Nepromokavé pytle do batohu – proč je mít?

Rate this post

Výlety do přírody jsou skvělé pro naše fyzické zdraví, stejně tak jako odreagování od každodenního stresu. Abyste si ale čas na cestách užili co nejlépe, je dobré si vždy zjistit, v jakých podmínkách se budete po dobu výletu pohybovat. Ať už totiž plánujete dobrodružné sjíždění řeky nebo hrozí, že vás na přechodu po horách přepadne náhlá bouřka, určitě byste si měli pořídit dobrý nepromokavý pytel, který ochrání vaši elektroniku, oblečení, jídlo a další věci pěkně v suchu a bezpečí.

Dobrou zprávou je, že vás takový nepromokavý pytel nebude stát ani hodně peněz a navíc vám ušetří starosti s potenciální náhradou věcí poničených vodou. Co však může být docela problém je samotný výběr správného nepromokavého pytle. Na outdoorovém trhu se totiž můžete setkat s nesčetným množstvím těchto výrobků, lišících se od sebe různými styly, designy a vlastnostmi.

Abyste měli zúžení výběru co nejjednodušší, tento článek vám vysvětlí, na jaké prvky se u nepromokavých pytlů zaměřit a pomůže vám vybrat si takový, se kterým budou vaše věci v suchu za každé situace.

Podle čeho vybírat

Zavírání

U nepromokavých pytlů se můžete setkat se dvěma způsoby zavírání. Prvním typem je rolující uzávěr Hypalon. Tím druhým je zipové těsnění. Pytle se srolovatelným uzávěrem Hypalon většinou lépe udrží věci v suchu, protože jsou několikrát přeloženy a efektivně vytvářejí vzduchotěsný a voděodolný uzávěr. Nepromokavé pytle na zipové těsnění poskytují snadný přístup k věcem a jsou velmi jednoduché na používání. To především proto, že fungují na stejném principu jako svačinové sáčky na zip.

Upínací šroub

Upínací šrouby jsou obzvlášť důležité, pokud se chystáte na sjíždění řeky. Jsou totiž navrženy tak, aby vám pomohly snadno a rychle připevnit váš pytel ke člunu nebo ostatní výbavě. Na některých modelech nepromokavých pytlů je můžete najít, na jiných zase ne. Pokud si koupíte pytel bez a později zjistíte, že ho opravdu potřebujete, neměli byste mít problém ho v outdoorových obchodech zakoupit.

Materiál

Nepromokavé pytle jsou většinou vyráběny ze dvou hlavních materiálů – nylonu nebo vinylu. V některých případech mohou být pytle z kombinace obou materiálů. Nylon je lehčí, proto je lepší volbou na turistiku a především pokud vyrážíte na dlouhé pochody. Vinyl je sice těžší, po stránce efektivního těsnění vody je ale nejlepší volbou. Pokud si kupujete pytel, na kterém jsou švy, pečlivě zkontrolujte jejich kvalitu a nepromokavost ještě předtím, než vyrazíte na plánovaný výlet.

Kapsy

Kapsy určitě oceníte, pokud se chystáte cestovat po delší dobu. Vnitřní kapsy dodají ještě lepší ochranu pro ty nejdůležitější věci jako je mobilní telefon, fotoaparát nebo platební karta. Vnější kapsy zase ideálně poslouží jako držák na deštník, svačinu, lahev s vodou nebo další věci, ke kterým potřebujete rychlý a snadný přístup.

Velikost

Podle potřeby si můžete vybrat různé velikosti nepromokavých pytlů, které se mohou pohybovat kdekoliv v rozmezí 1 až 110 litrů. Správná velikost bude záležet na tom, co všechno budete během výletu potřebovat. Jestli zrovna předpověď počasí nehlásí dešťové přeháňky, ale vy se i přesto chcete ujistit, že bude vaše elektronika pěkně v suchu, vystačíte si jen s malým nepromokavým pytlem. Pokud ale vyrážíte do přírody na několik dní a v pytli budete přenášet všechny vaše věci, zvolte si objemný pytel, který má kapacitu alespoň 50 litrů.

Popruhy

Popruhy výrazně ovlivní, s jakým stupněm pohodlí budete schopni váš nepromokavý pytel přenášet. U menších typů pytlů nemusíte popruhy ani najít. Jakmile se ale přehoupnete přes kapacitu 5 litrů, většinou najdete jeden popruh umožňující přehození přes rameno. Modely přesahující objem 30 litrů potom disponují dvěma popruhy, díky kterým takové pytle můžete nosit na zádech jako klasický batoh.

Alternativní využití nepromokavých pytlů

Kromě primární funkce udržet vaše věci v suchu, můžete využít nepromokavé pytle i k jiným praktickým účelům:

  • Prádlo – pytle můžete využít k třídění čistého a špinavého prádla, nebo prádla suchého a mokrého. Podle toho, jak velký nepromokavý pytel máte, ho můžete navíc naplnit vodou a použít podobně jako kbelík na praní prádla.
  • Cestovní polštář – pokud se vám stane, že vyrazíte na cesty a omylem necháte svůj oblíbený cestovní polštář doma, můžete si vyrobit svůj vlastní tak, že do pytle jednoduše přifoukněte trochu víc vzduchu.
  • Plovací pomůcka – jestli během cestování narazíte na místo, kde vám nezbude nic jiného, než přebrodit trochu nebezpečnou nebo hlubokou řeku, váš nepromokavý pytel vám může posloužit jako plovací pomůcka. Aby byl pytel schopný se udržet na hladině, opět stačí přifouknout více vzduchu a přechod přes řeku budete mít daleko bezpečnější.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..