Právě si prohlížíte Jak vybrat bivakovací vak?

Jak vybrat bivakovací vak?

4.8/5 - (5 votes)

Bivakovací vak (neboli tzv. ždárského vak) používají turisté stále více. Nejvíce je bivakování vhodné pro ty, kteří:

  • se snaži na svých cestách nést co nejméně věcí, nebo s sebou nechtějí tahat stan
  • často cestují sami a v odlehlých oblastech
  • šplhají po strmých trasách nebo skálách, které vyžadují přespání
  • kempují během cyklistických výletů
  • během zimy přespávají ve sněhových záhrabech

Bivakovací vaky byly vynalezeny pro horolezce, jako lehká a účinná ochrana spacáku proti špatnému počasí. Jsou určené především pro použití na vícedenních výstupech a šplhání na skalách.

Počáteční verze takzvaných ždáráků byly spíše jen jakési voděodolné nylonové návleky na spacáky – dobré pro ochranu spacáku před deštěm, ale docela neúčinné po stránce prodyšnosti a odvádění potu a vlhkosti.

Bivakovací vaky se v dnešní době skládají ze dvou vrstev:

  • Spodní vrstva je typicky vyrobena z velmi odolného nylonu obaleného polyuretanem. Tento materiál se běžně používá také na výrobu stanů a dodává bivakovacímu vaku potřebnou ochranu před deštěm a vlhkostí.
  • Vrchní vrstvu obvykle tvoří kombinace velmi odolné Ripstop tkaniny a voděodolného prodyšného laminátu Gore-Tex.

Bivakovací vaky vs. minimalistický stan

Tradiční bivakovací vak je určený hlavně pro horolezce a minimalistické cestovatele. Má tři základní funkce:

  • Udržovat spacák v suchu
  • Odvádět přebytečnou vlhkost
  • Poskytnout větší teplo

Otvor bivakovacích vaků v oblasti hlavy může při špatném počasí zapříčinit proniknutí vody do vnitřní části. Tomu ale můžete zabránit, když co nejtěsněji přitáhnete stahovací šňůrky. Takto sice získáte větší ochranu proti vlhku, ale místo prostoru na hlavu budete mít spíš prostor jen na nos, což může být pro mnohé turisty až příliš restriktivní.

Co by nemělo na žďárského vaku chybět?

  • Popruhy pro připevnění karimatky
  • Více zipů, které vám umožní vytvoření otvorů na ruce
  • Zipy po celé délce bivaku pro lepší ventilaci

Oproti tradičním bivakovacím vakům vypadá minimalistický stan spíše jako bivakovací přístřešek. Má navíc rozšířený prostor v oblasti hlavy, více síťoviny a také tyčky nebo kruhy, které zvedají materiál bivaku pryč od obličeje, což vytváří vyvýšený prostor poskytující více pohodlí v už tak stísněném prostoru. Tyto přístřešky jsou poměrně skladné a lehké, a umožňují úplné zakrytí, které přijde vhod především jako ochrana proti špatnému počasí a otravnému hmyzu.

Díky těmto prvkům se staly bivakovací přístřešky velmi oblíbené hlavně u zastánců minimalistické turistiky a cyklistů. Pokud se ale chystáte stanovat během deštivého období, kdy je vyšší šance, že budete muset přečkat špatné počasí v bivaku, může být vnitřní prostor po nějaké době nedostačující.

Na co se při výběru bivaku zaměřit?

Je bivak příliš těsný?

Při výběru vaše přístřešku pro kempování je velmi důležité vědět, v jak velkých prostorech se cítíte pohodlně. Stan poskytne dostatečnou ochranu před špatným počasím a dostatek místa na pohyb, posazení a uložení vaší výbavy. Spánek v bivaku je podobný spíše spánku pod širákem, ale i tak máte lehkou ochranu před deštěm a hmyzem. Pokud na vás však působí stísněný prostor v bivaku nepříjemně a klaustrofobicky, je určitě lepší zvolit stan.

Jak je to s větráním?

Prodyšné a voděodolné lamináty jako je Gore-Tex materiál umožňují, aby mohlo docházet k úniku potu a výparů. K tomu nejlépe dochází, když vám je teplo a odpočíváte někde v chladnu a suchu. K vytvoření a udržení pohodlných podmínek uvnitř bivaku vám pomůžou i jednotlivé vnější zipy, díky kterým můžete regulovat cirkulaci vzduchu a větrání.

Může se bivak orosit?

Může se to stát. Bivak je jednovrstvý a když dýcháte, váš dech stoupá do studenějšího vzduchu. Po nějaké době se může stát, že vlhkost vzduchu vytvoří orosení vnitřku bivaku. U dvouvrstvých stanů se tento problém také vyskytuje, orosení je však na vnějším plášti a nezasahuje dovnitř.

Udrží bivaky spacák v suchu?

Pokud máte bivak z Gore-Tex materiálu a pravidelně ventilujete, můžete mokru a vlhkosti účinně zabránit.

Co je nejvíce minimalistická možnost kempování?

V teplých podmínkách si někteří turisté spacáky neberou vůbec a jednoduše spí jen v bivakovacím vaku. Pokud jste si stoprocentně jistí, že nebude pršet, je možné spát i bez bivakovacího pytle. Vždy je ale dobré mít alespoň celtu, pro případ, že předpověď nevyjde.

Používáte bivakovací vak nebo minimalistický stan?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..