Právě si prohlížíte Jak vyzrát na výškovou nemoc

Jak vyzrát na výškovou nemoc

Rate this post

Nemusíte zrovna šplhat po Himálajích, aby vás přepadla výšková nemoc. Ta vás může oslabit kdekoliv na horách, i když se pohybujete v nadmořské výšce jen několik stovek metrů.

Výšková nemoc se může projevit ve třech různých variacích, přičemž poslední dvě můžou mít fatální následky.

  • Akutní horská nemoc – nejmírnější symptom výškové nemoci.
  • Vysokohorský cerebrální edém – dochází k otoku mozku.
  • Vysokohorský plicní edém – dochází k nahromadění kapalin v plících.

Pokud chcete vědět podrobnější informace o jednotlivých symptomech výškové nemoci, je dobré konzultovat lékařského odborníka nebo certifikovaného instruktora. Tento článek vám nabídne alespoň všeobecný přehled o výškové nemoci a zaměří se především na její příčiny, prevenci, symptomy a léčbu.

Příčiny horské nemoci

Pokud cítíte symptomy výškové nemoci, nacházíte se ve vysoké nadmořské výšce, kde je řidší vzduch a vaše tělo reaguje na nedostatek kyslíku.

Atmosférický tlak a hladina kyslíku

Atmosférický tlak závisí na hmotnosti vzduchu, který je nad vámi. To je také důvod, proč je ve vysokých nadmořských výškách nízký tlak vzduchu. V praxi to znamená, že dochází k úbytku kyslíku v atmosféře a plíce mají problém naplňovat se vzduchem.

Aklimatizace

Symptomy sníženého příjmu kyslíku se začnou projevovat většinou ve výšce 2500 metrů nad mořem. Je ale důležité vzít v potaz i místo kde bydlíte, a především v jaké nadmořské výšce jste zvyklí trávit většinu času. Člověk, který bydlí u moře, bude snášet snížený příjem kyslíku v nadmořské výšce 2500 metrů daleko hůř, než někdo, kdo žije v horské oblasti. Lidé žijící v nízkých nadmořských výškách navíc pocítí symptomy výškové nemoci daleko dříve a v níže položených oblastech.

Symptomy a léčba výškové nemoci

Symptomy a jejich progrese se sice mohou lišit, nicméně jedno pravidlo je vždy stejné – pokud vy nebo někdo z vaší skupiny začne pociťovat výškovou nemoc, nejefektivnější řešení je v první řadě sestoupit do nižší nadmořské výšky. Nejhorší, co v takové situaci můžete udělat, je hrát si na tvrďáka a pokračovat dál ve výstupu.

Akutní horská nemoc

Stálá nebo pulzující bolest hlavy je napovídající znamení, že máte akutní horskou nemoc. Kromě bolesti hlavy budete mít jeden nebo více symptomů podobajících se kocovině:

  • Nevolnost, zvracení
  • Únava, vyčerpání
  • Otupělost
  • Ztráta chuti
  • Problémy se spaním

Léčba – dobrou zprávou je, že tělo se samo vyléčí – potřebuje jen dostatek času, aby si zvyklo na vysokou nadmořskou výšku. Je proto dobré sestoupit do místa, kde jste naposledy spali bez jakýchkoliv příznaků nemoci. Pořádně si odpočiňte a budete se cítit líp.

Vysokohorský cerebrální edém

Cerebrální edém neboli otok mozku se zpočátku projevuje jako vážnější forma akutní horské nemoci. Že vám začne mozek otékat, zjistíte, pokud budete zmatení a budete mít problém udržet rovnováhu. Dejte si pozor, když:

  • Nejste schopni chodit rovně – pěkně od paty ke špičce
  • Neudržíte rovnováhu na jedné noze

Léčba – člověk diagnostikovaný s cerebrálním edémem musí být co nejdříve odveden do nižší nadmořské výšky. Je nepravděpodobné, že symptomy po sestupu samy odezní, proto byste měli kontaktovat lékařskou pomoc ihned, co spatříte náznaky cerebrálního edému.

Vysokohorský plicní edém

U plicního edému není pravidlem, že by mu musely předcházet výše zmíněné nemoci. První symptomy se projevují namáhavým a ztíženým dýcháním, které je doprovázené suchým kašlem. Znamení, že se plíce naplňují tekutinou:

  • Dušnost – větší potíže s dýcháním
  • Neočekávaná nevolnost a neschopnost se soustředit
  • Vlhký kašel a vykašlávání zpěněné růžové hmoty

Léčba – v první řadě musí být provedený okamžitý přenos do nižší nadmořské výšky. Pokud se otok plic nešetří, hrozí úpad do kómatu, respirační selhání a smrt. Pokud symptomy přetrvávají, kontaktujte lékařskou pomoc.

Léky na výškovou nemoc

Volně dostupné prášky z lékárny jako je ibuprofen nebo aspirin, pomůžou jen s bolestí hlavy, která se projevuje u akutní horské nemoci a otoku mozku. Je ale běžné, že prášky nebudou nijak účinkovat. Navíc platí, že bolest hlavy sama odezní po sestupu, když si tělo postupně zvykne na nadmořskou výšku.

Prevence proti výškové nemoci

Správný výstup a kontrola nadmořské výšky jsou klíčové, pokud se chcete vyhnout výškové nemoci.

Aklimatizace

Pokud máme dostatek času, je až neuvěřitelné, jak dobře se může tělo přizpůsobit různým nadmořským výškám. Tepová frekvence i dýchání se zrychlí a tělo začne vyrábět vyšší množství červených krvinek. Ostatní buňky těla se taky mění tak, aby efektivněji využívaly kyslík.

Pokud si stanovíte alespoň dva dny na výstup do 3000 metrů nad mořem, a další dny limitujete výstup na 300 metrů, vaše tělo má lepší šanci zvyknout si na dané prostředí. Pamatujte, že i spánek je klíčový – během dne můžete vystoupat výše, jen pokud se pak vrátíte do nižší oblasti, kde budete taky spát.

Každý se přizpůsobí jinak

Ve vyšších nadmořských výškách se můžete přizpůsobit rychleji, než jiní lidé, a naopak. Věk, pohlaví, fyzická výdrž nebo i trénink, ne vždy odpovídají pomalejšímu nebo rychlejšímu přizpůsobení, proto je důležité nikde nespěchat a vždy poslouchat vaše tělo.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..