Právě si prohlížíte Zimní bundu vybírejte podle typu izolace a vlastností

Zimní bundu vybírejte podle typu izolace a vlastností

Rate this post

Dobrá zimní bunda vám pomůže přečkat mráz, vítr, sníh i déšť. Měla by obsahovat silnou izolaci, aby bylo tělo v teple, i když se zrovna nehýbete a vodě-odolný/prodyšný vnější plášť, aby vás (i vnitřní izolaci) udržela vždy v suchu.

Právě díky dobré izolaci a vodě-odolnému/prodyšnému povrchu se zimní bundy liší od ostatních. Lehčí a tenčí bundy jsou často používané jako součást integrovaného systému vrstev, který dobře zahřeje a poradí si i s odvodem potu během fyzicky náročnějších aktivit. Pokud si ale pořídíte kvalitní zimní bundu, nemusíte si pod ní oblékat žádné (nebo jen málo) teplé vrstvy oblečení. Zimní bundy mají tendenci být o něco delší a můžete je bez problémů použít i pro běžné nebo formální příležitosti. Na rozdíl od lehčích sportovních bund jsou zimní bundy pro běžné nošení po městě většinou navržené tak, aby poskytovaly větší pohodlí a byly praktické.

Druhy zimních bund

Zimní bundy si můžete pořídit v různých provedeních – od stylových izolovaných kabátů po technické načechrané bundy na hory.

Technické bundy

Co dělá zimní bundy „technické“ je jejich speciální střih, který dovolí lepší a volnější pohyb. Tyto bundy jsou přizpůsobené pro sportovní aktivity a často v sobě mají zabudované kapsy na lahve, kapuce kompatibilní s lyžařskými helmami a více odolný materiál v nejvíce zatěžovaných místech.

Můžete využít technickou bundu i pro běžné nošení? Samozřejmě. Většina výrobců nabízí outdoorové bundy v méně výrazných barvách, abyste ve městě příliš nevyčnívali z davu. Díky kvalitní péřové náplni si ale za tento typ bund musíte většinou zaplatit daleko více peněz, než za běžné zimní bundy pro volný čas.

Zimní bundy pro každodenní nošení

Tyto bundy většinou neřeší váhu a jejich stlačitelnost, ale zaměřují se spíše na styl, zda jsou pohodlné, jak dobře zahřejí nebo jak ochrání proti nepříznivému počasí. Protože jsou běžné zimní bundy zpravidla trochu těžší, jsou vhodné pro méně náročné zimní aktivity, procházky po městě nebo dojíždění do práce a do školy. Zimní bundy do města většinou mají unikátní prvky, jako jsou kapsy na telefon, otvor na sluchátka, snímatelnou kapuci, (umělou) kožešinu na kapuci nebo delší a volnější střih.

Jestli vyrážíte na hory nebo plánujete fyzicky náročnější aktivity, zimní bunda pro každodenní nošení vám nebude stačit – nezahřeje vás a neporadí si s potem tak dobře jako technická zimní bunda.

Na co se zaměřit při výběru zimní bundy

Stejně jako u ostatního oblečení i na bundách se musíte zaměřit na určité aspekty, podle kterých můžete určit jejich kvalitu. Na co si tedy při výběru zimní bundy dát pozor?

Vnější plášť

Jedná se o tenkou vodotěsnou bariéru (například Gore-Tex, eVent, H2NO), která dodá bundě vynikající ochranu před deštěm, plískanicí nebo sněhem. Primární funkcí vnějšího pláště je ochrana před špatným počasím a ne izolace – z tohoto důvodu nemá vnější plášť žádné nebo téměř žádné izolační schopnosti. Jestli tedy budete používat bundu do deště i v zimě, budete se muset dobře naučit, jak co nejefektivněji navrstvit oblečení, abyste zůstali v teple i při velmi nízkých teplotách.

Při porovnávání vnějšího pláště bundy se zaměřte, zdali má daná bunda dvouvrstvou membránu, třívrstvou membránu nebo trvanlivý vodoodpudivý repelent (DWR). Pokud žijete v oblasti, kde v zimě spíš prší, než sněží, hledejte bundy s vysoce účinnou, voděodolnou a prodyšnou membránou jako je například Gore-Tex.

Izolace

V zimních bundách můžete najít několik typů izolací peří, syntetická vlákna a vlasová textilie. Ať už má v sobě bunda jakoukoliv izolaci, její úkol je vždy stejný – udržet vaše tělo v teple. Zpravidla platí, že čím tlustější je izolace, tím lépe zahřeje.

Peří

Peří je dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších izolačních materiálů. S řádným udržováním a péčí si může peří udržet svou původní načechranost a objem i po dobu několik let. Peří je neuvěřitelně stlačitelné a zahřeje nejlépe ze všech izolačních náplní. Pokud však peří zmokne nebo navlhne, ztrácí své izolační schopnosti. Aby péřové bundy dokázaly obstát ve vlhku a dešti, většina výrobců na povrch bund přidává vrstvu s trvanlivým vodoodpudivým repelentem (DWR) nebo přímo peří chemicky ošetřuje tak, aby bylo hydrofobní. Při porovnávání jednotlivých zimních bund se zaměřte na hodnoty pojednávající o objemu a stlačitelnosti peří. Jedná se o indikátor kvality peří. Čím vyšší je číslo, tím kvalitnější, načechranější, stlačitelnější a teplejší peří je.

Syntetická izolace

Je vyrobena z plastifikovaných vláken, které se co nejvíce snaží napodobit strukturu a vlastnosti peří. Hlavní výhody syntetické izolace je její schopnost izolovat teplo i v případě, že se bunda namočí. Izolační schopnosti sice budou ovlivněny, ale ne tak drasticky, jako u peří. Navíc, pokud syntetická izolace navlhne, uschne daleko rychleji, než ostatní typy izolací. Nevýhodou je poměrně krátká životnost, ztráta načechranosti, a tím pádem i postupná ztráta izolačních schopností.

Vlasová textilie

Je syntetický flauš. Jedná se o tkanou látku s chlupatou, tlustou vrstvou vláken, které vypadají podobně jako ovčí vlna. Vlasová textilie kombinuje výhody obou předchozích izolačních materiálů. Především nízkou cenu a schopnost poradit si s vlhkem od syntetiky a dlouhou životnost od peří. Hlavní nevýhodou je poměrně malá tloušťka izolace a tudíž i nedostatečná schopnost udržet teplo a zahřát.

Hybridní izolace

Tento typ izolace co nejvíce zvyšuje svůj výkon tak, že přizpůsobuje výhody izolace k potřebám vašeho těla. Například bundy s vlasovou textilii mají v rukávech načechranou syntetickou izolaci, aby udržely vaše ruce v teple. Jiné bundy zase mohou mít peří i syntetickou náplň strategicky rozprostřené v různých částech tak, aby si co nejlépe poradily s odvodem potu a dobře udržely teplo.

Jednotlivé části bundy

V outdoorových obchodech si můžete vybrat z nesčetného množství zimních bund, které se od sebe budou lišit stylem, cenou, nebo i jednotlivými částmi, jež vám poskytnou odlišný stupeň pohodlí a užitečnosti.

Kapuce

Při výběru zimní bundy by měla být jedna z hlavních priorit kapuce, která zahřeje a navíc dodá i ochranu před špatným počasím. Snímatelná kapuce je skvělé vylepšení a dodá vám možnost kdykoliv si kapuci oddělat nebo přidělat při změně počasí. Podle toho, k čemu zimní bundu plánujete využívat, si zkontrolujte velikost kapuce, aby byla případně kompatibilní například s lyžařskou nebo horolezeckou helmou.

Zipy a uzavření bundy

Systém zapínání a stažení rukávů může výrazně ovlivnit, jak moc zůstanete v teple a kolik chladu a větru se může dostat pod bundu. Zaměřte pozornost především na hlavní přední zip, zapínání u krku a také na stahující popruhy okolo zápěstí a podél spodního lemu zimní bundy. Pokud je bunda volná okolo zápěstí, v některých případech vám postačí obléct si pod bundu dobré rukavice. Na některých typech zimních bund můžete najít voděodolné zipy, u jiných zase ochranou chlopeň přes zipy, která zabrání ve vniknutí deště i větru. Delší bundy mohou mít dvoucestný zip, který usnadní sezení a umožní regulovat větrání podle potřeby.

Ostatní

Některé prvky bundy, jako jsou kapsy různých velikostí, otvor pro sluchátka, oddělávací kožíšek kolem kapuce, jsou pro někoho důležité a pro ostatní zase zbytečné. Naštěstí si můžete vybrat z mnoha typů zimních bund, a proto byste neměli mít problém najít si takovou, která bude vyhovovat přesně vašim požadavkům a představám.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..