Právě si prohlížíte Zimní bundy vybírejte podle izolace, nepodceňte prodyšnost

Zimní bundy vybírejte podle izolace, nepodceňte prodyšnost

4.7/5 - (3 votes)

Pokud už je venku taková zima, že potřebujete mít oblečenou bundu, vyberte si takovou, která je především dobře izolovaná.

Jak vybrat zimní bundu?

Při porovnávání jednotlivých bund se zaměřte na:

  • Typ izolace – tento klíčový komponent určí, jak dobře bude bunda udržovat teplo, do jaké velikosti ji můžete sbalit, a jak efektivně si poradí s deštěm a vlhkostí.
  • Detaily bundy – kapuce, ventilace, kapsy, nebo stahovací popruhy, to vše ovlivňuje, zdali vám bude bunda vyhovovat a kolik vám poskytne pohodlí při nošení.
  • Hmotnost a stlačitelnost – důležité aspekty, které je nutné vzít na vědomí, především tehdy, kdy budete muset nést bundu v batohu.
  • Vnější materiál – ovlivňuje míru ochrany proti dešti a chladnému větru, prodyšnost, odolnost a volnost při pohybu.

Žádné údaje o teplotním zařazení?

Na bundách nenajdete informace, které by specifikovaly, do jaké teploty je bunda určená, jak je to například u spacáků. Je to především z toho důvodu, že není možné počítat s vaším metabolismem a s různou změnou počasí jako je vítr, déšť, vlhkost vzduchu nebo změnou nadmořské výšky. Například bunda, která by byla určena do určité teploty v suchu a bezvětří, by vás nejspíš neudržela v teple ve stejné teplotě  během silného větru, mlhy nebo vlhka.

Typy izolačních materiálů

Peří

Nejlepší přírodní izolační materiál pro oblečení je kachní a husí peří. Peří se dá skvěle stlačit pro snadné sbalení, a i přes svou lehkost vám poskytne více tepla než jakýkoliv jiný izolační materiál. Nevýhodou je ale fakt, že jakmile přijde peří do kontaktu s vlhkostí nebo vodou, ztrácí své izolační schopnosti a při sušení velmi pomalu schne. Pokud tedy vyrážíte na výlet a očekáváte dešťové přeháňky, sníh, větší vlhkost vzduchu nebo víte, že vás čeká fyzicky náročný výšlap, při kterém se určitě zpotíte, raději si vezměte bundu, jež má jako hlavní izolační materiál voděodolné peří, syntetickou náplň nebo mix obou. Účinnost peří se měří podle hodnoty plnivosti peří – od 450 do 900, přičemž platí, že čím vyšší je číslo, tím bude peří kvalitnější a teplejší.

Vhodné pro: mírné úsilí (při kterém se nezpotíte), oblečení pro volný čas

Voděodolné peří

Díky ošetření polymerem si voděodolné peří dokáže poradit s vlhkostí. Stejně jako normální peří, je i toto voděodolné peří ultra-lehké, velmi dobře stlačitelné a výborně zahřeje. Nevýhodou je vyšší cena a ve srovnání se syntetickou izolací i menší účinnost při namočení.

Vhodné pro: středně intenzivní zátěž

Syntetická izolace

Všechny druhy syntetických izolací používají jistou formu stlačitelných a voděodolných vláken. Hlavní výhodou syntetické izolace je její schopnost poskytnout teplo i při kontaktu s vlhkostí, rychlé schnutí a zpravidla nižší cena než u péřové izolace. Na druhou stranu nevýhodu představuje o trochu větší hmotnost, horší stlačitelnost a o něco menší odolnost.

Čísla jako 40g nebo 60g u syntetických náplní pojednávají o hmotnosti izolace v gramech na jeden metr čtvereční. Čím větší je číslo, tím je izolace tlustší a poskytne více tepla. Tato specifikace je ale užitečná jenom tehdy, když porovnáváte stejný typ syntetické izolace.

Vhodné pro: namáhavé a vysilující aktivity

Mix peří a synteticky

Kombinace peří a syntetické náplně vám v izolaci poskytne výhody každého materiálu. Někteří výrobci outdoorového oblečení používají mix peří a syntetické izolace do celé náplně bund, jiní zase strategicky umisťují náplně jen do určitých částí bundy, například peří do oblasti trupu a syntetickou izolaci do podpaží a bočních stěn. Tato kombinovaná izolace je díky své přijatelné ceně skvělou volbou, pokud si chcete pořídit péřovou bundu, ale nechcete překročit svůj rozpočet.

Vhodné pro: namáhavé aktivity

Mix vlny a syntetiky

Některé značky kombinují vlnu a syntetický materiál pro vytvoření tenkých vrstev izolační náplně. Bundy, které tento mix používají, mají výhodu především díky účinnosti vlny, především její odolnosti proti zápachu a schopnosti zahřát i při kontaktu s vlhkostí.

Vhodné pro: namáhavé aktivity

Užitečné detaily bundy, které přijdou vhod

Bunda 3 v 1

Tento design bundy obsahuje zabudovanou střední izolační vrstvu, která je k svrchní části bundy připevněna zipem nebo knoflíky. Výhodou je, že můžete nosit samostatně střední vrstvu i svrchní vrstvu, nebo v případě potřeby obě najednou – proto 3 v 1. Izolace ve střední vrstvě se může lišit – od výše zmíněných izolačních materiálů po flaušovou nebo vlněnou vystýlku bundy. Svrchní část bundy je buďto voděodolná nebo má nepromokavý a prodyšný plášť.

Ochrana proti dešti

Aby voda nenarušila izolační schopnosti bund (především u péřových izolačních bund), jejich vnější část je voděodolná. Některé modely mají navíc i nepromokavý/prodyšný plášť a izolované švy pro ještě lepší ochranu proti vodě. Tento typ zimní bundy je sice dražší (ve stejné cenové kategorii jako bundy typu 3 v 1), nemusíte si však už kupovat zvlášť pláštěnku nebo jinou ochranu proti dešti.

Kapuce

Turisté někdy preferují bundy bez kapuce, které jsou lehčí a snadnější na sbalení, a v případě potřeby si do nižších teplot jednoduše zabalí zimní čepici. Některé kapuce se dají snadno srolovat do límce bundy nebo oddělat a přidělat pomocí zipu. U jiných modelů bund jsou kapuce navíc izolované pro ještě lepší zahřátí. Pro horolezce existují bundy se speciální kapucí kompatibilní s helmou.

Nastavitelné části bundy

  • Popruhy u kapuce – jsou zpravidla umístěny po stranách a také v zadní části. Díky nim si můžete nastavit přesnou velikost kapuce, která dobře padne vašemu obličeji.
  • Přední zip – většina zipů je ve vrchní části u brady zakrytá. Po celé délce předního zipu je navíc umístěna ochranná chlopeň, která zabraňuje v proniknutí deště a větru dovnitř bundy. Nepromokavé zimní bundy mohou mít místo ochranné chlopně voděodolný zip. U delších bund můžete na některých modelech najít i oboustranný zip, který umožní větší prodyšnost a lepší pohodlí při chůzi nebo sedění.
  • Obvod na zápěstí – šířku obvodu rukávů u zápěstí si u většiny bund můžete nastavit pomocí suchých zipů nebo elastické stahovací šňůrky.

Kapsy

Více kapes znamená více místa pro uložení věcí, ale také větší váha, objem a finanční náklady. Kapsy na zip, knoflíky nebo suchý zip zajistí bezpečnější ukládání věcí, zatímco otevřené kapsy umožní rychlý přístup k věcem.

  • Ochrana zipů – některé zipy na kapsách jsou voděodolné nebo mají ochranné chlopně, pro zvýšenou protekci před nepříznivým počasím.
  • Kompatibilita s bederním pásem – pokud si na cesty berete batoh, zaměřte se na umístění jednotlivých kapes na bundě. Jestli jsou kapsy o něco výše, nebudete mít problém s přístupem do kapes, pokud budete mít připnutý bederní pás.
  • Kapsa na sluchátka a MP3 – jedná se o kapsu na váš telefon nebo MP3 přehrávač, která má navíc otvor na šňůru od sluchátek. Tento detail najdete spíše na bundách určených pro každodenní nošení a ocení ho každý, kdo rád poslouchá hudbu při chůzi.
  • Bezpečnostní kapsy – tyto kapsy najdete především v bundách určených pro cestování. Kapsy jsou umístěny ve vnitřní části bundy a/nebo mají skryté otvírání na zip podél švů a ochranné chlopně.
  • Vnitřní kapsy – jsou užitečné třeba pro rychlé uložení čepice nebo rukavic. Jedná se o velké otevřené kapsy, umístěné ve vnitřní části, hned za běžnými postranními kapsami.

Větrací otvory

I když jsou větrací otvory sice běžnější na bundách do deště, na některých zimních bundách (především na voděodolných/prodyšných bundách) je můžete najít v podpaží a podél trupu. Dobrý větrací systém přijde vhod obzvlášť při zvýšení intenzity fyzické námahy.

Speciální design

Zvyšujícím trendem u výrobců outdoorového oblečení, je použití více druhů izolační náplně a různých materiálů vnějšího pláště bundy. Jednotlivé materiály a izolace jsou umístěny do strategických částí bundy, aby byla zajištěna co největší funkčnost a efektivita při různých aktivitách. Méně objemná izolace na bočních stranách, voděodolný povrch, větruodolná přední část bundy nebo více elastický materiál po stranách – to je jen pár příkladů tohoto trendu.

Dámské i pánské lyžařské bundy nebo bundy na snowboard jsou vybaveny vnitřní légou (tzv. powder skirt) – elastickou ochrannou (ze syntetického materiálu) ve spodní části vnitřního lemu, jež zabraňuje vniknutí sněhu a chladného vzduchu pod vaši bundu. Tento malý detail ocení určitě každý, kdo plánuje outdoorové aktivity na sněhu a během velmi silného studeného větru. Pokud se chystáte na výlet nebo sportovat v trochu lepších podmínkách bez mrazu, bude vám nejspíš stačit flaušová nebo softshellová bunda.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..