu od výrobce
- Na nabíječce, kterou jste pravděpodobně dostali k zařízení, hledejte natištěné údaje o výši napětí výstupního proudu a poté se ujistěte, že vaše powerbanka dokáže dodat alespoň stejný stupeň napětí.
Jaké jsou přibližně kapacity a přísuny napětí baterií u různých elektronických zařízení si můžeme uvést u pár příkladů (mějte na paměti, že vnitřní kapacita baterie se u různých výrobců a modelů liší):
- GPS s nabíjecími lithiovými bateriemi
- Kapacita baterie: 2000 – 2400 mAh
- Přísun napětí: 3.7 – 7.4 V
- MP3 přehrávače
- Kapacita baterie: 600 – 1000 mAh
- Přísun napětí: 3.7 V
- Mobilní telefony
- Kapacita baterie: 1700 – 2100 mAh
- Přísun napětí: 5 V
- Tablety a čtečky knih
- Kapacita baterie: 1250 – 4400 mAh
- Přísun napětí: 5 V
- Netbooky a notebooky
- Kapacita baterie: 3500 – 6600 mAh
- Přísun napětí: 8,5 – 19,5 V
Další parametry podle kterých se řídit při výběru
- Délka výletu – pokud plánujete víkendový výlet, powerbanka by vám měla stačit. Jakmile ji ale vybijete, nevýhodou je, že musíte nést nepotřebnou váhu navíc. Jestli budete cestovat hodně dní a v odlehlých oblastech bez možnosti nabití ze zásuvky, budete pravděpodobně potřebovat solární nabíječku.
- Jak a kde se pohybujete – aby byla solární nabíječka efektivní, musíte být poměrně dlouhou dobu vystavení přímému slunci. Některé aktivity jako je cyklistika nebo kanoistika jsou pro používání solárních nabíječek skvělé. Vhodné podmínky pro použití solárních nabíječek jsou také, pokud cestujete v přírodě v otevřeném prostoru. Vždy se snažte směřovat solární panel směrem ke slunci. Jestli však půjdete celý den v hustě zarostlém lese, nemá cenu solární nabíječku k batohu přidělávat.
- Typ baterie – jestli vaše elektronická zařízení používají jen AA baterie, můžete si pořídit solární nabíječku, která dokáže nabít rezervní baterie, zatímco vy budete používat vaše hlavní baterie. Tímto způsobem můžete střídat dvě sady baterií.
- Velikost a hmotnost – všechny nabíječky zabírají místo a v některých případech můžou být docela těžké. Proto si položte otázku, zda má cenu nabíječku vůbec brát. Opravdu se bez ní neobejdete? Bude vám stačit jenom jedno nabití? Větší a těžší powerbanky vám poskytnou větší kapacitu, což vám umožní i několik nabití.
Pamatujte, že powerbanky a nabíječky vám nabízejí doplněk energie pro vaše přístroje, ne jistotu. Nepředpokládejte, že vám tyto produkty nabijí baterie ve vašich zařízeních na maximum. Všechny dobíjecí baterie mají určitou životnost a po čase se jejich účinnost snižuje. Někteří výrobci na svých produktech přímo uvádějí, kolik nabití daná baterie přibližně vydrží.
Používate na cestach také sluneční energii?