Právě si prohlížíte Zimní boty nevybírejte podle období ale podle účelu

Zimní boty nevybírejte podle období ale podle účelu

Rate this post

Výběr nových zimní obuvi se na první pohled zdá jako docela snadná věc. Při porovnávání různých typů se ale vyplatí strávit více času prozkoumáním informací o konkrétních botách, které mají za úkol udržet vaše chodidla v teple, pohodlí a bezpečí, během nepříznivého zimního počasí. Kategorie zimní obuvi je zpravidla velmi široká a můžete v ní objevit mnoho odlišných modelů. V tomto článku proto najdete informace o různých stylech bot, jejich specifických detailech a dalších aspektech, které je zapotřebí zvážit pokud vybíráte boty pro konkrétní sport nebo outdoorovou aktivitu.

Typy zimních bot

Sněhule

Moderní sněhule jsou napodobeninou bot Eskymáků, jejíž obuv byla navržená tak, aby obstála i v drsných arktických podmínkách. Sněhule jsou neuvěřitelně teplé, lehké, pohodlné a díky své spodní gumové nebo kožené části navíc i nepromokavé. Udrží vás v suchu v dešti i ve sněhu. Vnitřní design boty neumožňuje dostatečné zpevnění chodidla při chůzi, a proto nejsou sněhule moc vhodné na náročnější procházky nebo výšlapy po horách. Daleko lépe je využijete jako zimní obuv pro chození po městě, sáňkování, odhazování sněhu nebo krátké procházky.

Zimní zateplené holínky

Stejně jako klasické letní holínky, ani tyto boty se nešněrují. Stačí je jednoduše nazout a můžete vyrazit. Mohou být vyrobeny z mnoha materiálů, jako je guma, neopren, textilie nebo ovčí kůže. Jak moc jsou holínky zateplené, závisí na tom, za jakým účelem jsou vyrobené. Zpravidla se dají pořídit v různých variantách lišících se od sebe stupněm voděodolnosti a pohodlí při chůzi. Právě pohodlí je jejich hlavní výhodou. Nemusíte se zdržovat se šněrováním pokaždé, co si je obouváte nebo vyzouváte. Zimní holínky určitě ocení každý, kdo frekventovaně chodí ven, například pro dřevo na zatopení, odházet sníh, do obchodu nebo pro poštu.

Izolované zimní trekové boty

Do této kategorie bot můžeme zařadit zimní zateplené boty na šněrování, které zajistí pořádné upevnění chodidel. Oproti oběma předchozím typům jsou zimní trekové boty vhodné pro dlouhé a náročné výšlapy. Od klasických letních trekových bot se odlišují především použitým materiálem, který je schopný si bez problému poradit s mokrem, sněhem, větrem i mrazivými teplotami. Při výběru se zaměřte i na výšku bot nebo pohorek. Je totiž důležité si pamatovat, že se v zimě budete s nejvyšší pravděpodobností pohybovat i ve vysokých závanech sněhu nebo v zasněžených oblastech. Budete proto potřebovat dostatečně vysoké boty. Především takové, které zabrání sněhu a mokru v proniknutí dovnitř bot.

Na co se zaměřit při výběru zimních bot

V outdoorových obchodech si můžete vybrat z nesčetného množství zimních bot, lišících se od sebe jiným stupněm zateplení, voděodolnosti nebo pohodlí. Ať už máte jakékoliv požadavky, neměli byste mít problém najít si takové boty, které budou pasovat přesně vašim požadavkům a potřebám.

Velikost a tvar

Kromě výběru správné velikosti je třeba se zaměřit také na tvar boty, který musí být kompatibilní s tvarem vašeho chodidla. Pokud máte například širší nárt, vyberte si takové, které vám budou pohodlně pasovat, aniž by vás kdekoliv tlačily.

Velikost i tvar boty si vybírejte také podle toho, k jakému účelu si je pořizujete. Volnější obuv udrží chodidla v teple a pohodlí, nicméně nebude příliš pohodlná pro delší procházky. Těsnější boty zase můžou mít větší vliv na oběh krve a nedostatečné zahřátí prstů. Důležité je, si boty vyzkoušet i s ponožkami, které budete během zimních výšlapů a procházek používat. Ideální je mít v botách dostatek prostoru na to, abyste byli schopní zavrtět prsty.

Izolace

Hlavním rozdílem mezi běžnými a zimními botami je jejich izolace. Aby byla vaše chodidla v teple i během mrazů a sněhových vánic, boty musí mít dostatečný izolační materiál, který udrží teplo uvnitř boty. Dobrá izolace kombinovaná s voděodolným vnějším materiálem vám zajistí kvalitní boty, které si poradí jak v dešti, tak i v extrémně chladném prostředí.

Nejčastěji se setkáte se dvěma typy izolace – syntetickými vlákny a neoprenem.

  • Neopren – je stejná textilie používaná i v zimních rybářských rukavicích nebo v potápěčských a surfařských kombinézách. Je teplý, odolný a i po dlouhé době používání neztrácí své izolační schopnosti. Nevýhodou je jeho nižší prodyšnost (zvláště u těsněji padnoucích bot) a taky fakt, že není zrovna nejteplejším materiálem – hodí se proto spíš do mírnějšího počasí nebo když prší.
  • Syntetická izolace – je vyrobená z plastifikovaných vláken, která jsou integrovaná do podšívky boty. Stejně jako syntetická vlákna používaná v bundách nebo spacácích, izolace je nejefektivnější, když může být načechraná a uvolněná. Jak moc bude izolace účinná, závisí na jejím množství a způsobu, jakým je všita do vnitřku bot. To také ovlivní, jak dobře bude bota sedět na noze. Syntetická izolace je měkčí na dotek a poskytne více pohodlí než neopren.

Voděodolnost

Udržení vnitřku boty v suchu a tedy i v teple je nejdůležitějším úkolem zimní obuvi. Během nízkých teplot a špatného počasí to platí dvojnásobně. Zimní boty jsou většinou vyrobené z nepromokavých materiálů, jako je kůže a pryž, nebo na sobě mají tenkou vodotěsnou membránu. Pokud jsou z plně vodotěsných materiálů (jako je neopren nebo pryž), zabrání sice vodě ve vniknutí k vašim chodidlům, často ale za cenu špatné prodyšnosti.

Šněrování

Typ šněrování ovlivní nejen, jak dlouho vám bude trvat, než si boty obujete a zavážete, ale také jak dobře a jak těsně vám boty padnou. Některé boty budou vyžadovat dlouhé a náročné šněrování, u jiných typů (zvláště u vyšších bot) zase můžete najít háčky, které urychlí šněrování a dají vám možnost, abyste si sami zvolili, jak těsně si chcete zajistit botu okolo kotníku.

Hmotnost

Všechny zimní boty budou o něco těžší než běžné letní nebo běžecké boty. Hmotnost obuvi je třeba vzít v potaz hlavně tehdy, když vybíráte boty pro konkrétní účel. Pokud v botách plánujete jen odhazovat sníh, bude vám nejspíš jedno, jak hodně váží. Jestli ale vyrážíte na náročný pochod po horách a budete mít boty obuté celý den, je rozdíl, zda na sobě máte boty velmi těžké, nebo takové, které jsou adekvátní daným podmínkám.

Výběr zimních bot podle účelu použití

  • Odhazování sněhu – téměř každé zimní boty si poradí při odhazování sněhu nebo i dalších aktivitách jako různé pochůzky, nakupování nebo když jdete ven pro dřevo na topení. Pokud vyrážíte ven několikrát za den, je jednodušší si zvolit nazouvací zimní holínky, které nemusíte šněrovat. Ušetříte tak hodně času a zároveň si zajistíte rychlé a pohodlné obouvání a vyzouvání.
  • Práce venku – pokud pracujete v lyžařském centru, ve výstavbě nebo v jakékoliv jiné práci, kde se většinu dne pohybujete venku, musíte mít dobré boty, které vás pořádně zahřejí, jsou pohodlné a dobře si poradí se sněhem, deštěm a nepříznivými venkovními podmínkami. Sněhule na šněrování jsou nejlepší volbou, protože vás neuvěřitelně zahřejí, a když je přes noc dáte ke krbu nebo k topení, snadno uschnou.
  • Zimní turistika – jestli v zimě vyrážíte na výšlap, vyberte si voděodolné, lehké a pohodlné boty, ve kterých bez problému vydržíte celý den. Zaměřte se především na izolaci, která nejvíc ovlivní, jak dobře vás boty udrží v teple. Vyberte si boty na šněrování, a ne zimní holínky nebo sněhule, které jsou volnější a nezajistí patřičné upevnění chodidla při chůzi.
  • Zimní horolezectví a lezení po ledovci – musíte se zaměřit na speciální boty určené pro tyto aktivity, které jsou kompaktní s mačkami a obstojí i v extrémních podmínkách.
  • Sáňkování, stavění sněhuláka a zimní obuv pro děti – pokud plánujete strávit odpoledne stavěním sněhuláka, sáňkováním na kopci nebo se chystáte na zimní koulovačku, v některých případech můžete být i po kolena ve sněhu. Je proto důležité vybrat si patřičně vysoké boty, především takové, které nejsou navrchu tak široké, aby se sníh dostal dovnitř boty. V takovém případě jsou ideální volbou sněhule. Ty jsou oblíbené jak u dětí, tak i u dospělých. Nemusí se totiž šněrovat, jednoduše se obují a pro výše zmíněné zimní aktivity jsou jako stvořené.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..